Gündem

Türkiye’de Üretim Gerileyince Hindistan’dan Buğday İthalatı Başladı!

Dünyanın en büyük buğday üreticileri Ukrayna-Rusya arasından savaş olunca buğday üreticileri arasında oluşan açığı Hindistan kapattı. Türkiye’de Hindistan’dan buğday ithal eden ülkeler arasına katıldı.  Buğdayın ana vatanı olan Anadolu topraklarında ekim alanları kaybolurken, son 20 yılda yaptığı stratejik hamle ile Hindistan öncelik olarak gördüğü buğday üretiminde kalabalık nüfusuna yeterli olmanın yanı sıra ihracatını da artırdı.

Türkiye de Hindistan’dan İthalat Yapan Ülkeler Arasına Katıldı

Sözcü’den Özlem Ermiş Beyhan haberine göre, Ukrayna-Rusya savaşı dünyanın en büyük buğday üreticileri arasında olunca, oluşan açığı Hindistan doldurdu.

Hindistan’ın son 20 yıllık tarım politikası bir başarı hikayesi olurken, stratejik planlama ile buğday üretimini 2006’da 75,8 milyon tondan 2021’de 94,88 milyon tona çıkardı. Verimlilik yüzde 20 artarken, Türkiye’de ise 2005’te 18,5 milyon ton olan buğday üretimi 2021’de 17,6 milyon tona geriledi ve ithalata yönelindi. Hindistan’daki buğday ihracat fiyatının sürekli arttığı belirtilirken, son olarak geçen hafta yüzde 15 daha arttığı belirtildi.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu