Öğrenci Gazetesi

YKS Tercihlerinde Sıralama mı Önemli, Puan mı? Başarı Sıralamasına Göre Tercih Nasıl Yapılır?

YKS Tercihlerinde Sıralama mı Önemli, Puan mı? Başarı Sıralamasına Göre Tercih Nasıl Yapılır? YKS’ye hazırlanan adaylar tarafından en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. YKS tercihleri sıralamaya göre yapılır bunun nedeni ise puanlama yıllara göre büyük değişiklik gösterir ancak sıralama çok fazla değişiklik olmaz. Bu nedenle YKS tercihlerinde sıralamaya göre tercih yapmak en garantili yöntemdir.

YKS Tercihlerinde Sıralama mı Önemli, Puan mı?

Üniversite tercih kılavuzunuzu incelediğinizde yerleştirme puanlarının her sene birbirine yakın olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Bu durumda sıralamalar değişmektedir ama puan kadar büyük değişimler göstermez. Bu yüzde sıralamayı baz alarak tercih yapmak daha doğru bir tercih olur. Puanlar yanıltıcıdır.

Ayrıca her yıl sınav soruları değişiklik göstermektedir. Sorular kolaylaşıp ya da zorlaşmaktadır bu da puanlara yansımaktadır ve büyük değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Sıramalar da ise büyük farklar yaşanmamaktadır. Yine bu durumda da sıralamaya göre tercih yapmak daha sağlıklıdır. Yani üniversite tercihlerinde puan mı önemli sıralama mı sorusunun net cevabı için; “sıralama daha önemlidir”.

Özetle ister 2 yıllık Ön lisans bölümleri, ister 4 yıllık lisans bölümlerini tercih ederken sıralamanızı baz alarak tercih yapmalısınız.

İlk tercihlerde yerleşemeyen öğrenciler için ek tercihler açılır. Ek tercihler puana göre yapılır. Yani tercihler sıralamaya göre, ek tercihler puana göre yapılır.


Başarı Sıralamasına Göre Tercih Nasıl Yapılır?

YKS tercih kılavuzunda bölümlerin puanları ve başarı sıralamaları yer alır. Aday tercih yaparken tercih yapacakları puan türündeki başarı sıralamasını baz alarak tercih yapar.

Örneğin adayın EA puan türündeki başarı sırası 80 bin, bu aday tercih yapmaya 40 bin başarı sırası olan bölümlerden başlayabilir. Son tercihleri ise başarı sıralaması 120 binlerde olan bölümleri listesi ekleyebilir. Böylelikle yerleşme şansınızı arttırabilirsiniz.

YKS tercihlerinde 24 tercih hakkını bulunmaktadır. Sıralamanıza göre tercihlerinizi çok istediğiniz bölümlerden başlayarak listeleyebilirsiniz.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 YKS Tercihleri Onaylandıktan Sonra Değiştirilebilir mi?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu