Öğrenci Gazetesi

YKS KEP Adresi Zorunlu mu? – KEP Adresine Ne Yazılır?

YKS KEP Adresi Zorunlu mu? – KEP Adresine Ne Yazılır? YKS başvuru ve tercih işlemlerinde yazan KEP adresi “Kayıtlı Elektronik Posta” adresinin kısaltmasıdır. ÖSYM sınavlarında ve tercih işlemlerinde KEP adresi istenilmektedir. Gelin hep birlikte KEP adresi hakkında tüm merak edilenleri öğrenelim.

YKS KEP Adresi Zorunlu mu?

KEP adresi yani “Kayıtlı Elektronik Posta” ile yapılan iletişim, yasal geçerliliği olan bir iletişim şeklidir. KEP adresine gönderilen bir e-posta, alıcının bu e-postayı aldığını ve içeriği hakkında bilgilendirildiğini kanıtlamaktadır. Ayrıca, gönderen de bu e-postayı gönderdiğini ve içeriğinin ne olduğunu kanıtlamaktadır.

Özellikle işletmeler, kamu kurumları ve avukatlar gibi yasal işlemleri olan kurum ve kişiler, KEP adreslerini kullanarak yasal işlemlerini yapabilmektedirler. KEP adresi sadece tek bir kişiye atanan bir elektronik posta adresidir. Genellikle kişi, [email protected] gibi bir adrese sahip olur. Tek bir kişiye atandığı için benzer isimlere sahip olan kişiler varsa; KEP adresi isimsoyisim1 şeklinde verilmektedir.

YKS başvurularında ve tercih işlemlerinde KEP adresi yazma zorunluluğu yoktur.


KEP Adresine Ne Yazılır?

ÖSYM’nin yaptığı sınavlarda veya tercih işlemlerinde KEP adresiniz yoksa boş bırakabilirsiniz. ÖSYM sınavlarında KEP adresi yazmak mecburi değildir.


KEP Adresi Nasıl Alınır?

KEP adresi almak için PTT Merkez Müdürlüğüne gitmeniz  yada online olarak başvuru yapmanız gereklidir. KEP adresi online başvuruları https://basvuru.hs01.kep.tr/online/ adresinden yapılmaktadır.

KEP adresi almak için gerekli belgeler:

Bireysel Başvurular İçin:

  • Gerçek kişiler için hazırlanmış olan, doldurulmuş KEP Hesabı Ön Başvuru Formu.
  •  Kimlik kartı, pasaport, ehliyet gibi fotoğraflı ve üzerinde Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası mevcut olan geçerli resmî belge.

KEP adresi sorgulamak için http://pttkep.gov.tr/ adresine giderek buradan sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 ÖSYM KEP Adresi Nedir, Nasıl Alınır?

👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu