Gündem

Türkiye’nin Efsane Hocası Prof. Dr. Mümtaz Soysal Yaşama Veda Etti

Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli Anayasa hukukçularından, yazar, akademisyen ve eski Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Mümtaz Soysal vefat etti. Bir süredir alzheimer tedavisi gören Soysal 90 yaşındaydı. Soysal, 13 Kasım Çarşamba günü, Sevgi Soysal’ın da mezarının bulunduğu Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa veridi.

Türkiye’nin Efsane Hocası Prof. Dr. Mümtaz Soysal Yaşama Veda Etti

Türkiye’nin siyasi ve düşün hayatında iz bırakan isimlerden biri olan Prof. Dr. Mümtaz Soysal, 15 Eylül 1929’da Zonguldak’ta doğdu. Galatasaray Lisesi’ni (1949), ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni (1953) bitirdi. Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü’nde asistan olarak görevliyken fark dersi sınavlarını vererek Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden de mezun oldu. 1956’da SBF’de asistan olarak çalışmaya başladı.1958’de siyasal bilimler alanında doktora çalışmasını tamamladı. SBF’de Anayasa Hukuku profesörü olarak uzun yıllar ders verdi. 1963’te SBF’de doçent, 1969’da profesör olan Soysal, 1971 yılında aynı fakültenin dekanlığına seçildi.

12 Mart Muhtırası’ndan sonra 18 Mart 1971’de dekanlığı esnasında, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından gözaltına alınıp tutuklandı. 6 yıl 8 ay ağır hapis, 2 ay 20 gün Kuşadası’nda emniyet gözetimi altında bulundurulmaya ve kamu haklarından ebediyen mahrumiyete mahkûm edildi.

Toplam 14.5 ay Mamak Cezaevi’nde kaldı. Mamak Cezaevi’nde iken Türk edebiyatının önemli isimlerinden Sevgi Soysal ile evlendi. .

Gazete yazılarıyla da tanınan Soysal Forum, Akis, Yön, Ortam gibi dergilerde, Yeni İstanbul, Cumhuriyet, Ulus, Barış, Milliyet ve Hürriyet gazetelerinde yazarlık yaptı. Milliyet gazetesinde 1974’te “Açı” başlığıyla yayımlamaya başladığı köşe yazılarını 1991-2001 yılları arasında Hürriyet’te, 2001’den sonra da  Cumhuriyet’te sürdürdü.

Sevgi Soysal’la olan evliliğinden iki çocuğu olan Mümtaz Soysal, Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye’den seçilen ilk ve son genel sekreteri oldu.

1962 yılında arkadaşlarıyla birlikte Sosyalist Kültür Derneği’ni kurdu. 1969-71’de Akdeniz Sosyal Bilim Araştırma Konseyi Başkanlığı, 1974-78 arasında Uluslararası Af Örgütü ikinci başkanlığı görevlerini yürüttü. 1979’da BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Uluslararası İnsan Hakları Öğretimi Ödülü’nü aldı.

Soysal, 1991 yılında SHP’den Ankara, 1995 yılında da DSP’den Zonguldak milletvekili seçildi.

Murat Karayalçın döneminde kısa bir dönem dışişleri bakanı olarak görev yaptı ancak bir süre sonra bakanlıktan istifa etti.

Kıbrıs’taki toplumlararası görüşmelerde anayasa danışmanlığı görevini üstlenen uzun yıllar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’a danışmanlık yaptı.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu