Öğrenci Gazetesi

ÖSYM KEP Adresi Nedir, Nasıl Alınır? KEP Adresi Öğrenme

ÖSYM KEP Adresi Nedir, Nasıl Alınır? KEP Adresi Öğrenme. Kayıtlı elektronik posta (KEP) adresi nedir? KEP adresi nasıl alınır? KEP adresi sorgulama e devlet, Kurumların KEP adresi sorgulama. ÖSYM-MSÜ KEP adresi zorunlu mu? KEP adresi örnek. KEP adresi hakkında tüm merak edilenleri yanıtladık.

ÖSYM KEP Adresi Nedir?

Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) olarak bilinen bu sistem belge paylaşımı, ticari ve hukuki gibi yazışmaların güvenli bir şekilde korunmasına yardımcı olan ve alıcının kim olduğunu tespit edip, gönderildiği gibi kalmasını sağlayan bir sistemdir.

Size özel olan KEP adresinizi, resmi, özel ve ticari her türlü belge veya yazılarda kullanabilirsiniz. Ayrıca kamu kurumları arasında ve kurum içi yazışmalarda, kurumlar, şirketler ve şahıslar arasında ki yazışmalarda da özgürce kullanabileceğiniz ve güvenli bir şekilde yazışmalarınızı koruyan bir sistemdir.

Bu sistem kullanarak elde edilen belgeler, bilgiler hukuki anlamda delil niteliğindedir. Bir uyuşmazlık yaşanması durumunda kep adresinde kayıtlı belge ve bilgiler uyuşmazlığın çözümünde delil olarak  kullanılabilir. yargılama sürecinin sorunsuz ilerleyebilmesi için deneyimli avukatlarla çalışılmalıdır.

KEP adresi sadece tek bir kişiye atanan bir elektronik posta adresidir. Genellikle kişi, [email protected] gibi bir adrese sahip olur. Tek bir kişiye atandığı için benzer isimlere sahip olan kişiler varsa; KEP adresi isimsoyisim1 şeklinde verilmektedir.

KEP adresi öğrenmek için TIKLAYINIZ.


KEP Adresi Nasıl Alınır?

Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) adresi almak için istenilen evraklarla birlikte PTT Merkez Müdürlüğüne gitmeniz gerekmektedir. Ya da https://basvuru.hs01.kep.tr/online/ adresi üzerinden online bir şekilde başvuru yapabilirsiniz.

KEP adresi almak için gerekli belgeler:

Bireysel Başvurular İçin:

  • Gerçek kişiler için hazırlanmış olan, doldurulmuş KEP Hesabı Ön Başvuru Formu.
  •  Kimlik kartı, pasaport, ehliyet gibi fotoğraflı ve üzerinde Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası mevcut olan geçerli resmî belge.

Tüzel Kişi Başvurular İçin:

  •  Tüzel kişiliğe ait ticaret sicil tasdiknamesinin veya faaliyet belgesinin aslı.
  •  Noter tarafından onaylanmış imza sirküleri çıktısı
  •  Başvuru yapanın kimliğinin belirlenmesi için kimlik kartı, pasaport, ehliyet gibi fotoğraflı ve üzerinde Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası bulunan resmî belge.
  •  Başvuru, şirketin kanuni temsilcilerinin vekalet verdiği kişi tarafından yapılacak ise; Tüzel Kişi Yetkilendirme Belgesi.
  • Tüzel kişiler adına doldurulmuş olan  KEP Hesabı Ön Başvuru Formu.

Kamu Kurumu Başvurular İçin :

  • Kurum üst düzey yetkilisi tarafından imzalanmış resmî yazı.
  • Başvurunun kimin tarafından yapıldığının anlaşılması için Nüfus cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi gibi fotoğraflı ve üzerinde Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası bulunan resmî belge.
  • Kurum adına doldurulmuş olan Kayıtlı Elektronik Posta Hesabı Ön Başvuru Formu.

KEP Adresi Sorgulama

KEP adresi sorgulamak için http://pttkep.gov.tr/ adresine giderek buradan sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.


ÖSYM-MSÜ KEP Adresi Zorunlu mu?

Bunlarında yanı sıra öğrencilerin merak ettiği ÖSYM sınav başvurularında KEP adresi yazmak zorunlu değildir.

YKS başvurularında ve MSÜ başvurularında KEP adresi yazmak zorunlu değildir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 YKS KEP Adresi Zorunlu mu?

👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu