Yaşam

Zolax 200 Mg Ne İşe Yarar? Zolax Kullanıcı Yorumları

ZOLAX 200 mg Kapsül, mayalar ve mantarların sebep olduğu enfeksiyonların tedavisi için kullanılır. ZOLAX mantarların büyümelerini çoğalmalarını engelleyen bir ilaçtır. Ayrıca vajinal mantar hastalığı  iltihap, ağızda veya boğazda oluşan enfeksiyon, ayak mantarı veya kaşıntı gibi rahatsızlıklarda da reçete edilmektedir. Peki Zolax 200 Mg Ne İşe Yarar? Zolax 200 Mg Ne İçin Kullanılır? Zolax Kullanıcı Yorumları Nelerdir? Gelin hep birlikte Zolax 200 Mg Kapsül hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim…

Zolax 200 Mg Ne İşe Yarar?

Etken Maddesi Flukonazol olan Zolax ilacı; mantar hücresinin etrafındaki zarın geçirgenliğini baskılayarak hücre içeriğinin hücre dışına sızmasına neden olan antibiyotiktir. Ağız, boğaz, yemek borusu, akciğer, idrar yolları ve kan dolaşımı gibi bedenimizin farklı bölgelerinde ortaya çıkan mantarların neden olduğu enfeksiyonlar ile deri enfeksiyonlarının (ayak ve el mantarı gibi) tedavisinde; vajinal bölgede meydana gelen mantar enfeksiyonları tedavisinde ve tekrar etmesinin engellenmesinde; kandidiyal balanit (penis baş bölgesi iltihabı) tedavisinde; AIDS gibi oldukça ciddi bir rahatsızlığın ve kemik iliği nakli geçiren yadakanser tedavisi gören hastalarda mantar enfeksiyonlarının tedavisinde ve önlenmesinde; Cryptococcus’dan kaynaklanan bir enfeksiyonun (AİDS hastalarında) tekrarlamasının önlemesinde ve bağışıklık sistemi düzgün çalışmayan hastaların bir mantar enfeksiyonu kapmasını önlemek için kullanılmaktadır.


Zolax Nasıl Kullanılır?

Flukonazolun günlük dozu mantar enfeksiyonun türü ve önemine bağlı olmalıdır. Tekrar eden dozlarla tedavi gerektiren enfeksiyon tiplerinde, tedavi klinik parametreler yada laboratuvar testleri aktif mantar enfeksiyonun geçtiğini belirtene kadar devam etmelidir. Yetersiz bir tedavi süresi aktif enfeksiyonun tekrar etmesine sebep olur.Tekrarlamasını önlemek için; AIDS’li ve kriptokoksik menenjit idame tedavi gerekir.Mukozal pamukçuk – doz, enfeksiyonun bulunduğu bölgeye bağlıdır
7-14 yada 14-30 gün boyunca günde bir defa 50 mg. Dozlar bazen 100 mg’a artırılır.
Mantar deri enfeksiyonları
2-4 hafta boyunca günde bir defa 50 mg (Atlet ayağı için 6 haftaya kadar verilebilir)
Sistemik mantar enfeksiyonlar
İlk günde 400 mg, ardından 6-8 hafta boyunca günde bir defa 200-400 mg veya lüzum görülürse daha uzun süre. AIDS hastasıysanız, hekiminiz tekrar etmesini engellemek için tam primer kürden sonra ilacı günde 200 mg olarak süresiz kullanabilir.
Mantar enfeksiyonu kapmanızı önlemek için
Enfeksiyon kapma riskiniz olduğunda, günde bir defa 50-400 mg. Sistemik enfeksiyon riskiniz yüksekse, günde bi defa 400 mg’dır. Flukonazol uygulaması, evvelden tahmin edilen kandaki parçalı hücre sayısında azalma (nötropeni) olan hastalarda başlangıcından bir kaç gün eevvel başlamalı ve nötrofil sayısı 1000/mm3,ün üzerine çıktıktan sonra 7 gün daha devam etmelidir.
Cryptococcus’dan (bir tür mantar enfeksiyonu) kaynaklanan bir enfeksiyonun geri gelmesini
Süresiz olarak günde bir defa 100-200mg
Bağışıklık sistemi kafi hastalarda, gelişen sistemik mantar hastalıklarında
Koksidioidomikozda 11-24 ay, parakoksidioidomikoziste 217 ay, sporotrikozda 1-16 ay ve histoplazmoziste 3-17 ay arasında olmakla birlikte, her hasta için uygun süre seçilmelidir.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Zolax 200 Mg Kullanıcı Yorumları 

Kullanıcı Yorumu

Bendede mantar problemi oldu. doktorum  kullanmamı söyledi. içinde 2 kapsül var. birini eşimin birinide benim kullanmamı söyledi.


Kullanıcı Yorumu

Ben 100lük kullandım ciğerlere etki etti ama temizledi bir parça gibi. bir ay oldu tekrarlamadı. Yanlız günde bir doz alıyordum ileri safha olduğundan şimdi doktorum haftada bir e düşürdü normali buymuş. Mantar evimi yıktı mantaaaarr. Haftada bir korunma amaçlı kullanabilirsin.


Kullanıcı Yorumu

100 mg olanı günlük kullan. Başta akıntı artar ve yeşile döner. Yeşile döndüğü zaman tamamsın biter. ama şartlara uy özel bölgen daima kuru olmalı bir bez bırak devamlı değiş bu bezi.


Zolax 200 Mg Kullanma Talimatı İçin TIKLAYINIZ


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız


 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu