Gündem

Üniversite Boyunca Muhakkak Arkadaş Edinmeniz Gereken 16 İl

Üniversitenin belki de en güzel yanı size bambaşka insanlarla tanışma fırsatı sunmasıdır. Yanında oturan arkadaş Antepli, yurttaki oda arkadaşın Bursalı, apartmanda alt katınızdaki öğrenci evi tamamen Antalyalı, sürekli çanı yükselten çalışkan genç ise Giresunlu olabilir. İşte biz size üniversite boyunca mutlaka arkadaş edinmeniz gereken illeri listeledik, bizi dinleyin, pişman olmayacaksınız.

Balıkesirli

Her türlü pintiliği bekleyebileceğiz, genelde arkadaş grubunuzun en zıpır, en elde tutulamayan çocuğudur. Parayı dert eden, sineğin yağını hesaplayan Kayserililerden sonra ticarete en çok kafası basan arkadaşlarınızdır. Sinir olunmayacak zamanda sinir olan, sizi kavgaya sürükleyen, içti mi kendini kaybeden tehlikeli insan parçasıdır. Candır.


Bilecikli

Küçük yerde yetişmiş sosyal çocuk. Küçük yerde yetişmesine rağmen kendi memleketinden hiç bahsetmeyen, genelde Eskişehir ve İstanbul maceralarını anlatan arkadaştır, sevilesi türdedir. Ülkücü olma olasılığı yüksektir.


Ank(g)aralı

“La bebe, başını yesin, gardaş” gibi repliklerle olmadık zamanda olmadık yerde sizi eğlendirebilecek, her an kavgaya hazır oluşuyla poponuzu kurtarabilecek arkadaş türüdür. Genelde PES’te uzmanlaşmışlardır. Ankara’ya gezmeye çağırmaları ama gittiğiniz an “İşim çıktı la bebe” demeleri de ihtimaller arasındadır.


Sakaryalı

Lord of the hafız. Memleketi sorulduğunda “Adapazarı hafııız” diyen. Cümlesinin sonunda yüklem olarak “Hafııız” ya da “Kannkaaa” kelimelerini kullanan, genellikle her ortama uyabilecek, yanıcı ve uçucu maddelerde bilgisi olan, olmazsa olmaz arkadaş parçasıdır.


İzmirli

Alem çocuğu. Arkadaş grubunda ağzı laf yapan, seni ortama sokabilecek tek insandır (Balıkesirliyi saymazsak). Metropolde büyümenin verdiği teşvik ile girişimcilik ruhu çok iyi olmakla birlikte sınav zamanında not alabilmek için dibinizden ayrılmaz, en kral yancıya dönüşüverir.


Tekirdağlı

Sosyal içici. Evde alem yaptığınızda sizi toplaması için güvenebileceğiniz arkadaşınızdır. Ne kadar içerse içsin sarhoş olmayan tiplerdir. Bir bara gittiğinizde sizi en zararlı çıkaracak insanlar Tekirdağlılardır.


Elazığlı

Bu arkadaş tipi genelde sulak bölgede büyümesiyle ünlendiği için kapı gibi boylu posludur. Her final öncesi “Bu sefer sağlam çalışıyoruz beyler” deyip sabaha kadar kütüphanede isim şehir oynamanıza vesile olur. Ayakkabıları çıkardığında evdeki kızların birinin “İçeride cips yiyorlar galiba” demesi söz konusu olabilir.


Giresunlu

Görüp görebileceğiniz en inek ve en sağlam arkadaş tipleridir. Tipik Karadenizli özelliklerini taşımak ile birlikte gece 00:00’dan sonra düşünememektedirler. Soruya soruyla cevap verme gibi ekstra bir özellikleri vardır. Sınav döneminde genelde telefonlara cevap vermezler, sosyal ağ hesaplarını kapatırlar.


Çanakkaleli

Şivesiyle dalga geçilebilecek alçak gönüllü arkadaşlardır. Ailesinin ayda bir yemek, börek, çörek gönderdiği yemek kaynağı yegâne arkadaştır. Hatta garibim o güzelim peynirli böreklere elini süremeden, vahşi arkadaşları ne var ne yoksa talan eder. Sebze ve meyve temin etmede hiç sorun yaşamaz tek telefonda sizi domatese boğar.


İstanbullu

Genelde sizden bir iki yaş büyük tiplerdir. Tüm sene boyunca “ben aslında İstanbul tarihi istiyordum da o yüzden 2. kez denedim” palavralarıyla üniversitede gezinirler. İstanbul’un yerlileri olmamalarına rağmen “İstanbulluyum ben” nidalarıyla ortamda yer edinmeye çalışlar. Sizin yazın “az para kazanayım seneye ev kirasını öderim” diye totonuz pişerken o boğazda tekneyle “bugün de geziyoruz” açıklamalı fotoğraflar yayınlayarak tüm küfürlere odak olmayı başarır.


Antalyalı

Birlikte girdiğini her ortamda bir anda etrafınızda başka Antalyalıların belirmesine ve sizin “ulan ne çok Antalyalı varmış” demenize sebep olur. Akdeniz insanıdır, kafası rahat gönlü geniştir. Hiç yokmuşçasına gizlediği şivesi ince E ve kalın A harfleriyle kendini ele verebilir. Yazın her türlü tatil kaçamağı için el altında tutulması tavsiye edilir.


Gaziantepli

Kadınıyla erkeğiyle çok delikanlı insanlardır. Eğlenceyi de severler, yemeği de. Az suyuna giderseniz size hayatınızda yiyemeyeceğiniz lezzetleri tattırırlar. Bir kere sizi sevdiler mi hep baş üstünde tutarlar, 5 kaplan gücünde dostluk kurarlar.


Adanalı

Atarlı/giderli olmalarıyla ünlenmiş olsalar da pamuk gibi bir kalpleri vardır çünkü coğrafya derslerinden hatırlarsanız Çukurova’da pamuk ekilir. Her bir Adanalı adeta dünyaya bambaşka bir amaçla gelmiştir. Okuduğu bölüme uygun bir meslek mi yapar bilinmez ama yaptığı işi iyi yapar, Adanalı bir dostunuz varsa sırtınız pek yere gelmez. .


Çankırılı

Çankırı’ya gitme hevesiniz varsa da tanıdığınız Çankırılılardan sonra tamamen yok olacaktır. Bambaşka insanlardır, hayata bambaşka çerçevelerden bakarlar, belli konulardaki tutuculuklarını ne siz ne de üniversite hocalarınız kırabilir. Biraz öyle gelir öyle giderler kısacası. Ancak Çankırılı bir arkadaş size akla hayale gelmeyen bir dünya görüşü kazandıracaktır, bir de sabır.


Bursalı

Şehrini anlata anlata bitiremez, haftada bir olmazsa iki haftada bir hafta sonunu Bursa’da geçirir. Hikâyeleri özellikle Zafer Plaza çevresindeki maceralarından oluşur. Yolunuz Bursa’ya düşerse sizi Z Yolu’na çıkartıp şehri izletir. Fazla gaza gelirse İnegöl Köfte bile yapar, eli lezzetlidir. Bir de genelde arabalı ve zengin olur kritik zamanlarda hayat kurtarır.


Kıbrıslı

Nerelisin sorusuna Kıbrıslıyım diye cevap verdikleri için biz de Kıbrıs’ı tek şehir gibi kabul edip bu maddeyi ekledik. Bir türküde bahsi geçen tatlı dilli, güler yüzlü ve ceylan gözlü arkadaşlar Kıbrıs’tan gelir. Antalyalının bir seviye üstü tam bir Akdenizlidir. Keyfe keder yaşar, kahkahasını esirgemez, pek keyifli şivesiyle kendine hayran eder. Biraz tembel olabilir, olsun, her şey akademik başarı mı canım?

Not: Eğer bu illerden arkadaşınız olmadıysa yüksek öğrenim hayatınız boşa gitmiş demektir.

Kaynak: listelist.com


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu