Gündem

Vix Nedir? Vix Volatility Endeksi Nasıl Yorumlanır?

Vix Nedir? Vix Volatility Endeksi Nasıl Yorumlanır? VIX Endeksi, Chicago Opsiyon Borsası’nda (CBOE) işlem gören ve “korku endeksi” olarak bilinen bir endekstir. Bu endeks, yatırımcıların piyasada beklenen oynaklığı gösterir. Yatırımcılar genellikle VIX Endeksi’ni piyasadaki belirsizlik ve risk seviyesini anlamak için kullanırlar.

Vix Nedir?

Vix Endeksi, Korku Endeksi olarak bilinen (Volatility Index, Vix index = Oynaklık endeksi) olarak çevrilen piyasalar ile ilgili korku yada endişeyi gösteren bir endekstir. Genel bir tanım olarak vix endeksi, piyasalarda korkunun derecesini ölçen bir endekstir. Vix endeksindeki amaç, piyasadaki risk ve stresin derecesini ölçmektir. Kısaca piyasada al-sat yapan traderlar risk seviyesi yükseldikçce korku endeksi ile aldıkları opsiyonlar ile bunu piyasaya yansıtır. Bu nedenle endeks değeri yükselir.

Vix Endeksinin açılımı: İngilizce ” Volatility IndeX” ‘in kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı ise ”Volatilite Endeksi” anlamına gelmektedir.

Volatilite: Finansal piyasalarda herhangi bir ürünün belirli bir zaman dilimi içerisinde fiyatında yaşanan oynaklık/değişkenliktir. Volatilite genelde standart sapma yöntemi ile ölçülmektedir.


VİX Endeksi Nasıl Yorumlanır?

Yapılan analizlere göre VIX endeksinin %30’un üzerine çıkması yatırımcılarda risk algısını yükselttiği, gelecek beklentilerinin olumsuz olduğu ve piyasaların gidişatından çekindiklerini gösterirken, endeks değerinin %20’nin altına inmesi ise bu düşüncelerin tersine döndüğünü göstermektedir.

Piyasalar genellikle Vix endeksini ;

0-10 arası: Finansal piyasalar bayram havasındadır.

11-20 arası: Finansal piyasalar normaldir.

21-30 arası: Finansal piyasalar stress altındadır.

31 ve üzeri : Finansal piyasalar zorlu dönemdedir.

Vix endeksi piyasadaki stresi gösterir. Vix endeksinin artması altın ve tahviller gibi güvenli varlıkların artış yapabileceği değerlendirilirken başta borsalar olmak üzere riskli varlıkların değer kaybedeceği şeklinde değerlendirilir.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu