Öğrenci Gazetesi

YKS 2024 Puan mı Önemli, Sıralama mı? Sıralama Neden Daha Önemli

YKS 2024 Puan mı Önemli, Sıralama mı? Sıralama Neden Daha Önemli. YKS 2024 sınav sonuçların açıklanmasından sonra tercih yapacak öğrencilerin en çok merak ettiği YKS  Puan mı Önemli, Sıralama mı? sorusunun yanıtına bu makalemizden ulaşabilirsiniz.

YKS 2024 Puan mı Önemli, Sıralama mı?

YKS sonuçlarının açıklanmasıyla tercih yapacak öğrencilerin bölüm ve okul fikirleri netleşmeye başlıyor. Öğrenciler tercih işlemlerini yaparken sınavdan aldıkları puana göre mi yoksa bulundukları sıralamaya göre mi tercih yapmalarının daha iyi olacağı hakkında çelişkide bulunmaktalar. Bu sorunun yanıtını arayan öğrenciler okul ve dershane öğretmenlerine danışmaktadır. Bazı öğretmenleri puanı bazıları da sıralamayı baz alarak tercih yapmanın doğru olduğunu söylemektedir. Buda öğrencilerin kafasını daha çok karıştırmaktadır. Ancak eğitim uzmanları üniversite tercihi yaparken sıralama baz alınarak yapılması gerektiğini vurgulamaktadır.


Üniversite Tercihlerinde Sıralama Neden Daha Önemli?

Eğitim uzmanları Üniversite tercihlerinde puan mı önemli sıralama mı sorusuna sıralama cevabının daha uygun olduğu söylenmektedir. Üniversite tercih kılavuzunuzu incelediğinizde yerleştirme puanlarının her sene birbirine yakın olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Bu durumda sıralamalar değişmektedir ama puan kadar büyük değişimler göstermez. Bu yüzde sıralamayı baz alarak tercih yapmak daha doğru bir tercih olur.

Ayrıca her yıl sınav soruları değişiklik göstermektedir. Sorular kolaylaşıp ya da zorlaşmaktadır bu da puanlara yansımaktadır ve büyük değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Sıramalar da ise büyük farklar yaşanmamaktadır. Yine bu durumda da sıralamaya göre tercih yapmak daha sağlıklıdır. Yani üniversite tercihlerinde puan mı önemli sıralama mı sorusunun net cevabı için; “sıralama daha önemlidir” denebilir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 YKS Tercihleri Onaylandıktan Sonra Değiştirilebilir mi?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Genel yerleştirmede başarı sıraları, ek yerleştirmede ise kesinlikle puan kullanılmalı. Ek yerleştirmede puanın kullanılmasının sebebi hem kılavuz verileri hem de adayın sonuç belgesinin o yıla ait olmasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu