Blog

Üniversitede Başarılı Bir İlişki Nasıl Korunur?

Üniversitede sağlıklı bir aşk hayatını sürdürmek zor olabilir, ancak birazcık adanmışlıkla, üniversite yıllarınız boyunca kurduğunuz ilişki (ler) bir ömür boyu sürebilir. İşte ilişkinizin okulda başarılı olacağından emin olmanın en iyi yolları.

Üniversitede Lise İlişkisinin Korunması

Lise hayatına hoşçakal demek , bu büyük değişim döneminde karşılaşacağın en duygusal zorluklardan biri . Siz ve sevgiliniz uzun mesafeli bir ilişki kurmaya karar vermişseniz ya da sonbaharda aynı üniversiteye gidiyorsanız, bu geçişe hazırlanmak için kolay hileler vardır.

Fakat çok ileri gitmeden önce, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç faktör var. Öncelikle duygularını kontrol et.  Bu ilişki gerçekten istediğiniz bir şey mi, yoksa yeni ayrılma ve yeni başlama duygularına mı sarılıyorsunuz? Kolej deneyiminden ne istediğini kendine sor. Kendinizi tek eşli bir ilişkide görüyor musunuz? Veya açık olanı bile? Bu duyguları dinleyin ve eşinizle ilgili dürüst olun.

Ayrıca neden ilişkide olduğunuzu da düşünün.  Eğer bu senin uzun vadeli partnerinse, onu çıkarmaya değebilir. Yeni bir yerde yalnız kalmaktan korkuyorsanız,  yeniden düşünmeniz en iyisi olabilir.

Her şeyden önce, üniversite deneyiminize öncelik vermeyi unutmayın; bu sadece bir kez olur. Unutmayın, ilişkiye devam etmeye karar verirseniz, bunun ikiniz için bir düzenleme olacağını unutmayın. İşlerin vaktinden önce değişeceğini biliyorsanız, ilişkinizin istikrarlı bir şekilde devam etmesine yardımcı olacaktır.


Yeni Biriyle Tanışmak

Üniversitede yeni biriyle tanışmak için seçenekler oldukça sınırsız. Ve çoğu zaman, bu yeni dostluklar ve ilişkiler ömür boyu sürecek olanlardır. Yemekhanede, sınıfta veya bir bankta oturup yanınızdaki herkesle konuşarak başlayın. Konuşmanın nereye varacağını asla bilemezsin.

Oryantasyon, kendinizi sömestrmek için harika bir zaman çünkü herkes dönem başında insanlarla tanışmak konusunda endişeli ve gergin hissediyor. Oryantasyonda tanıştığınız birçok öğrencinin sizinle aynı teknede olduğunu, yeni bir yerde daha fazla veya daha az başladığını unutmayın. Gittiğiniz yere daha kampüs içi ve dışındaki her ikisi, şunlara sahip yüksek şansınız kalma ilgilendiğiniz insanlarla tanışmak için.


İlişkide Farklı Stresör Çeşitleri

Oda Arkadaşları: Oda arkadaşları  üniversite deneyiminin kaçınılmaz bir parçasıdır, bu nedenle ilişkinizde rol oynamasını bekleyin. Oda arkadaşınıza ilişkiniz konusunda açık olun ve onlardan aynı şeyi yapmalarını isteyin. Gelecekteki sorunlardan kaçınmak için bu sohbeti bir an önce yapın ve bir kişinin uyuyabileceği hafta sayısını sınırlamak gibi her ikinize de uymanız gereken kuralları belirleyin. Bu herkesin iyi geçinmesini sağlayacaktır. Ne de olsa, önemli diğerinizle veya oda arkadaşınızla gerginlik istemezsiniz veya her ikisini de daha da kötüye götürmezsiniz.

Planlama:  Sınıflar, alan gezileri ve ders dışı etkinlikler de dahil olmak üzere her dönem için bir ana takvim oluşturun. Bunu yapmak, aynı zamanda size ve eşinize ne zaman ve nerede birbirinizle yalnız zaman bulabileceğinizi bulmak için harika bir fırsat sunuyor. Ebeveyninizin evinden çıksanız bile, birebir zaman bulmak, kolej hayatını yaşarken hala bir mücadele olabilir. Rahatlamak ve sadece birkaç haftada bir film izlemek, yeni arkadaşlar, iş ve ödevlerin acelesi arasında her hafta birkaç dakika izleseniz bile, eşinizle zaman geçirmeniz önemlidir.

Birden Çok Kampüs:  Birçok kolej ve üniversitenin bir şehre yayılmış büyük kampüsleri vardır, bu nedenle aynı okulda bile önemli olanınızdan uzakta olma şansınız vardır. Birbirinizle birlikte olduğunuzu hissetmek istemediğiniz için kampüs içinde çok fazla ziyarete karşı dikkatli olun, bu da ilişkiniz üzerinde ekstra baskıya neden olabilir. Dengeli bir ziyaret programı oluşturun ve öz bakım, ev ödevi ve platonik arkadaşlarınızla zaman geçirdiğinizden emin olun.

İlişkinizi ve Arkadaşlıklarınızı Dengelemek:  Yeni bir okul, takılmak için tamamen yeni bir insan ekibi anlamına gelir ve bu, eşinizi de dahil ederken, aynı zamanda yeni arkadaşlar için zaman ayırmak istersiniz  . Programınıza herkes için yeriniz varsa, diğerleriyle harcadığınız zamana daha çok değer vereceksiniz. Biriyle çok fazla zaman geçirmek aslında birbirinize kızmanızı sağlar. Ayrıca, arkadaşlarınızı ihmal ederseniz, inanılmaz ilişkinizi duyacak kimseniz kalmayacağını görebilirsiniz! Onlara değer verdiğinizi ve onlarla zaman geçirmek istediğinizi göstermek için arkadaşlarınızla önceden plan yapın. Sonunda, arkadaşlıklar romantik ortaklıklardan daha önemli ve tatmin edici olabilir. .

Ödev:  Okul işi ve derecesi, okula gitme nedenleriniz ve sizi meşgul etmek için birçok görev verilme olasılığı var. Dönemdeki farklı noktalarda (ara sınavlar, finaller), programınızı sınıflar, ödevler ve çalışma oturumlarıyla boğulmuş bulabilirsiniz. Şimdi daha önce bahsettiğimiz takvime ekleme zamanı. Sadece okul çalışmalarına odaklanmak için zaman blokları ayırarak ve  izlemeye devam etmek için yapılacaklar listelerini kullanarak sizin için en önemli olanı önceliklendirin .

Vaktinizi iyi yönetiyorsanız, ilişkinizde daha az stres hissedersiniz. Kendinizi kötü notlarınızla mücadelede bulmak ve dönem sonunda eşinizi suçlamak istemezsiniz. İkiniz de birbirinize destek olmak ve üniversiteyi olabilecek en iyi deneyim haline getirmek için oradasınız. Çalışma zamanına ihtiyacınız varken, eşinizin de kendilerine ihtiyacı olduğuna saygı gösterin.

Yarı Zamanlı İşler: Yarı  zamanlı bir işle çalışmak ilişkinizi de zorlayabilir, ancak bir denge bulmak önemlidir  . Eşinize, gerçekçi beklentileri belirlemek için dönem başında işinizin ne gerektirdiğini bilmesini sağlayın. Bir çalışma öğrencisi değilseniz, işvereninize bir öğrenci olduğunuzu ve bu nedenle daha fazla çalışacağınızı söylemelisiniz. Müfredatınızı alır almaz herhangi bir izin günü isteyin.

Eşinizle geçirdiğiniz zamanın tüm maaşınıza da mal olması gerekmez. Birbirinizle zaman geçirmek, hatta sadece en sevdiğiniz Netflix şovunuzu izlemeniz ve izlemeniz, yürüyüşe çıkmanız veya sinema salonundaki öğrenci indirimlerinden faydalanmak bile olsa randevu gecesi geçirmek için harika bir yoldur.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu