Blog

Üniversitede İyi Not Almanın 7 Yolu

Üniversite okumak yeni arkadaşlar edinmek ve tamamen farklı bir dünyayı keşfetmek,kendini geleceğe hazırlamak için harika bir fırsat. Ancak, deneyimden en iyi şekilde yararlanmak için ders çalışmanız gerekeceğini unutmayın! Yeni bir öğretme tarzına adapte olmak zor olabilir, bu yüzden  iyi not alma konusunda en önemli ipuçlarımız…

1. NOT ALIN

Bir derste söylenen her şeyi kimse hatırlayamaz! Söz gider yazı kalır. Beyninizin yeni bilgileri hatırlamasına yardımcı olmak için el yazısı notlar almak iyi bir fikirdir. Haftanın sonunda, kilit noktaları vurgulayarak notlarınızı gözden geçirin ve gözden geçirme haftası için bunları dosyalayın. Yoksa vize ve final haftalarında arkadaşlarınızdan not dilenmek zorunda kalırsınız.


2. SORU SORUN 

Aptalca bir soru diye bir şey yoktur!

Öğretmenleriniz öğrendiklerinizle ilgilendiğiniz için mutlu olacaklardır. Çoğu, zor bulduğunuz herhangi bir konu hakkında gidip onlarla konuşabileceğiniz özel saatlere sahip olun. Sınıf dışında da bağlantınızı koparmayın. Sınıf arkadaşlarınızın da uğraştığı bir konuyla ilgili bir soru sorabilirsiniz, böylece herkes yararlanabilir!


3. BİR ÇALIŞMA ÇİZELGESİ YAPIN

Bazı günlerin saatlerce okuduğunuzu, ancak diğer günler kitaplarınıza bile bakmadığınızı tespit ederseniz, bir program oluşturup buna bağlı kalmanız gerekebilir. Çalışma zaman çizelgenizin gerçekçi olduğundan, arkadaşlarla eğlenmek, yemek ve uyumak için zaman ayırdığınızdan emin olun. 10 dakikalık bir mola vermeden 90 dakikadan fazla çalışmayın. İlk başta zor olabilir, ancak sonunda çalışmak rutininizin bir parçası olacaktır.


4. İYİ NOTLAR ALMAK İÇİN KAYNAKLARI KULLANIN 

Sizi ilgilendiren belirli bir konuyu öğreniyorsanız, neden kampüs kütüphanesindeki kaynaklardan yararlanmıyorsun. Araştırma bir üniversite öğrencisi olarak zamanınızın önemli bir parçası olacak, bu nedenle erken dönemde iyi kaynakları nasıl bulacağınıza aşina olmanız iyi olacaktır. .


5. TÜM DERSLERİNİZE KATILIN  

Tüm derslere katılmak için elinden geleni yap. Bir dersi bile kaçırmak haftalar boyunca geri kalmana neden olabilir. Sizi derslere devam etmekten alıkoyacak bir sorununuz varsa, mümkün olan en kısa sürede Öğrenci işleri ya da hocalarınızla konuşun.


6. BİR ÇALIŞMA GRUBU OLUŞTURUN 

Evde ya da yutta olsun, yalnız çalışmayı zor veya sıkıcı bulursanız, çalışmak için küçük bir arkadaş grubu bulmak iyi bir fikir olabilir. Birbirinize sorular sorabilir derste başarılı olan arkadaşınızdan konuyu anlatmasını isteyebilirsiniz. Yalnız çalışmazsanız, sosyal medya tarafından dikkatinin dağıtılması ve verdiği molaların çok uzun olması kaçınılmaz.


7. RAHATLAMAYI UNUTMA

Sevdiğin bir hobi bulmak için zaman ayır, yaşadığın şehri keşfet ya da sadece dinlen ve bir film izle. Hafta sonları rahatladıysanız hafta boyunca öğrenmeyi daha kolay bulacaksınız.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu