Yaşam

Ursactive Nedir, Ne İçin Kullanılır? Ursactive Kullananların Yorumları

Ursactive Nedir, Ne İçin Kullanılır? Ursactive Kullananların Yorumları. Safra taşlarının eritilmesinde kullanılan Ursactive, içerisinde bulunan etken madde sayesinde doğal olarak üretilen bir safra asidi olup insan safrasında az miktarda bulunur. Ursactive Kullananların Yorumları arasında, safra akışının düzenlenmesinde,  safra kanalları ve karaciğer fonksiyonlarının düzeltilmesinde, kolestatik karaciğer hastalığı bulgu ve belirtilerinin iyileştirilmek için kullandıklarıdır.

Ursactive Nedir?

Ursactive,  beyaz toz içeren beyaz bir kapsüldür. Ursactive, safra bileşim ve akımını etkileyen ilaçlar diye adlandırılan ve mide bağırsak sistemi grubunda dahil olan bir ilaçtır. Ursactive,  safra taşı bulunmasına rağmen safra kesesi fonksiyonlarının devam ettiği hastalarda kolestrol safra taşının eritilmesinde kullanılan bir ilaçtır.

Karaciğer nakli yapılmış hastalarda safra taşlarının eritilmesinde kullanılan bir ilaçtır. Aynı zamanda gebelik kolestazı denilen karaciğer hastalığının tedavisinde kullanılır. Ursactive,  250 mg kapsülün etken maddesi bir asittir. Ursactive, mide tahrişini önlemek için yemeklerle beraber ağız yoluyla alınır.


Ursactive Ne İşe Yarar?

Ursactive, safra taşlarının eritilmesine yardımcı olur. Safra akışının düzenlenmesinde ve kolestatik karaciğer hastalığı bulgu ve belirtilerinin iyileştirilmesinde kullanılmaktadır. Karaciğerin salgılamış olduğu safra sıvısı safra kanalı yardımı ile karaciğerin altında bulunan safra kesesinde toplanır. Safra sıvısının içeriğinde birçok organik tuzlar bulunur. Bu maddelerin oranlarında dengesizlik yaşanırsa safra taşı oluşumu başlar. Safra kesesi taşı, taşın büyüklüğüne ve nerede olduğu değerlendirilip buna göre bir tedavi yöntemi izlenir. Eğer erken tedavi edilmezse taşlar safra kesesini veya safra kanallarını tıkayarak çok şiddetli büyük ağrılara sebep olabilir.

Ursactive, safra kesesinde safra taşı bulunmasına rağmen safra kesesi fonksiyonlarının devam ettiği hastalarda çap olarak 15 mm den küçük olmayan kolesterol safra taşlarının eritilmesinde ve safra kesesi ameliyatlarından sonra taş parçacıklarının yok olmasında ve safra kanallarının işlevini yerine getirememesi durumunda ortaya çıkan karaciğer sirozunun iyileştirilmesinde yardımcı olur. Ayrıca ursactivegebelik kolestazı denilen karaciğer hastalığının tedavi sürecinde kullanılır.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Ursactıve Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

 • Ursactıve, ilacının etken maddesine karşı alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 • Ursactıve, safra taşlarının eritilmesinde safra akışının düzenlenmesinde karaciğer fonksiyonlarının yerine gelmesinde kullanılan bir ilaçtır.
 • İlacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmamalısınız. Doz atlaması yapmamalısınız. İlacın kullanımını birden kesmek karaciğeriniz ile ilgili ciddi problemlere yol açabilir. Durumunuz daha da kötüye sürükleyebilir.
 • Doktorunuz tedaviniz süresince yararlı veya zararlı etkileri öğrenmek için sizden çeşitli tahliller ve testler yaptırmanızı isteyebilir.
 • Safra kesesinde tıkanıklık veya iltihap varsa 2 cm den büyük taş veya safra kesesinin yarısından fazlasını taş kaplamışsa bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuza danışmalısınız.
 • Ursactıve, ilacına başlamadan önce gebelik şüphesi var ise hamile olmadığınızdan emin olmanız için hamilelik testi yaptırınız. Tedavi sırasında hamile olduğunuzu öğrenirseniz doktorunuza durumu açıklayınız.
 • Hamile kalma şansı yüksek olan kadınlarda safra taşının eritilmesi için kullanımı doğum kontrol ilaçları safra taşı oluşumunu tetikleyebilir. Bundan dolayı etkili bir doğum kontrol yöntemi ilacı kullanmanız gerekebilir.
 • Hamilelik veya emzirme döneminde ilacın zorunlu kullanılması gerektiği durumlarda anne ve bebek açısından yarar/risk oranı doktorunuz tarafından değerlendirilerek kullanılabilir.

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Ursactıve Kapsülün Kullanım Şekli

 • Doktorunuz ilacı size nasıl reçete ettiyse o şeklide kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.
 • Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 • İlacın kullanımını aniden kesmeyiniz.
 • Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkileyebilir.
 • İlacın her bir dozunu bol su ile tüketmeniz gerekir.
 • Mide tahrişini önlemek için de yemeklerle birlikte almalısınız.

İlacın Yaygın Görülen Yan Etkileri Nelerdir?

 • Karın ağrısı
 • İshal veya dışkıda yumuşama
 • Nefes almada güçlük çekme
 • Dilde ve boğazda şişlik görülme gibi durumlarda biran önce doktorunuza başvurmalısınız.

Ursactive Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumu: hafif şiddetli gastrit başlangıcı tanısı konulduktan sonra kullanmaya başladığım mide asidini dengeleyen ilaç.
Kullanıcı Yorumu: bir başka hekim dostumla sohbet esnasında iken bu ilacın tek başına tedavi gücü olmadığı, ancak ranitab ile birlikte kombo yaparsam tadından yenmeyeceği tüyosunu aldım. Ogün bugündür çok bir şey değişti diyemem, henüz algılayamadım bu kombonun faydasını.

Kullanıcı Yorumu: Safra kesesindeki taşlar nedeniyle reçete edildi, kullanmaya başladığımdan beri halsizlik ve baş dönmesi durumu söz konusu. ilaçla ilgili mi yoksa başka kökenli mi çözemedim.

Kullanıcı Yorumu: 3 ayda 2mm den küçük onlarca safra taşının yok olmasına sebep ilaç. Tabiki ve mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalı.

Kullanıcı Yorumu: doktor önerisi ile başladığım ve gayet memnum kaldığım bir ilaç. Tavsiye edilir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Gerofen Jel Ne İçin Kullanılır? 

👉 Diclomec Plus Krem Ne İşe Yarar? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu