Öğrenci Gazetesi

YKS Tercihlerinde Puan mı Önemli Sıralama mı? Puana Göre mi Sıralamaya Göre mi Tercih Yapılmalı?

YKS Tercihlerinde Puan mı Önemli Sıralama mı? Puana Göre mi Sıralamaya Göre mi Tercih Yapılmalı? Üniversite Tercihlerinde Sıralama Neden Daha Önemli? Üniversite tercihi yapacak adayalar tarafından en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor. İşte bu soruların yanıtları.

YKS Tercihlerinde Puan mı Önemli Sıralama mı?

Yüksek Kurumlar Sınavının TYT-AYT ve YDT oturumuna katılan üniversite adayları YKS sonuçlarının açıklanmasından sonra aldıkları puana göre mi yoksa yer aldıkları sıralamaya göre mi tercih yapacakları hakkında çelişkiler yaşamaktadır.

Bazı öğretmenleri puanı bazıları da sıralamayı baz alarak tercih yapmanın doğru olduğunu söylemektedir. Buda öğrencilerin kafasını daha çok karıştırmaktadır. Ancak eğitim uzmanları üniversite tercihi yaparken sıralama baz alınarak yapılması gerektiğini vurgulamaktadır.


Puana Göre mi Sıralamaya Göre mi Tercih Yapılmalı?

Eğitim uzmanları Üniversite tercihlerinde puan mı önemli sıralama mı sorusuna sıralama cevabının daha uygun olduğu söylenmektedir. Üniversite tercih kılavuzunuzu incelediğinizde yerleştirme puanlarının her sene birbirine yakın olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Bu durumda sıralamalar değişmektedir ama puan kadar büyük değişimler göstermez. Bu yüzde sıralamayı baz alarak tercih yapmak daha doğru bir tercih olur.

Ayrıca her yıl sınav soruları değişiklik göstermektedir. Sorular kolaylaşıp ya da zorlaşmaktadır bu da puanlara yansımaktadır ve büyük değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Sıramalar da ise büyük farklar yaşanmamaktadır. Yine bu durumda da sıralamaya göre tercih yapmak daha sağlıklıdır. Yani üniversite tercihlerinde puan mı önemli sıralama mı sorusunun net cevabı için; “sıralama daha önemlidir” denebilir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 YKS Tercihleri Onaylandıktan Sonra Değiştirilebilir mi?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu