Öğrenci Gazetesi

YKS Yerleştirme Puanı Nedir? Tercih Yaparken Hangi Puana Göre Yapılır?

YKS Yerleştirme Puanı Nedir? Tercih Yaparken Hangi Puana Göre Yapılır? Üniversite tercihi yapacak adayların en çok merak ettiği sorular arasında yer alıyor. Bu makalemizden Yerleştirme Puanı Nedir? Ham Puan Nedir? Ek Puanlı Yerleştirme Nedir? Sorularının yanıtlarına ulaşabilirsiniz.

YKS Yerleştirme Puanı Nedir?

Yerleştirme puanı; ağırlıklı orta öğretim başarı puanının 0,15 katsayısı (meslek liseli öğrencilerin ek puanla yerleşebildikleri program için AOBP 0,21 katsayısı) ile çarpılarak, ham puana eklenmesiyle oluşur.

Üniversite tercihleri yapılırken “Yerleştirme Puanları” esas alınacak olup “Sınav puanları” kısmında bulunan rakamlar alınan ham puanı göstermektedir. Yani YKS sonuçlarında yerleştirme puanları ve başarı sıralamaları, tercihlerde etkili olacaktır.


Ek Puanlı Yerleştirme Puanı Nedir?

Ek puanlı yerleştirme hakkı meslek lisesi mezunlarına tanınan bir puan türüdür. Ek puanlı sonuç hesaplanırken öğrencinin okuduğu lise ve bölümle ilgili tercihler yapması hâlinde sahip olacağı puan türü, yalnızca öğrencinin okuldan alacağı puan yalnızca okunan bölümle alakalı tercihler yapmasıyla kullandırılır.


Ham Puan Nedir?

Ham puan, üniversite sınavı da dahil olmak üzere adayın bir testte elde ettiği ve üzerine okul puanı veya ek puanlar eklenmemiş sonucu kesin olmayan puan türüdür. Ham puan, sınav sonucuna okul puanı eklenmemiş hâlidir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 YKS Tercihleri Onaylandıktan Sonra Değiştirilebilir mi?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu