Gündem

Ücretli Öğretmenlik Maaşları 2024 – 30 Saatlik Ücretli Öğretmen Maaşları

Ücretli Öğretmenlik Maaşları 2024 – 30 Saatlik Ücretli Öğretmen Maaşları. MEB ücretli öğretmen, Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı olarak görev yapan ve belirli bir süre için ücret karşılığında ders veren öğretmendir. Genellikle okullarda öğretmen açığı bulunduğunda veya ek ders desteği ihtiyacı olduğunda MEB tarafından belirlenen kriterlere uygun olarak görevlendirilirler. 2024 Ocak zammı sonrası Ücretli öğretmenlerin 2024 yılında ek ders başına alacağı ücret 75,15 TL oldu.

Ücretli Öğretmenlik Maaşları 2024

MEB tarafından “Ders Ücreti Karşılığı Görevlendirilen Öğretmen” olarak tanımlanan ücretli öğretmenler, girdikleri ders sayısına göre ücret almaktadır. Kadrolu öğretmenlere göre farklı tutarlarda maaş alan ücretli öğretmenler, okullarda bulunan öğretmen eksiğini kapatmaktadır. Sözleşmeli öğretmen olarak da adlandırılan ücretli öğretmenler genellikle doğum ya da hastalık iznine ayrılmış öğretmenlerin yerini doldurmaktadır. Hizmet puanı olmayan sözleşmeli öğretmenler idarecilik de yapamazlar.

Ücretli Öğretmenlik 2023 yılında 60,12 TL olan ek ders ücretine Ocak 2024 itibariyle yüzde 25 zam yapıldı. Bu zam ile birlikte ücretli öğretmenlerin 2024 yılında ek ders başına alacağı ücret 75,15 TL oldu.

Yeni zam ile birlikte 2024 yılında ortalama ücretli Öğretmen maaşları 18.700 bin TL civarında, en düşük ücretli Öğretmen maaşı 17 bin TL, en yüksek ücretli Öğretmen maaşı ise 26 bin TL civarına ulaşıyor.

Mille Eğitim Bakanlığı’nın düzenlemesi ücretli öğretmenlerin girdiği ders başına ödeme almasına yöneliktir. Ücretli öğretmenler haftada 20, 30 ya da 40 saatlik dersler veriyor. Buna bağlı olarak ücretli öğretmenlerin aldığı maaşlarda da değişiklik görülebilir. Mesleğe yeni başlayan ücretli öğretmen ile haftada 40 saat ders veren meslektaşının aldığı maaş aynı değildir.


Ücretli Öğrenmenin Görevi Nedir?

Ücretli Öğretmenlerin görevleri kadrolu bir Öğretmenin görevleri ile aynıdır. Öğretmen açığı bulunan okullarda görev yapan ücretli eğitmenler yerini doldurdukları meslektaşlarının görevlerini üstlenirler.

Ücretli öğretmenlerin başlıca görevleri:

  • Nöbetçi öğretmen sorumluluklarını eksiksiz sağlamak
  • Velilerle öğrencinin sınıftaki tutumu, derslerindeki başarısı ve kişisel gelişimi hakkında görüşmek
  • Eğitimin sağlıklı bir şekilde işlenmesi için ders planını ve içeriğini düzenlemek
  • Müfredata uygun olarak planlı bir şekilde dersleri işlemek
  • Öğretmenlerin toplantılarına katılmak
  • Sınavlar için soru hazırlamak, yapılan sınavları değerlendirmek ve öğrencilerin aldıkları notları sisteme zamanında girmek
  • Sınıf ortamında asgari bir disiplin sağlamak
  • Öğrencilerin iletişim becerilerini arttırıp sosyalleşmeleri adına çeşitli aktiviteler düzenlemek

İlginizi Çekebilir 👇

👉 Öğretmen Maaşları 2024 Ne Kadar?

👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu