Bilgi Arşivi

Ziraat Bankası Öğlen Kaçta Açılıyor? 2024 Ziraat Bankası Çalışma Saatleri

Ziraat Bankası Öğlen Kaçta Açılıyor? 2024 Ziraat Bankası Çalışma Saatleri. Sorularını Ziraat Bankasında işlem yaptırmak isteyen Vatandaşlar tarafından en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Ülkemize üç kamu bankasında biri olan Ziraat Bankası 1733 şubesiyle hizmet veriyor. Gelin hep birlikte Ziraat Bankası mesai saatleri hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim.

Ziraat Bankası Öğlen Kaçta Açılıyor?

Ziraat Bankası öğle arası tatiline 12:30 – 13:30 saatleri arasında yapıyor. Yani Ziraat Bankası öğren 13:30’da açılıyor.

Ziraat Bankası çalışanları 1 saatlik öğle arası uygulaması yapmaktadır. Bu uygulamaya göre 12:30 ile 13:30 saatleri arasında Ziraat Bankası şubeleri kapalıdır. Bu saat aralığında Ziraat Bankası şubelerinde herhangi bir işlem yapılmaz. Ülke genelinde Ziraat Bankası şubeleri saat 13:30’dan itibaren işlem yapmaya başlar.


2024 Ziraat Bankası Çalışma Saatleri

Ülkemiz genelinde 1733 şubesiyle 8 saat hizmet veren Ziraat Bankası çalışma saatleri 2023 aşağıdaki gibidir:

⇒ Hafta içi her gün açılış saati: 09: 00

⇒ Öğle arasına giriş saati: 12: 00

⇒ Öğle sonu açılış saati: 13: 30

⇒ Hafta içi her gün kapanış saati: 17: 00

Ziraat Bankası diğer tüm kamu bankaları ve özel bankalar da olduğu gibi hafta sonu Cumartesi ve Pazar günleri kapalıdır.

Ziraat Bankası bayram günlerinde de hizmet vermemektedir. Hafta sonları haricinde Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, bayram arefeleri,1 Ocak, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim, 30 Ağustos ve 15 Temmuz gibi resmi tatil günlerinde kapalıdır.


Ziraat Bankası Tarihçesi

Ziraat Bankası A.Ş., Türkiye’deki faaliyet gösteren altı kamu bankasından biri. 1863 yılında Osmanlı Devleti döneminde Midhat Paşa tarafından kurulan Memleket Sandıkları’nın devamı niteliğindedir.

İlk olarak Ahmed Şefik Midhat Paşa, 1863 yılında Pirot kasabasında kurduğu ilk Memleket Sandıkları oluştururken Türk gelenekleri arasında zaten var olan ve karşılıklı yardımlaşma esasına dayanan imece geleneğinden esinlenmiş ve 1867 yılında “Memleket Sandıkları Nizamnamesi”‘nin yürürlüğe girmesiyle Osmanlı Devleti’nin her yanında sandıklar faaliyete başlamış ve uzun yıllar başarıyla hizmet vermiştir. 15 Ağustos 1888 tarihinde ise Menafi Sandıkları’nın yerine işlevlerini üstlenecek modern finans kuruluşu olarak Ziraat Bankası resmen kurulmuş, o tarihte faaliyette bulunan Menafi Sandıkları da Banka şubelerine dönüştürülerek faaliyete başlamıştır.

I. Dünya Savaşı’ndan sonra ülkenin işgale uğraması üzerine işgal altındaki topraklarda bulunan şubeler, Yunanların İzmir’de kurdukları “Ziraat Bankası İdare Merkezi”ne bağlanmıştı. 1920’de TBMM’nin açılmasından sonra TBMM kontrolünde bulunan yerlerdeki şubeler Ankara şubesine bağlandı. 1922’de İzmir ve İstanbul teşkilatları da Ankara’ya tabi oldu ve banka tekrar bütünlüğe kavuştu. 1924 yılında çıkarılan kanunla banka, bir devlet kurumu olmaktan çıkarılıp bir anonim şirket haline geldi. 1975’te Hamburg’da temsilcilik, Kıbrıs’ta 3 şube açıldı. 1977’de bölge müdürlükleri kuruldu ve yerinden yönetim anlayışına geçilmeye başladı. 1981’de Türkiye’nin ilk banka müzesi olan Ziraat Bankası Müzesi kuruldu. 1988’de ilk kez tarımı desteklemede bir bölge tek başına ele alınarak Güneydoğu Anadolu Projesi bölgesi üreticilerine, bölgenin özelliklerine uygun kredi desteği verilmeye başlandı. 1989’da ilk kredi kartı verildi, ilk tüketici kredisi verildi, altın satışına (Ziraat Altın) başlandı; bankanın ilk yatırım fonu kuruldu. 2001 yılında Türkiye Emlak Bankası, Ziraat Bankası ile birleştirilerek kapatıldı. 2001 Türkiye ekonomik krizinin ardından diğer kamu bankalarıyla ortak bir yönetim kurulu tarafından yönetilmeye başlandı, bu uygulama 2005 yılında sona erdi.

Ziraat Bankası’nın iştiraki Turkish Ziraat Bank Bosnia dd, 19 Mart 1997 tarihinde Bosna-Hersek’te faaliyete geçen ilk yabancı sermayeli banka ve halen Bosna-Hersek’teki tek Türk bankasıdır. Yaklaşık 26 milyon euro olan sermayesinin yüzde 68’i Ziraat Bankası A.Ş., yüzde 32’si ise sermayesinin tamamı Ziraat Bankası A.Ş.’ye ait olan Almanya merkezli Ziraat Bank International A.G.’ye ait.

2004 yılına kadar Saraybosna’da tek şube ile faaliyetini sürdüren Turkish Ziraat Bank Bosnia dd. 2004 ve 2005 yıllarında Zenica, Tuzla, Ilıca, Mostar ve Bihaç şubelerini de faaliyete geçirerek toplam şube sayısını 6’ya yükseltti. Şubelerin dışında 2 alt şube ve 6 ofisle birlikte toplam faaliyet gösteren birim sayısı 14’e ulaştı.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu