Gündem

YKS Ek Tercihler Ne Zaman Başlayacak? Ek Tercih Kılavuzu Ne Zaman Açıklanacak?

YKS ek tercih işlemleri, üniversite kayıtlarının tamamlanmasıyla birlikte sorgulanan ve merak edilen konular arasında yer alıyor.. Peki, YKS ek tercih kılavuzu ve boş kontenjanlar açıklandı mı? 2022 YKS ek tercihler ne zaman? Gelin hep birlikte bu soruların yanıtlarını öğrenelim.

YKS Ek Tercihleri Ne Zaman Başlayacak?

YKS ek tercih kılavuzu için yüzlerce öğrencinin heyecanlı bekleyişi sürüyor. 2022 YKS tercih sonuçları sonrasında bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanamayan öğrenciler, sabırsızlıkla ek tercihlerin başlamasını bekliyor.

ÖSYM tarafından merakla beklenen YKS ek tercih kılavuzu henüz yayımlanmadı. Üniversitelerde boş kalan kontenjan listelerinin açıklanması sonrasında YKS ek tercih döneminin başlaması bekleniyor.


YKS Ek Tercih Kılavuzu Ne Zaman Yayınlanacak?

YKS ek tercih döneminin ne zaman başlayacağı merakla bekleniyor. Geçtiğimiz yıl 20-23 Eylül tarihlerinde başlayan YKS ek tercih işlemlerinin bu yıl da hemen hemen aynı tarihlerde başlaması bekleniyor.


2022 YKS Ek Tercih Ücreti Ne Kadar?

ÖSYM tarafından yayımlanan YKS tercih kılavuzuyla birlikte, YKS ek yerleştirme tercih ücreti 30,00 TL olarak belirlendi.

Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların, ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihleri geçersiz sayılacak ve yerleştirme işlemine dahil edilmeyecektir. Yatırılan yerleştirme ücretleri her ne sebeple olursa olsun iade edilmeyecek ve devredilmeyecektir.

ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacaktır.


Kimler Ek Tercih Yapabilir?

Ek yerleştirme tercihi yapabilmek için adayların 2021-Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) katılmış ve yerleştirme puanlarının hesaplanmış olması gerekiyor. Ancak merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına giren adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak.

YKS’de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabileceklerdir.

Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekmektedir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 YKS 2. Ek Tercih Nedir, Kimler 2. Ek Tercih Yapabilir?

👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu