Bilgi Arşivi

Vergi Dairesi Çalışma Saatleri 2024 – Verdi Dairesi Öğren Kaçta Açılıyor?

Vergi Dairesi Çalışma Saatleri 2024 – Verdi Dairesi Öğren Kaçta Açılıyor? Soruları Vergi Dairelerinde vergi borçlarını ödemek veya yapılandırmak isteyen Vatandaşlar tarafından merak edilen konular arasında yer alıyor.  Gelir İdaresi Başkanlığı, vergiler ile diğer gelirleri tahsil etmekle sorumlu olan, Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı bir devlet kurumudur. Gelin hep birlikte 2024 Vergi Daireleri çalışma saatlerini öğrenelim.

Vergi Dairesi Çalışma Saatleri 2024

Ülkemizin her şehrinde ve ilçede bulunan Vergi Daireleri belirli gün ve saatlerde hizmet vermektedir. Vergi Daireleri hafta sonu Cumartesi ve Pazar günleri kapalıdır.

Vergi dairesi, hafta içi her gün sabah saat 08:30 ile akşam saat 17:00 arasında çalışmaktadır.

⇒ Vergi Dairesi açılış saati: 08:30

⇒ Vergi Dairesi öğle arasına giriş saati: 12:30

⇒ Vergi Dairesi öğle sonu açılış saati: 13:30

⇒ Vergi Dairesi kapanış saati: 17:00


Vergi Dairesi Öğren Kaçta Açılıyor?

Vergi daireleri öğle arasına 12:30’da girmektedir ve öğle sonu 13:30’da açılır.

Vergi dairesi, hafta sonu Cumartesi ve Pazar günleri kapalıdır. Ayrıca Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı gibi dini bayramlarda ve 1 Ocak, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim, 30 Ağustos gibi resmi bayramlarda da çalışmamaktadır. .


Vergi Dairesi Müdürlüğünün Görevi

Vergi Daireleri, mükellefi tesbit eden, vergi, resim ve harç tarh eden, tahakkuk ettiren, ceza kesen ve tahsil eden dairelerdir. Vergi daireleri, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun Hükümlerine göre aynı zamanda “Tahsil Dairesi”dir.
Vergi daireleri, vergi kanunları ve özel kanunlar ile bu kanunlara dayanılarak Maliye Bakanlığınca belli edilen kamu gelirleri ile ilgili mükellefi tespit, tarh, tahakkuk, tecil, tahsil, terkin, ödeme, iade ve muhasebe işlemlerini yürütür.
Bu işlemlere ilişkin olarak vergi dairesi veya mükelleflerce yaratılan ihtilaflarla ilgili olarak, yargı mercii nezdinde hâzineyi temsilen dilek ve savunmalarda bulunulması, gerektiğinde itiraz ve temyiz edilmesi izlenmesi ve sonuçlan ile ilgili işlemler de vergi dairelerince yerine getirilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu