Gündem

Yüksek Kur, İlaç Fiyatlarını da Vurdu: ‘Yüzde 120 Zam Kapıda’

Yüksek Kur, İlaç Fiyatlarını da Vurdu: ‘Yüzde 120 Zam Kapıda’. Bu yıl ilaç alımları için euro üzerinden belirlenen sabit kurun 4,57 TL olduğunu ve güncel kurun 19 TL’ye kadar ulaştığını ifade eden CHP’li Taşcıer, “İthal ilaç fiyatlarında en az yüzde 120’lik bir artış yaşanacak” dedi. 

Eczanelerde yaşanan ilaç krizi ise uluslararası kamuoyunda gündem oldu. Fransız haber ajansı AFP, Türkiye’deki dolar kuru dolayısıyla birçok eczanede ilaç kalmadığını yazdı.

Yüksek Kur, İlaç Fiyatlarını da Vurdu: ‘Yüzde 120 Zam Kapıda’

BirGün’e konuşan CHP milletvekili Taşcıer, kur artışı nedeniyle ilaç fiyatlarında yüzde en az yüzde 120’lik bir artışın yaşanacağını söyledi.

Türkiye’de her yıl Şubat ayında ilaç fiyat kararnamesinin yayımlandığını ve o sene içerisinde ithal ilaçların fiyatlandırılmasında kullanılacak sabit euro kurunun belirlendiğini ifade eden Taşcıer, “İthal ilaçlar için sabit euro kuru 2018’de 2,69 TL, 2019’da 3,40 TL, 2020’de 3,81 TL ve 2021’de de 4,57 TL olarak belirlenmişti. Bugün ise euro kuru 19,20’yi bile görmüş durumda. Görünen o ki kararname yayınlanana kadar 25 TL’yi de geçecek. Böyle bir ortamda ilaç fiyatlarında olağanüstü zamlar görmemiz artık beklenti değil, bir kesinlik haline geldi” dedi.

“Firmaların ilaç tedariğini sürdürmesi ve yeni bir ilaç kıtlığının baş göstermemesi için zam yapılması kaçınılmaz bir gerçek” diyen Taşcıer, şunları söyledi:

“Firmalar, mevcut koşullarda ilaç göndermek istemiyor. Bu zamların temel sebebi AKP’nin ekonomiyi batırmasıdır. Bugün itibariyle sabit euro kuru ile güncel kur arasındaki fark 4 katı aştı. 2021 yılı için sabit kur 4.57 olarak belirlendiğinde güncel kur o gün için 9 lira seviyesindeydi. Yani arada yaklaşık iki katlık bir fark vardı. Bu yıl da bu farkın hemen hemen iki kat olarak korunacağı öngörülürse, ilaçlara yeni yılda en az yüzde 120’lik bir zam geliyor demektir. Türk lirası, Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşlarının akıl ve bilim dışı ısrarıyla daha da değer kaybetmeye devam ederse bu oran yüzde 160-170’lere bile varabilir. AKP’li milletvekilleri ‘gerekirse ekmeğin içine soğan koyar yeriz’ diyor da, vatandaş ilaçlar için ne yapacak? ‘Gerekirse bir hapı dörde böler milletimiz’ mi diyecekler? Erdoğan ve arkadaşlarının ülkeyi içinde sürüklediği ekonomik kriz, halk sağlığı için bir tehdit haline geldi. İnsanlar bu krizin faturasını maalesef canıyla, sağlığıyla ödeyecek.”


“Zam Gelmeden Alma Şansları da Yok”

“Vatandaşların ilaçları zam gelmeden alma şansı da yok çünkü firmalar açılan bu makas nedeniyle ilaç tedariğini de kesmiş durumda ve Türkiye çapında büyük bir ilaç krizi yaşanıyor. Sağlık Bakanlığı reddetse de kendi beceriksizliğinin suçunu eczacılara yıkmaya çalışsa da gerçekler ortada. Her yıl söylüyoruz ancak dinlemiyorlar, çözüm çok basit. Eğer siz kurları sabit tutamıyorsanız, ilaç fiyat kararnamesini yılda bir kez değil, birkaç kez düzenlemek zorundasınız. Yoksa ceremesini vatandaş kullanmak zorunda olduğu ilacını bulamayarak çekiyor.”


İlaç krizi dünya basınında: ‘Türklerin ilaç yarışı başladı’

İçeride durum böyleyken Fransız haber ajansı AFP de Türkiye’deki dolar kuru dolayısıyla birçok eczanede ilaç kalmadığını yazdı.

Sözcü’nün aktardığına göre Türk Lirası’nın değer kaybetmesiyle birlikte binlerce Türk vatandaşının eczanelerde “ortadan kaybolan ithal ilaçları” bulmak için bir yarışa girdiğini yazan ajans, özellikle nadir görülen hastalıklardan muzdarip olan Türklerin eczaneleri arşınladığı ve ithal ilaçları bulmaya çalıştığını aktardı.

Ajans, “Türkler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geleneksel piyasa teorisine karşı çıkan kararlarıyla hızlanan döviz çöküşüyle birlikte zorlanıyor. Türkiye’nin lideri, benzer durumda olan ülkelerde normalde yapılacak olanın tersini yapıyor. Türk Lirası sadece Kasım ayında değerinin yüzde 40’ını kaybetti. Bir TL ile Ocak ayında 13 ABD senti alınabilir” yorumunu yaptı.

AFP’de yer alan haberde, “Kriz, insanların birikimlerinin değerini yok etti ve temel ihtiyaçları daha da pahalı hale getirdi. Birçok insan resmi yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Bu durum ayrıca diyabetten, kansere, gripten kalp rahatsızlıklarına birçok alanda ithal ilaçların Türkiye’deki 27 bin eczanede bulunmasını neredeyse imkansız hale getirdi” denildi.


Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu