Blog

YDS’de En Çok Çıkan Kelimeler Listesi PDF İndir

YDS’de En Çok Çıkan Kelimeler Listesi PDF İndir. YDS sınavına hazırlanan adaylara kaynak olabilmesi için YDS’de en çok çıkan kelimeleri listesi paylaştık. YDS sınavında başarılı olmanın temelinde kelime bilgisi yatar. YDS soruları metin olarak okuduğunu anlamaya yönelik sorulardan oluşur. Bu soruları çözebilmek için kelime hazinenizin geniş olması gerekir.

YDS’de En Çok Çıkan Kelimeler Listesi PDF

YDS sınavını kazanmak için belirli bir kelime bilgisine sahip olmak gerekir. Kelime hazinenizi geliştirdikten sonra İngilizce film izleyerek ve kitap okuyarak kelimeleri iyice kavrayabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıları kullanarak harflere göre sıralanmış YDS’de en çok çıkan kelimeleri listesi PDF formatında indirebilirsiniz.

A Harfi İle Başlayan Kelimeler

B Harfi İle Başlayan Kelimeler

C Harfi İle Başlayan Kelimeler

D Harfi İle Başlayan Kelimeler

E Harfi İle Başlayan Kelimeler

F Harfi İle Başlayan Kelimeler

G Harfi İle Başlayan Kelimeler[

H Harfi İle Başlayan Kelimeler

I Harfi İle Başlayan Kelimeler

J Harfi İle Başlayan Kelimeler

K Harfi İle Başlayan Kelimeler

L Harfi İle Başlayan Kelimeler

M Harfi İle Başlayan Kelimeler

N Harfi İle Başlayan Kelimeler

O Harfi İle Başlayan Kelimeler

P Harfi İle Başlayan Kelimeler

R Harfi İle Başlayan Kelimeler

Q Harfi İle Başlayan Kelimeler

S Harfi İle Başlayan Kelimeler

T Harfi İle Başlayan Kelimeler

U Harfi İle Başlayan Kelimeler

V Harfi İle Başlayan Kelimeler

W Harfi İle Başlayan Kelimeler

Y Harfi İle Başlayan Kelimeler

Z Harfi İle Başlayan Kelimeler


YDS Konu Dağılımı ve Soru Dağılımı

YDS sınavı ÖSYM tarafından yıl kez yapılır. Bunlar İlk sınav  “İlkbahar YDS Sınavı” (YDS/1), İkinci sınav “Sonbahar YDS Sınavı” (YDS/2), Üçüncü sınav “Kış YDS Sınavı” (YDS/3) olarak adlandırılmaktadır. YDS sınav puanı 5 yıl geçerlidir. YDS sınavı İngilizce, Rusça, Almanca, Yunanca, İtalyanca, İspanyolca, Farsça ve Bulgarca olmak üzere 8 dilde yapılmaktadır. YDS sınavı 80 sorudan oluşmaktadır ve sınav süresi 180 dakika yani 3 saattir. YDS sınavında okuduğunu anlama becerisi ölçen yabancı dil bilgisini gramer, okuma, anlama ve kelime bilgisi açısından ölçen çoktan seçmeli test yöntemi uygulanır.

YDS sınavında 80 sorunun dağılımı ise şu şekildedir:

 • Kelime Bilgisi: 6 soru
 • Dil Bilgisi: 10 soru
 • Cümle Tamamlama: 10 soru
 • Okuma Parçası Yorumlama: 20 soru
 • Verilen Diyaloglardaki Boşlukları Tamamlama: 4 soru
 • Anlamca En Yakın Cümleyi Bulma: 4 soru
 • Paragraf Tamamlama: 5 soru
 • Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümle: 5 soru
 • Çeviri: 6 soru
 • Kapatma Testi: 10

1- Kelime – Phrasal Verb Soruları (6 Soru)

YDS sınavında ilk 6 soru sizden verilen cümleyi uygun sözcükle / ifadeyle tamamlamanız istenir. Bu sorular doğrudan kelime bilgisini ölçmeye yönelik sorulardır.


2- Tense – Preposition – Dilbilgisi  Soruları (10 Soru)

YDS sınavında 3 Tense, 2 Preposition (Edat) ve 5 Dilbilgisi (Bağlaç) sorusu olmak üzere 10 Dilbilgisi sorusu gelmektedir. Bu sorular ise Dilbilgisi seviyenizi ölçmeye yönelik sorulardır.


3- Cloze Test Soruları (10 Soru)

YDS sınavının 17-21 ve 22-26 sorularında genel olarak iki paragraf verilir ve paragraf içerisinde boş bırakılan beş kısmın her biri için uygun düşen kelimeyi bulmanız istenir. Bu sorular sizin okuduğunu anlama ve cümle kurabilme yeteneğinizi ölçmeye yönelik sorulardır.


4- Cümle Tamamlama Soruları (10 Soru)

YDS sınavının 27-36. sorularında size bir cümle verilerek, bu cümleyi anlamca tamamlayan diğer yarımı bulmanız istenir.


5- Çeviri Soruları (6 Soru)

YDS sınavının 37-42 arasında ki sorularında size İngilizce bir cümle verilir. Türkçe doğru ve tam çevirisini, diğer yarısında ise Türkçe bir cümle verilerek İngilizce doğru ve tam çevirisini bulmanız istenir.


6- Paragraf Soruları (20 Soru)

YDS sınavının 43-62. Soruları arasında, beş adet paragraf verilerek, her bir paragraf için 4’er soru sorulmaktadır.


7- Diyalog Tamamlama Soruları (5 Soru)

YDS sınavının 63-67. sorularında, 5 adet karşılıklı konuşma verilerek, diyaloğun içerisinde boş bırakılan yere uygun kelimeyi bulmanız istenir.


8- Yakın Anlamlı Cümle Soruları (4 Soru)

YDS sınavının 68-71. sorularında verilen İngilizce cümleye anlamca en yakın olan cümleyi bulmanızı isteyen sorulardır.


9- Paragraf Tamamlama Soruları (4 Soru)

YDS sınavının 72-75. soruları arasında, cümlelerinden biri çıkarılmış 4 adet paragraf bulunur ve bu paragrafların her biri için anlatım bütünlüğü sağlayan cümleyi bulmanız istenir.


10- Anlatım Bütünlüğünü Bozan Cümle Soruları (5 Soru)

YDS sınavının 76-80. soruları arasında 5’er cümleden oluşan 5 paragraf verilir, numaralandırılmış cümlelerden hangisinin parçanın anlam bütünlüğünü bozduğunu bulmanız istenir.


YDS’ye Katılacaklara Öneriler

YDS (Yabancı Dil Sınavı), İngilizce seviyenizi ölçmek için yapılan bir sınavdır ve bu sınavı geçmek çeşitli kariyer fırsatlarına erişmenizi sağlayabilir. YDS’ye girecek olanlar için bazı tavsiyeler şunlardır:

 1. Sınav formatını ve soru tiplerini öğrenin: YDS sınavı, genellikle okuma anlama, dinleme anlama, gramer ve kelime bilgisi gibi bölümleri içeren çoktan seçmeli bir sınavdır. Sınav formatını ve soru tiplerini öğrenerek, sınav gününe hazırlanabilirsiniz.
 2. Kelime haznenizi geliştirin: YDS sınavı, kelime bilgisine dayalı olduğundan, kelime haznenizi genişletmek önemlidir. Kelimeleri öğrenirken, anlamlarını ve kullanım örneklerini de öğrenmeye çalışın.
 3. Okuma ve dinleme pratiği yapın: YDS sınavı, okuma ve dinleme becerilerinizi ölçer. Bu nedenle, okuma ve dinleme becerilerinizi geliştirmek için İngilizce metinler ve kaynaklar okuyun ve dinleyin. İngilizce filmler veya TV programları izlemek de faydalı olabilir.
 4. Pratik yapın: Sınav gününe kadar İngilizce pratik yapmak çok önemlidir. İngilizce konuşma pratiği yapmak, yazı yazmak veya dil öğrenme uygulamaları kullanmak, dil becerilerinizi geliştirmeye yardımcı olabilir.
 5. Sınava hazırlık kurslarına katılın: YDS’ye hazırlık kursları, sınav formatı ve soru tipleri hakkında bilgi sahibi olmanıza, kelime haznenizi geliştirmenize ve pratik yapmanıza yardımcı olabilir.
 6. Sınava hazırlık planı yapın: Sınava hazırlık planı yapmak, sınav gününe kadar yapmanız gereken çalışmaları organize etmenize yardımcı olabilir. Her gün ne kadar süre İngilizce çalışacağınızı belirleyin ve bu plana uymaya çalışın.

Sonuç olarak, YDS sınavına hazırlanmak sabır ve düzenli çalışma gerektirir. YDS’ye girecekseniz, yukarıdaki tavsiyeleri dikkate alarak kendinizi sınav gününe hazırlayabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 YDS’de Kaç Net Kaç Puan Getirir?

👉 YDS’de En Çok Çıkan Sıfatlar ve Fiiller

👉 YDS Konu Dağılımı 2024 ve Soru Dağılımı

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu