Yapay Zeka Daire Başkanlığı Kuruldu

Türkiye’de yapay zeka daire başkanlığı kuruldu tüm bakanlıklar ile ilgili konularda faaliyetler yürütecek olan doğrudan Cumhurbaşkanlığına bağlı Dijital Dönüşüm Ofisi için yeni görevler açıklandı. CB Dijital Dönüşüm Ofisi yeni görevler için yayınlanan kararnameyi Twitter hesabından paylaştı. Dijital Dönüşüm Ofisi görevleri arasında kamunun dijital dönüşümü için yol haritasını hazırlamak da var.

 

Dijital Dönüşüm Ofisi görevleri

Cumhurbaşkanlığı teşkilatı kararnamesinde yapılan değişiklikler Resmi Gazete’de yayınlandı. Dijital Dönüşüm Ofisi görevleri ile birlikte Finans Ofisi, Yatırım Ofisi ve İnsan Kaynakları Ofisi de bazı değişiklikler yaşadı.

Kararnameye göre, Dijital Dönüşüm Ofisi 8 daire başkanlığı ve hukuk müşavirliğinden oluşuyor. Ofis başkanının Kamu Dijital Dönüşüm Lideri olarak görev yapacağı ofis, genel olarak kamunun dijital dönüşüm yol haritasını hazırlama görevini üstlenecek. Diğer görevlerinden bazıları ise aşağıdaki gibi sıralanıyor: Dijital dönüşüm ekosistemini oluşturmak amacıyla kamu, özel sektör, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğini geliştirerek bunların dijital kamu hizmetlerinin tasarım ve sunum sürecine katılımını teşvik etmek. Görev alanına giren hususlarda kamu kurum ve kuruluşlarınca hazırlanan yatırım projesi tekliflerine ilişkin Strateji ve Bütçe Başkanlığına görüş vermek ve uygulamaya konan projelerle ilgili gelişmeleri takip edip gerektiğinde yönlendirmek. Kamuda öncelikli proje alanlarında yapay zeka uygulamalarına öncülük etmek ve koordinasyonu sağlamak. Kamu kurum ve kuruluşlarının dijital teknoloji ürün ve hizmetlerini maliyet etkin şekilde tedarik etmesine yönelik strateji belirlemek.

Türkiye’de yapay zeka daire başkanlığı kuruldu

Ofisin daire başkanlıkları ise şöyle sıralanıyor; Dijital Dönüşüm Koordinasyon Dairesi Başkanlığı, Dijital Teknolojiler, Tedarik ve Kaynak Yönetimi Dairesi Başkanlığı, Dijital Uzmanlık, İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı, Siber Güvenlik Dairesi Başkanlığı, Büyük Veri ve Yapay Zeka Uygulamaları Dairesi Başkanlığı, Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkanlığı, Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanlığı, Yönetim Hizmetleri Dairesi Başkanlığı.

Bu başkanlıklardan Büyük Veri ve Yapay Zeka Uygulamaları Dairesi Başkanlığı, doğrudan yapay zeka projeleri ile ilgilenecek. Başkanlık  Kamuda büyük veri teknolojilerinin geliştirilmesi kapsamında gerekli proje ve faaliyetleri destekleyecek aynı zamanda Türkiye’nin veri depolama, işleme ve iletimi faaliyetleri için bölgesel bir merkez olarak konumlandırılmasına yönelik politika ve strateji önerilerinde bulunacak.

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Brezilya’da Üniversite Okumanın Maliyeti

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478