Bilgi Arşivi

10 Adımda Nasıl Zengin Olunur? – Sıfırdan Zengin Olmanın Yolları

10 Adımda Nasıl Zengin Olunur? – Sıfırdan Zengin Olmanın Yolları. Hepimiz olmasa da çoğu insan finansal rahatlık ve istikrar içinde yaşamak ister. Zengin olmak, istediğimiz her şeyi satın alabilmek ve kaliteli bir yaşam tarzına sahip olmak istiyoruz. Nihai hedef net olsa da, zengin olma yolculuğunuza nereden başlayacağınızı bilmek zor.

10 Adımda Nasıl Zengin Olunur?

Başlamadan önce, zengin olmanın zaman ve çaba gerektirdiğini kabul etmek önemlidir. Anında büyük miktarda servete sahip olmanın çok az yolu vardır ve bunların hepsi şansa dayalıdır. Hepimiz piyangoyu kazanamayız veya gizemli zengin bir akrabamızdan bir servet alamayız. Çoğu durumda zengin olmak, çok çalışma, sabır ve zaman gerektirir. Zengin olmanıza yardımcı olabilecek bazı denenmiş ve onaylanmış şeyler vardır, ancak anahtar, sürekli ve tutarlı bir şekilde çok çalışmak, kişisel mali durumunuzu takip etmek ve gözlerinizi ödülden ayırmamaktır.

1. Değer Katın

Kendi kendini yetiştirmiş birçok zengin insanın ortak noktası, belirli şekillerde değerli olmalarıdır. Milyonerler ve milyarderler denklemden çıkarıldıklarında bile pek çok zengin insan – doktorlar, mühendisler, film yapımcıları – kendilerine değer kattıktan sonra dünyaya değer katarak zenginleşti. Örneğin, zengin bir beyin cerrahı özellikle yetenekli ve becerikli olabilir. Bu cerrah, kendi becerilerini ve yaşam kalitesini geliştirdikten sonra dünyaya değer kattı.

Kendinize değer katmak, zengin olma yolculuğunuza başlamak için iyi bir temeldir. Birinin size iyi miktarda para ödemesini haklı kılan bazı bilgi veya beceriler geliştirin. İnsanları büyük bir maaş çekine değer olduğunuza ikna edin çünkü karşılığında hayatlarına değer katacaksınız.


2. Kendinizi Vergilendirin

Para biriktirme kavramı yeni bir kavram değil. Ancak, yeterince kötü bir şey istediğinizde “birikimlerinize dalmak” son derece kolaydır. Zenginlik biriktirme hedefinize ulaşmanın anahtarı, gerçekten denemek ve para biriktirmektir.

Tasarruflarınıza bakmanın farklı bir yolu, onları vergi olarak görmektir. Vergilerinizi ödediğinizde, tutarın tamamını asla geri alamazsınız. Tasarruflarınıza aynı şekilde davranın. Bir tasarruf hesabında bir kenara para koyun veya dokunamayacağınız tamamen ayrı bir hesaba aktarın. Bir kerede geri alacağınız güne kadar birikimlerinize asla geri alamayacağınız para gibi davranın.


3. Bir Plan Oluşturun ve Takip Edin

Birdenbire sınırsız zenginliğe rastlama olasılığı son derece düşüktür. Duyduğunuz birçok başarı hikayesi şansa dayalı gibi görünse de, bu aslında doğru değil. Muhtemelen biraz şans ve şans söz konusudur, ancak çoğu zengin insan titiz planlama ve disiplinle zenginleşti.

Bu, bütçeler ve zaman çizelgeleri gibi şeyleri ve başarıya giden yolun her adımında ne yapılacağına dair bir planı içerir. Kayıtsız kalmamak ve devam etmek için elinizden gelenin en iyisini yapmak önemlidir ve bir plana sahip olmak gereksiz miktarda zaman kaybetmeden yardımcı olur. Bütçe oluşturmak ve onu takip etmek bu sürecin sadece bir parçasıdır.


4. Yatırım

Yatırım yapmanın temel ilkesi, harcadığınızdan daha fazla para kazanmanızdır. Ancak yatırımlarınızı akıllıca seçmeniz önemlidir. Paranızı yatırabileceğiniz pek çok yer var, ancak bunlardan hangisinin kâr elde etmenizi sağlayacağını bulmak zor.

Gayrimenkul bazen iyi bir yatırımdır, ancak pahalıdır. Borsaya yatırım yapmak pahalı olmak zorunda değildir, ancak riskli ve istikrarsız olabilir. 401K, yatırım yapmanız gereken akıllıca bir yatırımdır, ancak çalıştığınız işin ne kadar iyi gittiğine bağlı olabilir. Yatırım yaparken göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör vardır, bu nedenle bunu mantıklı bir şekilde düşündüğünüzden emin olun. Karar vermeden önce yatırım konusunda deneyimli uzmanlarla veya arkadaşlarınızla konuşun.


5. Bir İş Kurun 

Bunu söylemek yapmaktan çok daha kolay, ancak son dört adım kendi işinizi kurabilmeniz için zemin hazırlıyor. Bir iş beceriniz varsa veya kendi patronunuz olmak istiyorsanız, bu biraz para kazanmak için harika bir adım olabilir. Bununla birlikte, birçok girişimcinin size söyleyeceği gibi, kendi işinizi kurmak, başlangıçta büyük ön maliyetler ve düşük gelir gerektirir.

Girişimci olmak zengin olmanın hızlı bir yolu değildir – yaşam tarzında büyük bir değişikliktir. Eşsiz denemeleri ve ödülleri vardır ve çoğu durumda buna tamamen değer. Ancak bu hafife alınacak bir seçim değildir. Başarılı olmak için kararlılık, cesaret ve biraz şans gerekir. Biraz zaman alsa da, kesinlikle zengin olmanıza yardımcı olabilir.


6. Minnettar Olun 

Zengin olmak yalnızca dış faktörlerin yerine oturmasını gerektirmez – birçok kişilik faktörünün, başladığınız girişimde başarılı olmanız için uyum sağlaması gerekir. Yolun her adımında kaydettiğiniz ilerleme için mütevazı ve minnettar kalmak çok önemlidir.

İnsanlar paralarını takdir etmeyen veya makul miktarda başarıya kapılan birine vermek istemezler. Hayatınızı bir perspektif içinde tutmak ve düşünceli, minnettar ve alçakgönüllü bir tutuma sahip olmak, gitmenin yoludur.


7. Sabır Geliştirin 

Başarılı ve zengin olmanın bir diğer önemli kişilik özelliği sabırdır. Bir gecede büyük bir şey başarılmaz ve birkaç gün içinde zengin olamazsınız ve olmayacaksınız. Servet biriktirmek için harcadığınız tüm çabaların karşılığını alması aylar hatta yıllar alabilir. Erken yaşlarda hayal kırıklığına uğramak kolaydır, özellikle her geçen gün haberlerde yeni bir zengin insan varmış gibi göründüğünde. Ancak, başarı hızınızın onlarınkilerle rekabet etmek zorunda olmadığının farkına varmak çok önemlidir.

Uzun vadede sabır son derece faydalı olabilir. Bu, risk almak yerine kayıtsız kalmanız veya işleri beklemeniz gerektiği anlamına gelmez. Başarı biraz zaman alabilir ve hayal kırıklığına uğramak çabalarınız için zararlıdır.


8. Kendinizi Eğitin 

Kendinizi sadece seçtiğiniz alanda değil, aynı zamanda dünyanın şekillerinde de denemek ve eğitmek önemlidir. Örneğin, yatırım yapmaya karar vermek veya gelecek trendleri öğrenmek istiyorsanız haberleri takip etmek son derece önemlidir. Cehalet, para kazanma çabalarının ana katili.

Bu, kendinizi sürekli olarak eğitmeniz gerektiği anlamına gelir. Büyük olayların veya eğilimlerin kaymasına izin veremezsiniz, çünkü bunların her birinde sizin için bir tehdit veya fırsat vardır. Güncel olayların farkında olmak ve kendinizi eğitmek çok önemlidir.


9. Hesaplanmış Riskleri Alın 

Risk alınmadan para kazanılmaz. İster bir iş kurmak ister hisse senetlerine yatırım yapmak olsun, para kazanmanın her yolu biraz risk gerektirir. Eski mobilyalarınızı satmak bile, alıcının ortaya çıkması ve size ödeme yapması riskini almanızı gerektirir. Yeni bir ürün hattına milyonlarca dolar harcayıp harcamamaya karar vermekle kıyaslandığında nispeten küçük bir risktir, ancak yine de bir risktir.

Para kazanmak için, sahip olduğunuz bir girişimin veya fikrin ortaya çıkma riskini göz önünde bulundurmalısınız. Bu nedenle, bir yatırımın buna değeceğine karar vermeden önce derinlemesine düşünmek ve birden fazla olası sonucu değerlendirmek önemlidir. Onları önceden düşünmeden risk almak, para kaybetmenin inanılmaz hızlı bir yoludur. Kazanmak için risk almalısınız, ancak bunlar hesaplanmalıdır.


10. Geri Ver

Topluluğa geri vermek önemlidir. Bu, çevrenizdeki dünyaya değer katmanın ilk noktasına götürür. Biraz para kazanırsanız, inandığınız bir davaya bir kısmını geri verin. Bu şekilde, kendinize değer katarak dünyaya değer katmış oluyorsunuz.

Hayır kurumlarına bağış yapmanın bir başka yararı da, insanların ilgilendikleri amaçlara verdiğinizde sizi daha iyi bir insan olarak algılamasıdır. Size verdikleri parayı istifleme niyetinde olmadığınızı ve bunu yapmanın da kendi toplumlarına fayda sağlayacağını gördüklerinde muhtemelen size daha fazla güveneceklerdir. Elbette hayır kurumlarına vermenin vergi avantajları da bunu yapmak için büyük bir teşviktir.

Zengin olmak her birey için farklı bir şey ifade eder. Bazı insanlar makul büyüklükte bir evden ve orta gelirli bir işte mutluyken, diğerleri milyoner ve milyarder olmak istiyor. Spektrumda nereye düştüğünüzü hissettiğinizden bağımsız olarak, bu adımlar istediğiniz zenginlik düzeyine ulaşmanıza yardımcı olabilir. Başlamadan önce , banka hesabınızın genişlemeye hazır olması için mevcut mali durumunuzu ayarladığınızdan emin olun .


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Başarılı Girişimcilerin İnandığı 7 Temel Kural

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu