Yaşam

Yüz Yogası Nedir? Kırışıklıkları Engellemek İçin Evde En Etkili Resimli Yüz Yogası Hareketleri

Yüz Yogası Nedir? Kırışıklıkları Engellemek İçin En Etkili Resimli Yüz Yogası Hareketleri. Bu yazımızda son günlerde popüler olan Yüz Yogası faydaları, Yüz yogası yapanlar öncesi sonrası, Yüz yogası yapanların yorumları ve en etkili kolay evde yüz yogası hareketleri hakkında bilgiler edineceğiz. Gelin birlikte yatmadan önce yanak yüz sarkması için en etkili yüz yogası hareketlerini öğrenelim…

Yüz Yogası Nedir?

Dünyaca ünlü Jama Dermatology’de yayınlanan bir çalışma, yüz yogasının yüzü daha parlak ve tonlanmış hale getirdiğini doğruluyor. Bilim insanları ikna olmuş durumda: 20 haftalık yüz yogasından sonra yanaklar daha dolgun ve sıkı görünüyor ve yüz üç yıl gençleşiyor. Bu durum, Northwestern Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından Jama Dermatology dergisinde yayınlanan türünün ilk bilimsel çalışmasında ortaya kondu.

Çalışmanın koordinatörü Murad Alam, “Artık yüz kaslarıyla yapılan egzersizlerin görünümü iyileştirebileceğine ve yaşlanmanın bazı görünür belirtilerini azaltabileceğine dair ilk kanıt var” diyor. “Egzersizler yüz kaslarını genişletmeye ve uzatmaya yarıyor, böylece daha sıkı ve daha tonlu hale geliyorlar ve yüzü gençleştiriyorlar.

Çalışma, bir eğitmenle 90 dakikalık iki seansa katıldıktan sonra 5 ay boyunca evde egzersizlerini (her biri 1 dakikalık 32 dizi) yapmaya devam eden 40 ila 65 yaş arasındaki 27 kadın üzerinde yürütüldü. İlk 8 hafta boyunca egzersizleri her gün 30 dakika, geri kalan zamanlarda ise gün aşırı yapmışlardır. Peki ama Yüz Yogası Nedir?

Aynı sonuçları elde etmek ister misiniz? Yüzünüzü yeniden şekillendirmek için ayna karşısında yüzünüzü buruşturmaya hazır olun. Birkaç hafta sonra, botoksa başvurmak zorunda kalmadan inanılmaz sonuçlar göreceksiniz.

Yüz jimnastiği (veya yüz yogası), yüz kaslarını güçlendirmek için yapılan yaşlanma karşıtı bir jimnastiktir; yüz veya boyun kaslarını kasan egzersizler sayesinde kırışıklıkları veya cilt sarkmalarını önleyen ve silen bir yöntemdir.  Düzeltilmesi gereken kusura bağlı olarak birçok egzersiz vardır.


Gülümseme Çizgileri İçin Yüz Yogası

Bunlar, yüz ovalini tonlamak ve yaşlanma belirtilerini azaltmak için yapılan egzersizlerdir. İlk ortaya çıkan kırışıklıklar genital burun kırışıklıklarıdır, yani burundan ağza doğru uzanan yanal kıvrımlardır. Genellikle otuz yaş civarında ortaya çıkarlar, ancak çoğu yüzün morfolojisine bağlıdır: ince veya uzun bir yüze sahip olanlarda, oluklar 20 yaşından itibaren de fark edilir.

Ayrıca, cilt çok kuruysa ve çok nemlendirilmemişse, oluklar daha belirgin hale gelir. Elbette yaş kaçınılmazdır, ancak doğru yaşam tarzıyla gülümseme çizgilerinin ortaya çıkmasını her zaman geciktirebilirsiniz. Bazı araştırmalara göre, erken yaşlanma sadece genetik bir sorun değil, aynı zamanda kötü alışkanlıkların bir sonucudur.

Göz orbikülaris kasını güçlendirmek için yüz yogası
Göz çevresi kasları ağız çevresi kaslarıyla karşılaştırılabilir: her ikisi de çok hassastır ve yaşla birlikte ince çizgilerin ortaya çıkmasına eğilimlidir. Yüz yogası egzersizleri kan dolaşımını iyileştirir ve kırışıklıkları düzeltir.

Ayna karşısında yapılan basit egzersizler (sabah veya akşam) göz çevresini ve ön kasları güçlendirmek ve genellikle yaşlanmayla eşanlamlı olan göz kapaklarının düşmesini önlemek için yeterlidir.


Boynu Sıkılaştırmak ve Gıdıdan Kurtulmak İçin Yüz Yogası

Boyun ne yazık ki gerçek bir haindir: En ufak bir gevşeklik belirtisi, çirkin bir gıdı ile yaşınıza ihanet eder. Boynunuzu sıkı ve pürüzsüz tutmanın bir numaralı sırrı nedir? Sıkılaştırmak ve yüzdeki kan dolaşımını iyileştirmek için boyundaki uzun kasları çalıştırın.

Hem kadınların hem de erkeklerin nefret ettiği gıdı, yaş veya kilo ile yo-yo etkisi gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak sarkan deri ve kaslardan kaynaklanır. Tetikleyici ne olursa olsun, gıdı yüzün profilini dengesizleştirir ve ondan kurtulma arzusu güçlüdür.

Önerdiğimiz yüz yogası egzersizleri boynunuzu sıkılaştırmanıza ve bu çirkin kusuru iyileştirmenize yardımcı olabilir. Bu yüzden ameliyatı düşünmeden önce, günlük yaşamda vurgulanmayan yüz kaslarını tonlamak için tasarlanmış bu egzersizleri deneyin. Gıdı ile mücadele etmek için doğal ve ucuz bir yöntem, her zaman uzun boylu yürümek isteyeceksiniz!

Yüz Yogası Neden Yapılır?

Kişi yaşlandıkça kas lifleri daha az tonlanır, yüz hatları gevşer ve tüm yüz sarkar. Nedenleri nelerdir? Yanlış bir yaşam tarzı (yanlış beslenme, sigara, alkol), yanlış cilt bakımı (uygun olmayan kozmetikler, makyajı temizlememe alışkanlığı), kirlilik ve hormonal değişiklikler.

Yüz yogası mucizeler yaratmaz, ancak düzenli olarak uygulandığında görünümünüzü ve yüz tonunuzu  iyileştirmeye yardımcı olabilir, çünkü hareket kan dolaşımını teşvik eder ve cildi daha elastik hale getirir. Hem evde hem de ofiste, tercihen uzun süreli sonuçlar için her gün, her yerde uygulanabilecek bir disiplindir. Hem erkekler hem de 20 yaş ve üzeri kadınlar için uygundur.


Yüz Yogası Faydaları

Yüz yogası, hiçbir ücret ödemeden birçok fayda sağlayan bir tekniktir. Yüzde 70’in üzerinde kas vardır. Bu kasları çalıştırmak yüzünüzü güzelleştirmenin en iyi yoludur.

  • Cilt yaşlanmasına karşı koyar.
  • İyi tanımlanmış bir ovalliğe sahiptir.
  • Mikrosirkülasyonu uyarır.
  • Kolajen ve elastin üretimini arttırın.
  • Daha tonlu ve ışıltılı bir cilde kavuşun.

Yüz yogası: hangi yaşta başlamalı ve kimler için önerilir?
Yüz yogası yapmak için kırışıklıklar oluşana kadar beklemek zorunda değilsiniz. Kırışıklıkları önlemek, gençliğinizi ve güzellik sermayenizi korumak için genç yaşta başlamak daha iyidir. Yüz yogası 20 yaşından itibaren ilk kırışıklıkların ortaya çıkmasını geciktirmeye yardımcı olur. O yaşlarda çok elastik olan kaslar hemen tepki verecektir.

Öte yandan, 30 yaşın üzerindeyseniz, vücudunuzun geri kalanı gibi yüz kaslarınızın da sarkmaya başladığını unutmayın. Bu yüzden vücudunuzu sıkılaştırmak için jimnastiğe evet, ancak yüz kaslarınıza da zaman ayırmanız önemlidir.

50, 60, 70 yaşlarında bile…. cildinize bakmaya başlamak için asla geç değildir. Derinlemesine yeniden şekillendirme için sürekli ve sabırlı olmanız ve birkaç ay sonra ilk sonuçları beklemeniz gerekir.

Cildinizin daha parlak ve tonlanmış olduğunu, yüz ifadenizin değiştiğini göreceksiniz. Tek dezavantajı nedir? Kalıcı sonuçlar için, dişlerinizi fırçalamak ve su içmek gibi yüz yogasını de günlük rutininize dahil etmelisiniz!

Pürüzsüz bir cilt için yüz yogası ve doğru yaşam tarzı

Gençliğinizi korumak için yüz yogası egzersizlerine ek olarak günde en az 1,5 litre su içmek ve dengeli bir diyet uygulamak çok önemlidir. SISA’da beslenme uzmanı olan Dr. Luca Piretta şöyle diyor:

‘Genç bir cildi korumak için gereken tek unsur beslenme değildir. Genetik de çok önemlidir. Ancak kesinlikle diyetteki antioksidanların desteği, serbest radikallerle savaşmanın ve dolayısıyla cildin esnekliğini ve işlevsel kapasitesini korumanın en sağlıklı ve en etkili yoludur’. Bitkisel yağlar da E vitamini içerdikleri için çok faydalıdır, önemli olan cildiniz için doğru olanı seçmektir.


Yüz Yogası: gözler ve alın için resimli egzersizler

1 – Sarkık göz kapaklarını kaldırmak için

Kaşlarınızı çatmadan 20 saniye boyunca zorla kaldırın. Mümkün olduğunca yukarı kaldırmaya çalışın ve her seferinde başlangıç pozisyonuna dönün.

Duraklayın ve aynı hareketi 10 kez tekrarlayın.

2 – Gözleri söndürmek ve alnı düzleştirmek için

Gözlerinizi kapatın ve konsantre olun. Gözü çevreleyen orbikularis kasının varlığını hissetmeye çalışın. Gözlerinizi daha fazla gevşetmek için nefesinize konsantre olun ve yavaşça tüm yüzünüzün gevşediğini hissedin.
Bu pozisyonu 20 saniye boyunca koruyun.
10 kez tekrarlayın.

3 – Göz altındaki koyu halkaları yok etmek için

Yaklaşık on kez göz kırpın, ardından kaşlarınızı çatmadan 10 saniye boyunca normal şekilde kapatın. Yüzünüzü gevşetmeye ve nefes almaya konsantre olun. Bu işlemi 10 kez tekrarlayın.

Yüzünüzdeki diğer tüm kasları gevşetin.

4 – İki kaş arası kırışıklığını düzeltmek için

Göstergeleri sopracciglia’nın radyesine yerleştirin: 2 dita ile direnç göstererek ön tarafı onarmaya çalışın.

Baskıyı 20 saniye boyunca sürdürün. Da ripetere 10 volte.

5 – Kaz ayaklarını azaltmak için

Gözlerinizi kapatın ve orta parmaklarınızı gözlerinizin dış köşelerine getirerek göz kapaklarınızı şakaklarınıza doğru çekin (çene gözleri).

Gözlerinizi mümkün olduğunca zorlayarak açmaya çalışın. Bu pozisyonu 20 saniye boyunca koruyun.

10 kez tekrarlayın.


Gülümseme Çizgileriyle Mücadele Etmek ve Elmacık Kemiklerini Doldurmak İçin Resimli Egzersizler

Yüz yogası, genellikle burun ve etrafındaki kırışıklıklarını önlemek veya azaltmak için de çok etkili bir yöntemdir.

Balon balığı gibi şiş yanaklar, ayna karşısında gülümsemeler… Bunlar yüz yogasının yüz buruşturmalarıdır ve sizi banyo aynası karşısında iyi bir ruh haline sokarken aynı zamanda genç kalmanıza da yardımcı olurlar.

Bu yüz yogası en eğlenceli yaşlanma karşıtı yöntemdir! Her gün uygulandığında, daha belirgin bir yüz ovaline sahip olmanıza yardımcı olur ve kan dolaşımını uyarır.

1 – Burun-labial kırışıklıklar: 1. aşama

Yanaklarınızı şişirin ve 20 saniye boyunca pozisyonunuzu koruyun. Rahatlayın.

10 kez tekrarlayın.

2 – Burun-labial kırışıklıklar: 2. aşama

Sol yanağı dudağın üstüne kadar şişirin. 20’ye kadar sayarak pozisyonu koruyun.

10 kez tekrarlayın.

3 – Burun-labial kırışıklıklar: 3. aşama

Sağ yanağı dudağın üstüne kadar şişirin. 20’ye kadar sayarak pozisyonu koruyun.

Hareketi yanakları değiştirerek 10 kez tekrarlamaya devam edin.

4 – Yüksek elmacık kemikleri (X harfi)

Dişlerinizi göstererek gülümseyin ve bu pozisyonu 10 saniye boyunca koruyun.
Yüksek sesle söyleyin ve 10 saniye boyunca X harfini vurgulayın ve gülümseme pozisyonuna geri dönün.
10 kez tekrarlayın.

5 – Yüksek elmacık kemikleri (I harfi)

Dişlerinizi göstererek gülümseyin ve bu pozisyonu 10 saniye boyunca koruyun.

Gülümsemeyi koruyarak yüksek sesle söyleyin ve 10 saniye boyunca I harfini vurgulayın.

Bunu 10 kez tekrarlayın.

6 – Yüksek elmacık kemikleri

Gözlerinizi kapatın ve 20 saniye boyunca yanak kaslarınızı zorlayarak dişlerinizi göstermeden gülümseyin.

10 kez tekrarlayın.


Çift çeneyi önlemek ve sıkı bir boyuna sahip olmak için resimli egzersizler

Çift çene: nasıl savaşılır

En iyi sonuçları aldığınızdan emin olmak için uymanız gereken birkaç temel kural vardır:

  • Egzersizleri yavaş ve sakin bir şekilde yapın.
  • Tüm egzersizleri en az 10 kez tekrarlayın ve günde 5 dakika pratik yapın.
  • Bunları yaparken yüzünüzün diğer kısımlarını (kaşlar, alın) kasmayın.
  • Derin ve yavaş nefes alın.
  • 40 yaşın üzerinde misiniz? Boyun yogasına ek olarak, çok ince olan o bölgedeki cildi özel yağlar ve kremlerle nemlendirmeyi unutmayın.

1 – Boyun kaslarını sıkılaştırmak

Sırtınız düz olacak şekilde bir sandalyeye oturun, başınızı geriye getirin ve 20 kez yutkunun. Başlangıç  pozisyonuna dönün ve boynunuzu ve omuzlarınızı gevşetmeye çalışın.

Hareketi 10 kez tekrarlayın.

2 – Gerginlik ve rahatlama egzersizi

Dirseklerinizi bir masanın üzerine koyun ve yumruklarınızı çenenizin altında birleştirin. Ağzınızı açmaya çalışın. Çeneniz yumruklarınızın gücüne karşı savaşmalıdır.
Pozisyonu 20 saniye boyunca koruyun.
10 kez tekrarlayın.

2 – Çift çeneyi azaltmak

Başınız gerideyken, alt dişleriniz üst dişlerinizin önünde olacak şekilde çenenizi öne doğru iterek çenenizi yukarı doğru kaldırın.
Kaslar uzar. Bu pozisyonu 20 saniye boyunca koruyun ve başlangıç pozisyonuna dönün.
Tüm kasları gevşetmek için esniyormuş gibi yüzünüzü buruşturun.
İşlemi 10 kez tekrarlayın.

3 – Yüz ovalinin tonlanması: 1. aşama

Başınızı geriye getirin ve omzunuzun üzerinden bakmak için zorlayarak sola çevirin.
Bu pozisyonu 20 saniye boyunca koruyun.
10 kez tekrarlayın.

4 – Yüz ovalini sıkılaştırma: 2. aşama

Aynı hareketi başınızı sağa çevirirken de yapın.

5 – Boyun sıkılaştırma

Başınızı geriye doğru getirin, ardından başlangıç pozisyonuna dönün ve boyun kaslarınızın uzadığını hissederek başınızı aşağı doğru indirin. Yavaş hareketleri 20 saniye boyunca gerçekleştirin.

Denge probleminiz varsa, egzersizi bir tabureye oturarak yapabilirsiniz.

10 kez tekrarlayın.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Yüz Yogası Nedir?

👉 En Etkili 16 Doğal Sakal Çıkarma Yöntemi

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu