Kimdir

Ümit Kocasakal Kimdir, Nerelidir? Ümit Kocasakal Hayatı ve Biyografisi

Son günlerde gündeme gelen İstanbul Barosu eski başkanı Ümit Kocasakal, chp’ den neden ihraç edildi? merak edilmekte. Hukukçu olan ve aynı zamanda gündeme ve siyasete dair yaptığı yorumlarla dikkat çeken Ümit Kocasakal kimin avukatı? Araştırılan Ümit Kocasakal Adnan Oktar Olayı Nedir? Gelin birlikte Ümit Kocasakal Hayatı ve Biyografisini öğrenelim…

Ümit Kocasakal Kimdir?

11 Mayıs 1966 tarihinde Köln’de dünyaya gelen Ümit Kocasakal, Sinoplu bir baba ve Gümülcine göçmeni bir annenin çocuğudur. ailesinin işçi olarak çalışmak için gittiği Almanya’nın Köln şehrinde doğan Kocasakal‘ ın çocukluğu ve gençliği Sarıyer Büyükdere’de geçti. 1986’da Galatasaray Lisesi’ni ve 1990 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.

Bir dönem avukatlık yapmasının ardından 1995 yılında Galatasaray Üniversitesi Ceza ve Ceza Usul Hukuku asistanı oldu. 2000 yılında “Karapara Aklama Suçu” konulu adlı bir tez yazarak doktor ve 2005’te de AB Ceza Hukukunun Esasları adlı bir çalışmayla da doçent oldu.

İstanbul Barosu seçimlerinde başkanlığa Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu adayı Doç. Dr. Ümit Kocasakal seçildi. Haliç Kongre Merkezi’nde İstanbul Barosu Genel Kurulu kapsamında gerçekleştirilen seçimlerde, 26 bin 97 avukattan 19 bin 816’sı oy kullandı.

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubunun iki adayla katıldığı seçimlerde oy verme işleminin tamamlanmasının ardından sayıma geçildi. Sonuçların salonda bulunan ekranlarda yansıtıldığı seçimlerde, Ümit Kocasakal 6 bin 80 oyla yeni Baro Başkanı oldu.

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu’nun diğer adayı İstanbul Barosu Başkanı Muammer Aydın ise 4 bin 520 oy alırken, Hukukun Üstünlüğü Platformu adayı Satılmış Şahin 4 bin 55, Çağdaş Avukatlar Grubu Adayı Kemal Aytaç 3 bin 247, Katılımcı Avukatlar Grubu Adayı Mustafa Kemal Güngör 1.236, Özgürlükçü Hukuk Platformu adayı Feyzi Çelik 678 oy aldı.

👉 Sedat Kılınç Kimdir, Nerelidir? Sedat Kılınç Hayatı ve Biyografisi


Ümit Kocasakal Hayatı ve Biyografisi

Sinoplu bir baba ve Gümülcine göçmeni bir annenin çocuğu olan Kocasakal, ailesinin işçi olarak çalışmaya gittiği Almanya’nın Köln şehrinde doğdu. Çocukluğu ve gençliği Sarıyer Büyükdere’de geçti. 1986’da Galatasaray Lisesi’ni ve 1990 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.

Bir dönem avukatlık yapmasının ardından 1995 yılında Galatasaray Üniversitesi Ceza ve Ceza Usul Hukuku asistanı oldu. 2000 yılında “Karapara Aklama Suçu” adlı bir tez yazarak doktor ve 2005’te de “AB Ceza Hukukunun Esasları” adlı bir çalışmayla da doçent oldu. Bazı üniversitelerde dersler verdi.

Fransızca bilen hukukçu, 7 Kasım 2010 tarihinde İstanbul Barosu başkanlığına seçildi. 14 Ekim 2012 tarihinde ikinci kez, 19 Ekim 2014 tarihinde ise üçüncü kez bu göreve getirildi. 23 Ekim 2016’da yaptığı baro başkanlığı seçimlerinde tekrar aday olmadı.

Eski İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, CHP’nin sürdürdüğü Adalet Yürüyüşü’nü sert ifadelerle eleştirmesiyle gündem olmuş, “Ben bu ülkenin bölünmez bütünlüğüyle sorunu olanlarla, Cumhuriyetle ve Atatürk’le sorunu olanlarla, emperyalizmin işbirlikçiliğini yapanlarla yürümem” demişti. Bu açıklamaların ardından çok fazla eleştirilen Kocasakal, Adalet Yürüyüşü ile ilgili açıklamalarının ‘cımbızlandığı’nı ve linç edildiğini söylemişti.

Twitter 👉 Ümit Kocasakal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu