Öğrenci Gazetesi

Türkiye’de Yüzde 100 İngilizce Eğitim Veren Üniversiteler Listesi

Türkiye’de Yüzde 100 İngilizce Eğitim Veren Üniversiteler Listesi. İngilizce, havacılığın, bilgisayarların, diplomasinin ve turizmin dilidir. İngilizce bilmek, kendi ülkenizde çok uluslu bir şirkette iyi bir iş bulma veya yurtdışında iş bulma şansınızı artırır. İngilizce pek çok ülkede konuşulduğu için dünya çapında birçok üniversite akademik İngilizce eğitimi vermektedir. Bizde dünya sıralamasında yer alan Türkiye’de Yüzde 100 İngilizce Eğitim Veren Üniversiteler listesi hazırladık.

Türkiye’de Yüzde 100 İngilizce Eğitim Veren Üniversiteler

Dünyanın global dili sayılan İngilizce mesleki kariyer olarak ülkemizde birçok bölümde öğretilmektedir. Eğitimleri ile dünya sıralamasına girmeyi başaran üniversitelerimiz İngilizce eğitimleriyle de isimlerinde söz ettirmeyi başarıyor. Aşağıdaki listede Türkiye’de tüm bölümleri İngilizce eğitim veren üniversitelere ulaşabilirsiniz.


Boğaziçi Üniversitesi

İstanbul’da bulunan ve köklü bir geçmişe sahip olan Boğaziçi Üniversitesi, her öğrencinin hayalindeki okuldur. Eğitim kalitesi, sosyal olanakları ve kültürel yapısı ile dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Boğaziçi Üniversitesi’nin tüm bölümlerinde tek eğitim dili İngilizce’dir. Kampüste öğrenciler arasında İngilizce konuşulması bile tavsiye edilir. Boğaziçi Üniversitesi’nin giriş puanlarının çok yüksek olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Boğaziçi Üniversitesinde eğitim dili % 100 İngilizcedir.


Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)

Her yıl mezuniyet törenlerinde sosyal mesaj içerikli pankartların açıldığı öğrenci geçişiyle sosyal medyada ve ulusal basında adından söz ettiren ODTÜ, aynı zamanda dünyada eğitim kalitesiyle adından söz ettiren kaliteli bir üniversitedir. Mühendislik alanında adından söz ettiren kişiler yetiştirmiş olan ODTÜ, Ankara’da konumlanmış bir devlet üniversitesi olup tüm bölümlerinde İngilizce eğitim vermektedir. .


İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü

Tüm bölümlerinde %100 İngilizce eğitim veren ve İzmir’in eğitim dili İngilizce olan tek üniversitesi olan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü az bilinmesine rağmen ODTÜ ve Boğaziçi kadar kaliteli bir üniversitedir. Üniversite sadece Bilim ve Teknoloji bölümlerine sahiptir. Uygulama alanları, laboratuvar ortamları ve multidisipliner eğitim olanakları ile Türkiye’nin en iyi devlet üniversitelerinden biridir.


İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

İstanbul Teknik Üniversitesi yakın zamana kadar Türkçe eğitim vermektedir. Ancak son eğitim-öğretim dönemi ile birlikte bilgisayar mühendisliği ve endüstri mühendisliği başta olmak üzere tüm bölümlerinde İngilizce eğitime geçiş yapmıştır. Türkçe bölümlerini kapatan üniversite, eğitim dili tamamen İngilizce olan devlet üniversiteleri kapsamına girecek.


İstanbul Üniversitesi

Kuruluş tarihi İstanbul’un fethine denk gelen Osmanlı Üniversitesi olarak da bilinen İstanbul Üniversitesi, Siyasal Bilgiler, İşletme ve İktisat Fakültelerinde yüzde 100 İngilizce eğitim vermektedir.


Marmara Üniversitesi

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde İngilizce, Almanca ve Fransızca dersleri verilmektedir. Diğer bölümlerde ise %100 İngilizce eğitim verilmektedir. Özellikle mühendislik fakültesi bünyesindeki tüm bölümlerde tüm dersler İngilizce olarak okutulmaktadır.


Eskişehir Anadolu Üniversitesi

Açık öğretim fakültesinin varlığı nedeniyle Türkiye’de en fazla öğrenci sayısına sahip olan üniversitenin tüm bölümlerinde eğitim dili İngilizce’dir. Mühendislik ve ekonomi fakültelerinde tüm dersler İngilizce olarak verilmektedir. Açık öğretim fakültesi bünyesinde de eğitim dili İngilizce olan bölümler bulunmaktadır. İngiliz İşletme ve İngiliz Uluslararası İlişkiler bölümleri son yıllarda en çok öğrenci alan bölümler arasında yer almaktadır.


Yıldız Teknik Üniversitesi

İstanbul, Beşiktaş ve Davutpaşa’daki kampüsleri ile oldukça konforlu kampüs imkanı sunan Yıldız Teknik Üniversitesi, diğer üniversitelerden farklı olarak %30 oranında İngilizce eğitim vermektedir. Diğer teknik üniversitelere göre giriş puanının düşük olmasının nedeni buradan kaynaklanmaktadır.


Hacettepe Üniversitesi

Ankara’daki devlet üniversiteleri arasında oldukça iyi bir konuma sahip olan Hacettepe Üniversitesi, özellikle tıp fakültesi ile tanınmaktadır. İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri başta olmak üzere tüm fakültelerinde dersler İngilizce olarak verilmektedir.


Ankara Üniversitesi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana bürokrat ihtiyacını karşılayan ve Mülkiye olarak da anılan Ankara Üniversitesi, İngilizce eğitimi açısından çeşitlilik göstermektedir. Üniversitedeki tüm bölümlerde hem Türkçe hem de İngilizce eğitim verilmektedir. Ayrıca %30 İngilizce eğitim de verilmektedir.


Türkiye’de İngilizce Eğitim Veren Diğer Üniversiteler

Aşağıdaki listede yer alan üniversiteler bazı bölümlerde yüzde 100 İngilizce eğitim vermektedir.

-Gaziantep Üniversitesi 

Çukurova Üniversitesi

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi

Ege Üniversitesi

Yalova Üniversitesi

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi

Abdüllah Gül Üniversitesi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi 

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

Adnan Menderes Üniversitesi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

Celal Bayar Üniversitesi

Necmettin Erbakan Üniversitesi

Karabük Üniversitesi

Selçuk Üniversitesi

Mersin Üniversitesi

Pamukkale Üniversitesi

Cumhuriyet Üniversitesi

İnönü Üniversitesi

Akdeniz Üniversitesi

Abant İzzet Baysal Üniversitesi

Afyon Kocatepe Üniversitesi

Çankırı Karatekin Üniversitesi

Arkadaşlar bu makalemizde İngilizce eğitim veren Üniversiteler hakkında bilgi vermeye çalıştık. Daha detaylı bilgi için Üniversitelerin resmi web sitelerini inceleyebilirsiniz.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 İstanbul’da İngilizce Eğitim Veren Üniversiteler Listesi

👉 İstanbul’daki Devlet Üniversiteleri ve Bölümleri

👉 İstanbul’un En İyi Üniversiteleri

👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu