Öğrenci Gazetesi

YÖS Nedir? YÖS Puanı Kaç Yıl Geçerli?

YÖS Nedir? YÖS Puanı Kaç Yıl Geçerli?. YÖS, “Yabancı Öğrenci Sınavı”nın kısaltmasıdır. Türkiye’deki üniversitelere yabancı uyruklu öğrencilerin kabul edilmesi için yapılan bir sınavdır. Bu sınav, Türk üniversitelerinde lisans veya ön lisans düzeyinde eğitim almak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin Türkçe, matematik, fen bilimleri ve sosyal bilimler alanlarında yeterliliklerini ölçmeyi amaçlar.

YÖS Nedir?

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) Türkiye’de herhangi bir Devlet üniversitesinde ön lisans ve lisans eğitimi almak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin girmesi gereken sınavdır. YÖS’e başvuracak adayların lise veya dengi okullardan mezun olması ya da mezuniyetine bir yıl kalmış olması gerekir. YÖS sonucu yeterli puan alan öğrenciler Türkiye’deki üniversitelere başvuru da bulunabilir.


YÖS Puanı Kaç Yıl Geçerli?

Üniversiteler YÖS sınavlarını kendi bünyelerinde uygular. YÖS sınav sonucu alınan puan iki (2) yıl geçerlidir. Sınav sonuçları sınavına girilen üniversite bünyesinde geçerli olduğu gibi her dönem farklı olmakla birlikte bazı üniversite bölümleri ve birlikleri birbirlerinin yaptıkları sınavları kabul ederler ve aynı YÖS puanıyla farklı üniversite bölümlerine başvuruda bulunabilirler.


YÖS Soruları Nerelerden Çıkıyor?

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı  Temel Öğrenme Becerileri Testi ve Türkçe Testi olmak üzere iki farklı bölümden oluşur. Temel Öğrenme Becerileri Testi; matematik, geometri ve sembolik ifadeler üzerine olurken Türkçe Testi isteğe bağlı olarak cevaplanır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 YÖS Çıkmış Sorular PDF İNDİR 

👉 YÖS Puanı Kaç Yıl Geçerli?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu