Öğrenci Gazetesi

Uzay Meslekleri Neler Olacak?

Geleceğin uzay yerleşimlerinde bir dizi yeni meslek ortaya çıkacak. Peki bu Uzay Meslekleri hangileri? Gelin beraber inceleyelim.

Atmosfer Sorumlusu

Bu rolde, diğer tüm uzay sakinlerinin yaşamı avucunuzda olacak. Uzay habitatında Dünya benzeri bir atmosferi sürdürmek için oksijen ve karbondioksit düzeylerini, sıcaklığı ve morötesi ışık miktarlarını ayarlamak gerekiyor.

Asteroit Madencisi

Madencilerin uzay yürüyüşüne çıkıp ürünleri elle kullanması aşırı tehlikeli. Onun yerine, uzay habitatının güvenli ortamında bu işi uzaktan yapan ve makineleri yöneten birileri olacak.

Gelecekte asteroit madenciliği yapmayı planlayan özel uzay şirketlerine şimdiye kadar 13,4 milyar dolardan fazla yatırım yapıldı.

Dünya Dışı Arazi Mühendisi

Yeterli kaynakları toplamak bir uzay habibatı için en önemli işlerden biri olacak ve bu kaynaklar da asteroidlerden elde edilecek. Arazi mühendisleri uzaydaki kayaları değerlendirip hangilerinin madenciliğe uygun olduğuna karar verecek.

İletişim Ve Navigasyon Uzmanı

Bir uzay habitatı herkese yetmeyecek, o yüzden birden çok geminin iletişim kurabilmesi gerekiyor. Bu uzmanlar hem sinyal gönderip alacak hem de geminin doğru yörüngede kalmasını sağlayacak.

İtki Mühendisi

Gelecekte habitatlarımızı hareket ettirmek için hangi motor kullanılırsa kullanılsın, muhtemelen birilerinin göz kulak olması ve yakıt doldurması gerekecek. İtki mühendisleri bu süreçlerden sorumlu olacak, motorların aşırı ısınmasını ya da radyasyon sızdırmasını önleyecek.

Habitat İnşası Ve Bakımı

Devasa yapıları sıfır yer çekiminde birleştirmek çok daha kolay olduğundan, bir inşaat ekibi bunları uzayda yapmaya karar verebilir. Bu ekip aynı zamanda uzaydaki döküntülerin verdiği zararı da giderecekler.

Egzersiz Fizyoloğu

Bir fizyolog, dönen uzay istasyonunun yol açtığı merkezi yer çekimi kuvvetinin Dünya‘nın yer çekimini yeterince taklit edip etmediğini ölçecek ve adalelerini geliştirmeye ihtiyaç duyanlara ağırlık egzersizleri önerecek.

Uzay Kaşifi

Bilinmeyeni keşfederken belli nesnelere insan gözcüler yollamak gerekebilir. Bunun için, ana habitata bağlı küçük gemiler ve bu iş için özel bir uzay maceracısı ekibi kullanılacak.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu