Gündem

Wagner Grubu Kimdir? Rusya Wagner Grubu Nedir? Wagner Grubu Kaç Kişi?

Wagner Grubu Kimdir? Rusya Wagner Grubu Nedir? Wagner Grubu Kaç Kişi? Rus Wagner grubunun, Rusya ordusuna karşı savaş ilan ettiğini duyumlarının sosyal medyada yayılmasından sonra en çok merak edilenler arasında yer alıyor. Wagner şefi Prigojin’ Bu bir askeri darbe değil, bu bir adalet yürüyüşü’ açıklanmasında bulundu. Gelin hep birlikte Rusya Wagner Grubu hakkında tüm merak edilenleri öğrenelim.

Wagner Grubu Kimdir?

Rusya Wagner grubu özel bir askeri şirket (“Wagner PMC”) olarak adlandırılan resmi olmayan bir silahlı gruptur. Grup, 2014-2018’de Ukrayna topraklarında ve ardından Suriye’de faaliyet gösterdi. Rusya Federasyonu Ceza Kanunu’nun 359. maddesine göre, Rus vatandaşlarının bir grubun parçası olarak faaliyetleri paralı askerlik olarak kabul edilebilir.

Wikipedia, “Wagner Grubu”nun (PMC “Wagner”) bir Rus paramiliter örgütü (silahlı kuvvetlerin bazı işlev ve görevlerini üstlenen, ancak resmi olarak ülkenin ulusal askeri yapılarının parçası olmayan sivillerden oluşan bir . kuruluş) olduğunu açıklıyor. ). Bu, hizmetleri dünya çapında çeşitli çatışmalarda kullanılmış veya kullanılmakta olan devlet dışı bir silahlı oluşumdur ( özel askeri şirket , PMC). Wagner Grubu, 2013 yılında Rusya’nın güneyindeki Krasnodar Bölgesi’nde Silahlı Kuvvetler Genelkurmay Başkanlığı’nın (GRU) bir bölümü olarak kuruldu.

Wagner Grubu’nun kurucusu Yevgeni Prigozhin‘dir.


Rusya Wagner Grubu Nedir?

Wagner Grubu, Rus işadamı Yevgeny Prigozhin tarafından kurulan ve yönetilen Rus devlet dışı silahlı bir oluşumdur. Bazı ülkelerde terör örgütü statüsüne sahiptir. Wagner grubu ağır teçhizat, top ve askeri havacılık ile silahlanmıştır.

Oluşum, Rusya’nın güç yapılarıyla koordinasyon içinde, herhangi bir sorumluluğa getirilmesi zor olan paralel veya gölge silahlı bir oluşum olarak faaliyet göstermektedir. PMC Wagner ve lideri Prigozhin, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta önemli bir rol oynadı.


Rusya Wagner Grubu Kaç Kişi?

Wagner grubu 2016 yılının başlarında yaklaşık 1.000 kişilik çalışanı bulunurken 2017 itibarıyla bu sayının 6.000’i aştığı düşünülmektedir.

CNN Türk ekranlarında konuşan Özay Şendir, ”Wagner grubunun 25 bin askeri gücü bulunuyor.” dedi.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu