Gündem

Ukrayna’nın Doğusundan Siviller Tahliye Ediliyor: ‘Durum Savaşa Doğru Gidiyor’

Ukrayna'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Donetsk’in merkezinde şiddetli bir patlama meydana geldi. Olayda can kaybı yaşanmazken kentte sivillerin tahliyesine başlandığı bildirildi.

Ukrayna‘nın doğusundaki Rus nüfus ve Rusya yanlılarının ağırlıkta olduğu Donbas bölgesinde (Donetsk ve Luhansk) siviller tahliye edilmeye başlandı. Rusya yanlısı ayrılıkçıların lideri, bölgedeki durumun ‘savaşa doğru gittiğini’ söyledi. Ukrayna’ya göre ise Rusya, bölgede istikrarsızlık yaratma peşinde.

Ukrayna’nın Doğusundan Siviller Tahliye Ediliyor

Donetsk’te bulunan RIA Novosti muhabiri, “Şehrin merkezinde şiddetli patlama meydana geldi” diye bildirdi. Patlamanın, Donetsk Halk Cumhuriyeti Hükümet Binası yakınında meydana geldiğini aktaran muhabir, halihazırda patlama yerinde yangının göründüğünü, yakınlardaki binalarda hasarın oluşmadığını söyledi.

Rus yanlısı ayrılıkçılar, Donetsk kentinde bir milis lidere ait aracın patladığını öne sürdü. Bu gelişmenin ardından sivillerin tahliye edilmeye başlandığı dile getirildi. Ukrayna’nın doğu bölgelerini kontrolü altında tutan ayrılıkçılar bölgeden sivillerin tahliye edilmeye başladığını açıklamıştı.

Resmi olarak tanınmayan Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin devlet başkanı Denis Puşilin ‘Bugünden itibaren halkın Rusya Federasyonu’na kitlesel ve merkezi bir biçimde tahliyesi organize edilmiştir’ açıklamasını yaptı.

Telegram üzerinden mesajını ileten Puşilin Ukrayna’yı ayrılıkçı güçlerin elindeki bölgelere saldırı planladığını ve bu saldırının kısa süre içinde gerçekleşeceğini belirtti. Puşilin ‘Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy yakın gelecekte askerlerine taarruz emri verecek’ dedi.

Puşilin, Rus yetkililerin ve komşu Rostov bölgesinin sivilleri kabul etmeye hazır olduğunu ve sivilleri misafir etmek için yerler hazırladıklarını söyledi. Kendi güçlerinin ‘sürekli savaş hazırlığı durumunda’ ve sivilleri koruyacak kapasiteye sahip olduklarını belirten Puşilin halktan yetkililerin çağrılarına uymalarını ve tahliye planının hayata geçmesi için işbirliği yapmalarını istedi. Puşilin ‘Geçici kaçış sizin ve yakınlarınızın hayatını ve sağlığını koruyacak’ dedi.


Rus Yanlısı Lider: Her An Taarruz Başlayabilir

Rossiya 24 televizyonuna konuşan Donetsk Halk Cumhuriyeti lideri Denis Puşilin, Donbass’taki durumun savaşa doğru gidip gitmediği sorusuna, “Evet, maalesef. Her an geniş çaplı taarruz başlayabilir. Her şey buna hazır” dedi.

Sputnik’te yer alan habere göre, Ukrayna sabotajcılarının cephe hattını geçerek Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin topraklarına girmeye çalıştıklarını söyleyen Puşilin, bu girişimlerin önlendiğini belirterek, “Ukrayna ordusu, sabotajcılar girebilsin diye cephe hattında zayıf yerlerimizi arıyor. Bunu yabancı askeri uzamanlar onlara öğretti” ifadesini kullandı.


“Taarruza Hazırlandıklarını Gösteren Sabotaj”

Donetsk’in merkezinde meydana gelen patlamaya ilişkin bilgi veren Puşilin, “Evet, bu, taarruza hazırlandıklarını gösteren sabotaj. Evet, Donetsk’in merkezinde Hükümet Binası önünde, Halk Milisi İdare Başkanı Denis Sinenkov’un aracı patlatıldı. Şans eseri Sinenkov yaralanmadı” şeklinde konuştu.

Ukrayna istihabaratından Rusları suçlayan bir açıklama geldi 👇

Ukrayna Dışişleri: “Sivillerin tahliyesi tiyatro” 👇

Sputnik muhabirinin paylaştığı tahliye fotoğrafları👇

👇

👇

👇


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu