Öğrenci Gazetesi

YKS Okul Puanı Ekleme: YKS Okul Puanı Nasıl Hesaplanır?

YKS Okul Puanı Ekleme: YKS Okul Puanı Nasıl Hesaplanır? Üniversiteye yerleşirken merkezi sınav başarısıyla birlikte adayın 4 yıllık ortaöğretim başarısı da göz önünde bulundurulmaktadır. Okul başarı puanları sınav ham puanlarının üzerinde eklenerek adayın tercihlerde kullanacağı yerleştirme puanları hesaplanmaktadır. Üniversite yerleştirme puanı, TYT ve AYT’de yapılan netlerden elde edilen puanın üzerine OBP eklenmesi ile oluşuyor. Yerleştirme puanınız hesaplanırken 50 ve 100 arasında oluşacak olan diploma notunuzu %60’ı size ortaöğretim başarı puanınızı verecektir. Örneğin diploma notu 100 olan bir öğrencinin OBP’si 60 olacaktır. Peki YKS Okul Puanı Nasıl Eklenir? YKS Okul Puanı Nasıl Hesaplanır? YKS  Yerleştirme Puanı Nasıl Hesaplanır? İşte yanıtları…

YKS Okul Puanı Nasıl Hesaplanır?

BP hesaplamak için sadece diploma notunu bilmeye ihtiyacımız var. OBP hesaplamak için diploma notunu 5 ile çarpıyoruz. Hesaplanan OBP’nin yüzde 12’si, YKS yerleştirme puanına etki ediyor. Bu nedenle 5 ile çarptığımız diploma notunu bir de 0,12 katsayısı ile çarpıp, YKS yerleştirme puanına etki edecek OBP’yi buluyoruz.

OBP Hesaplama için örnek üzerinden gidecek olursak:

Üstte diploma notunu hesaplamış ve 68 bulmuştuk. Diploma notunu 5 ile çarpıyoruz:

OBP: 68×5= 340

Sonrasında çıkan sayıyı 0,12 ile bir kez daha çarpıyoruz.

YKS ham puanına etki edecek OBP: 340×0,12= 40,8


Yerleştirme Puanı Nasıl Hesaplanır?

YKS yerleştirme puanı hesaplanırken aşağıdaki formül kullanılır.

TYT (%40) + AYT (%60) + OBP (30 VE 60 PUAN ARASI) = YKS YERLEŞTİRME PUANI


YKS Okul Puanı Nasıl Eklenir?

YKS’ye giren bir öğrenci TYT ve AYT sınavlarında yaptığı netlerden belirli bir ham puan elde eder. Öğrencinin yerleştirme puanı ise OBP’nin bu ham puana eklenmesi ile bulunur. Üstte diploma notunu ve OBP’sini bir örnek üzerinden hesapladığımız öğrencinin YKS’den 400 puan aldığını düşünelim, bu 400 puana 0,12 ile çarpılmış OBP’si eklenecek ve 400+40,8=440,8 puan bu öğrencimizin yerleştirme puanı olacaktır.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 YKS-(TYT-AYT-YDT) Puan Hesaplama Robotu

👉 Üniversite Taban Puanları

👉 YKS Okul Puanı Ekleme: YKS Okul Puanı Nasıl Hesaplanır?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu