Blog

Üniversitede Karşılaştığınız 9 Öğrenci Türü

Kanatlarını açıp üniversiteye gitmek için yuvayı terk ettiğinde, hayatında bazı büyük değişiklikler bekle. Üniversite sınıfını oluşturan mikrokozmos, lisede alıştığınızdan farklı olabilir. Sınıfta çeşitli öğrenci türleri vardır. 1 veya 7 farklı öğrenme stilinin bir kombinasyonunu gösterebilirler. Bunlar görsel, işitsel, sözel, kinestetik, mantıksal, sosyal ve yalnız öğrenenlerdir.

Bu farklı türden öğrenciler, öğrenmeleri beklenen bir ortamda bir araya getirilir. Sadece bu değil, sınıfta farklı kişilikleri var. Bu kadar çok öğrenciyle, bir üniversite sınıfı öğrenmek için karmaşık bir yer olabilir.

Her sınıfta farklı üniversite öğrencileri vardır. Bu nedenle, her bir öğrenme ortamı benzersiz olduğu için sınıfta öğrencilerin bir tanımını yapmak imkansızdır. Farklı yetenekli öğrenciler, farklı özel ihtiyaçlar öğrenciler ve farklı yavaş öğrenenlerle karşılaşırsınız.

Sınıfta bu 3 tür öğrenicinin bir kombinasyonu vardır. Ve arasında, sınıfta ortalama bir öğrenci var. Bir sınıftaki öğrenci türleri, öğretim üyesinin yaklaşımını belirleyecektir. Üniversite öğrencisi olmak zor. Her sınıfın farklı türde öğrencileri vardır. Üniversitedeyken buluşacağınız 22 tip öğrencinin olduğu söyleniyor. Üniversite deneyiminize hakim olacak 10 öğrenci türü:

1. İyi Arkadaş ya da Anne Figürü

Bu, sınıftaki farklı türde öğrencilere önem veren bir öğrencidir. Her türlü öğrenciyi ağırlamak ve kendilerini dahil hissetmelerini sağlamak için kendi yolundan çıkar.

Sınıftaki biri hasta ise, bu öğrenciyi gün içinde geçirecek dokular, tavsiyeler ve bir Advil vardır. Birisi zor bir dönemden geçtiğinde, daima ağlamak için bir omuz teklif etmeye hazırdır.

Bu kategoriye uyan farklı öğrenci türleri vardır. Öğrenme stilleri veya notlarının bununla ilgisi yok. Bu, onların türüyle ilgili. Sınıf arkadaşlarına özenli ve besleyici bir yaklaşımı varsa, ana tavuk rolünü üstleneceklerdir.

Bu rol kadınlara özgü değildir. Grubun üstündeki adamlardan biri olabilir. Size ihtiyacı olan arkadaş ve arkadaş sıkıntısı çekmeyeceğiniz için bu kategoriye girebilmek harika.


2. Deha

Her zaman popüler olmayan bir sınıftaki öğrenci türlerinden biri dehalardır. Her sınıfın en az bir tane vardır. Her şeyden esinlenmiş gibi görünen o adam ya da kız.

Çok az çaba harcadılar ya da hiç çaba göstermediler ve üst sıralara geldiler Diğer öğrencilerin neyi yanlış yaptıklarını merak ederek bırakır. Deha, çok kolay görünmesini sağlar. Diğer öğrenciler orada ne yaptıklarını sorguluyorlarsa kıyaslayamazlar.

Çoğu zaman, dahi durgun gibi görünebilir. Sınıfta farklı türdeki yavaş öğrenenleri anlamak zordur. Hatta onları bir işe koyma konusunda tembel ve isteksiz olarak bile görebilirler. Dahi öğrenci her şeye sahip gibi gözükse de, en tepede yalnızdır.

Genellikle sosyal olarak dışlanırlar çünkü diğer öğrenciler kendilerinden korkuturlar. Üniversitenin sınıf ve sınıftan daha fazlası olduğu düşünülmektedir. Deha, üniversitenin vermesi gereken en karakter geliştirme derslerinden bazılarını kaçırabilir. Çünkü bu derslerin çoğu sınıfta öğrenilemiyor.


3. Ertelenen Geç Kalan

Farklı türden öğrenciler edindiğinizi biliyoruz. Ancak bu, hiçbir şey için vaktinde olmadığı konusunda benzersizdir. Bir ders, öğretici, bir yemek veya bir parti olsun, bir araya gelip zamanında gelemez.

Çoğu zaman, zaman yönetimi ile başlarını belaya sokan erteleme alışkanlıklarıdır . Son dakikaya kadar işleri erteleyecekler ve sonra acele etmeye çalışacaklar. Bunlar, sınavlarda çalışmayı planlamak için çok zaman harcayan ancak işe az zaman ayıran öğrenci türleridir.

Erteleme zaman hırsızıdır. Bu tür öğrenciler genellikle zamanın nereye gittiğini merak ederek kendilerini bulurlar. Her zaman programın gerisinde kalıyorlar ve vaktinden önce, hiçbir zaman zamanında bir şey tamamlamıyorlar. Üniversite deneyimleri stresli hale gelebilir. Ve bu eğilimleri üniversitedeki ve iş dünyasında geçirdikleri zamanın ötesine taşıyorlarsa, bir işi sürdürmede problemleri olabilir.


4. Aktivist

Bunlar, sınıfta daima desteğini almak için bir sebep arayan öğrencilerdir. Vegan menüsünü geliştirmek, gergedanları kurtarmak veya çeşitli özel eğitim öğrencilerinin hakları için kampanya olabilir. Öğrenci aktivisti tutkusunu bulur ve “mücadeleye katılmalarını” sağlamak için belirli öğrenci türleriyle ilgilenir.

Öğrenci aktivisti, üniversite yaşamına dengeli bir yaklaşıma inanıyor. Çalışmak için oradalar ve buna ayak uyduruyorlar. Ancak, farklı öğrenci türleri için daha iyisini yapmayı umarak, üniversite yaşamının farklı yönleriyle ilgilenmeye de inanıyorlar. Onları dörtlü öğrencilerde dilekçeyi imzalamaları veya broşürlerini en son nedenleriyle dağıtmaları için durduracaklarını bekleyin.

Ayrıca, onlarla yaptığınız herhangi bir konuşmanın en son nedenine ve yardım etmek için ne yaptıklarına dönmelerini beklemelisiniz. Sizi de yardım etmeye zorlarlarsa şaşırmayın.


5. Spor Kişiliği

Üniversite derslikleri, üniversiteyi temsil eden spor yıldızları tarafından doldurulur. Genellikle popüler ve güzel görünüyorlar ve nereye giderse gitsinler dikkat çekiyorlar. Sporda iyi olmak, birbirleriyle ortak olabilecek tek şey. Sınıfta, öğrenme sürecini kolaylaştırmak için çeşitli yaklaşımlara ihtiyaç duyan toplam 3 farklı tür öğrenci vardır.

Bazıları bu süper starların bazen cinayetten kaçtıklarını iddia edebilir. Ödevleri tamamlamamak için harika bir mazeretleri var. Onların uygulamaları ve yarışma programları, bunu onlar için zorlaştırabilir.

Diğer öğrenciler bunu anlayabildiği sürece, yine de bir kızgınlık kaynağı olabilir. Spor yıldızları çok fazla baskı altında çalışıyor. Yapması beklenen öğrenci türleri onlar. Kazandıklarında her şey yolunda ve güzel, ama eğer formda değillerse farklı bir durum olabilir.


6. Yabancı Uyruklu Öğrenci

Her yıl binlerce öğrenciye yurtdışında çalışma imkanı sunulmaktadır. Macera arzusu olanlar için muhteşem bir fırsat. Sınıflara yeni bir dinamik getiriyorlar.

Bu tür öğrenciler genellikle çok farklı geçmişlerden gelmektedir. Yeni ortamlarıyla ilgili her şey, dil ve gelenekler de dahil olmak üzere gariptir. Çok zor olabilir ve döviz öğrencileri genellikle üniversite hayatına yerleşmek için savaşırlar.

Kabuklarından çıkmaları biraz zaman alabilir. Ancak yaptıklarında, döviz öğrencisi başka bir dünyaya bir pencere sunar. Üniversite deneyiminin en iyi bölümlerinden biri, bu noktaya yolculuğu sizinki gibi olmayan farklı öğrencilere maruz kalmaktır. Sahip olduğunuz konuşmalar ve onlardan öğrendiğiniz şeyler geleceğiniz üzerinde derin bir etki yapabilir.


7. Orada Öğrenci Olmayan Öğrenci

Bu tür öğrenciler hemen hemen her üniversite sınıfında bulunurlar. Oradalar çünkü orada biri olduğu konusunda ısrar ediyorlardı. Ama şahsen, akademik deneyim için orada değiller. Sosyal deneyim hakkında daha fazla. Kurslarını birkaç kez değiştirecekler, çünkü ebeveynleri tarafından kendilerine uygulanan alandan memnun olmayacaklar.

Bu öğrencileri kafeteryada kahve içip sohbet ederken, sınıfta bulacağınızdan daha fazla buluyorsunuz. Düzenli olarak sınıfa katılmak için bir ihtiyaç hissetmiyorlar. Derse girdiklerinde bazı narkoleptik semptomlar gösterebilirler. Her şeyi çok sıkıcı buluyorlar, bu yüzden ders sırasında uyuyabiliyorlar.

Sınavlar ve ödevler onlara ulaşamaz ve çalışmaları hakkında çok fazla ciddiye almazlar. Bazıları şanslı, ve gevşek tutumlarına rağmen geçiyorlar. Ama onlar şanslı birkaç.


8. Parti Hayvanı

Bazı öğrenciler üniversitede sadece bir nedenden ötürü: yarın yokmuş gibi parti yapmak. Ebeveynlerinin başının altından, üniversiteye geldiklerinde biraz çıldırıyorlar.

Bütün gece devam eden ve zorunlu akşamdan kalma ile aşırı içki içen vahşi partiler, üniversitedeki zamanlarını karakterize ediyor. Sınıfta farklı türde öğrenciler olabilirler, ancak onlara birkaç içki verin, gerçek renklerini göreceksiniz! Örneğin, Aussie öğrencileri Bali’de seyahat ederken! Onların yeni bir serbest tarafını görüyorsunuz.

Parti hayvanları, başına gelen iki şeyden birine sahiptir. Ya dersleri yönetiyorlar ve hedonistik yaşam tarzlarına rağmen geçiyorlar. Ya da çarpışıp yanarlar ve başarısız olurlar. Parti hayvanı olmak çoğu durumda sadece bir aşamadır. Er ya da geç, öğrenci duyularına gelir ve bazı ciddi işlere yerleşir. Ancak, yukarıdaki partileri her zaman çalışmanın üzerinde tutan birkaç istisna vardır.


9. Borçlu

Hepimiz bir borçlu biliyoruz. Asla kalemi olmayan, not almayı unutan or ya da cüzdanlarını evde bırakan biri. Kronik şeyleri ödünç alma eğilimleri ve ardından geri getirmeyi unutmak onları güvenilmez hale getirir.

Aynı zamanda sinir bozucu bir durum yaratır. Sonunda, herkes bu tür öğrencilerle temastan kaçınmaya başlar , çünkü aynı eski hikaye olacağını bilirler. İkna edici olmaya çalışacaklar ve sizi geçen sefer olmayacaklarına ikna edecekler, ama olacak.

Bu öğrencilerin üniversitedeyken değerli bir ders öğrenmeleri gerekir. Üniversiteyi kendileri için savaştırabilmeleri çok önemlidir. Bir işyerinde, geri dönüş olmadan kronik olarak borç almanın hiçbir şekilde olumlu bir şekilde görülmediği görülmektedir. Mezun olduğunuzda bu eğilimleri geride bırakmak daha iyidir.


Sonuç

Bu, üniversitede okurken karşılaşacağınız farklı öğrenicilerin küçük bir analizidir. Anımsa, herkes tek bir güvercin deliğine tam olarak uymaz. Karşılaştığınız kişilerin bazıları birden fazla kategoriye girebilir. Ve bunların hepsi ne tür bir öğrenci oldukları ile ilgili değil. Üniversite gerçek hayata hazırlanmakla ilgilidir.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu