Öğrenci Gazetesi

Üniversitede Kopya Çekmenin Cezası Nedir? Sicile İşlenir mi?

Üniversitede Kopya Çekmenin Cezası Nedir? Sicile İşlenir mi?. Üniversite öğrencilerinin merak ettiği konulardan biri olan Üniversitede Kopya Çekmenin Cezası hakkında tüm bilinmesi gerekenleri bu makalemizde paylaştık. Öncelik Türkiye’de tüm eğitim kurumları sınavlarında kopya çekmek yasak ve suçtur.

Üniversitede Kopya Çekmenin Cezası Nedir?

Üniversitede kopya çekmek tüm eğitim kurumlarında ve sınavlarda olduğu gibi yasak ve suçtur. Üniversite sınavları büyük amfilerde, sınıflarda yapıldığı için birden fazla gözetmen görev yapar. Ayrıca öğrenci gibi sınava giren öğretim görevlileri de bulunur. Öğrencilerin kopya çekmemesi için pek çok tedbir alınır. Kopyanın yasak olduğu onlarca kez vurgulanır. Buna rağmen kopya çeken kişi suç işlemiş ve yasağı delmiş olur.

Kopya çekerken yakalanmanın ilk cezası koca amfiye, sınıfa, fakülteye rezil olmaktır. Üstelik bazı gözetmenler ipin ucunu kaçırarak büyük tartışmalara, kavgalara giden kapıyı aralayabilir.

Eğer aranız çok iyiyse öğretim görevlisi görmezden gelebilir ya da uyarmak ile yetinebilir. Ancak samimi olmadığınız bir öğretim görevlisi kağıdınızı direkt olarak alır. Kopya çektiğinizi tutanakla yazılı hale getirip yönetime iletir. Böylece hakkınızda yasal işlem yapılır. Bu tarz olayların sonuçları ağır olabilir. 1 hafta, 1 ay uzaklaştırma cezası alabilirsiniz. Kopya çektiğiniz dersten kalırsınız.

Sonraki dönemlerde geçmeniz zorlaşır. Üstelik mezuniyetiniz ertelenebilir. Ancak bu suç nedeniyle daha büyük bir ceza verilmez. YÖK tarafından belirlenen kurallara göre kopya cezası kınama ve uzaklaştırma cezasıdır. Bir öğrenciye en fazla 6 aya kadar uzaklaştırma cezası verebilir. Eğer öğrenci uyarılara, kınamalara, uzaklaştırma cezalarına rağmen kopya çekmeye devam ederse sonuç okuldan atılmaya kadar gidebilir.


Üniversitede Kopya Çekerken Yakalanırsam Sicilime İşlenir mi?

Üniversitede kopya çekerken yakalanırsanız uyarı ve uzaklaştırma cezası almanız muhtemeldir. Eğer uzaklaştırma cezası alırsanız tutanak tutulur ve suçunuz ve verilen ceza sicilinize işler. Böylece üniversite değiştirseniz de cezanız görülür. Sınavlarda size özel dikkat edilir. Ayrıca memuriyete girişte, özel sektörde iş ararken bu cezalar karşınıza çıkabilir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Üniversitede Koşullu Geçme Şartları

👉 Çan Eğrisi Sistemi Nedir? 

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu