Blog

Başarılı Girişimcilerin İnandığı 7 Temel Kural

Başarılı Girişimcilerin İnandığı 7 Temel Kural. İnandığınız şeyin hayatınız üzerinde önemli bir etkisi vardır. İnançlarınız nasıl karar verdiğinizi ve farklı durumlara nasıl tepki verdiğinizi belirler. Çevrenizdeki insanlarla nasıl etkileşim kurduğunuzu bile etkileyebilir.

Başarılı Girişimcilerin İnandığı 7 Temel Kural

Bu, herhangi bir inanç için söylenebilir: politik ya da felsefi olması önemli değildir. İnandığınız şeyin hayatınız, kararlarınız ve karakteriniz üzerindeki etkisinin farkında olmalısınız.

İnançlarınız her şeyi ve ne kadar başarılı olabileceğinizi etkiler. Bu nedenle, başarılı olmak için ihtiyacınız olan bir takım nitelikler vardır. Belirli niteliklere inanarak, motivasyonunuzu artıracak bu niteliklere sahip olarak, daha çok çalışarak ve daha doğru kararlar alarak engelleri aşarak kendinizi başarılı olmaya hazırlayabilirsiniz.

Bu yazımızda size güç veren düşüncelerden bahsedeceğiz. İşte başarılı girişimcilerin inandığı 7 temel kural:

1) Her Şey Mümkün 

Milyar dolarlık bir şirket kurabileceğine inanmazsan, asla ihtiyacın olan enerjiyi harcamazsın ve bunun için kendini hazırlamazsın. Kurduğunuz firmanın sektördeki ana rakiplerinizle rekabet edebileceğine inanmazsanız bir süre sonra ilginizi kaybedecek ve stresten vazgeçeceksiniz.

Bir şeyin imkansız olduğuna inanmak, aslında kendi kendini gerçekleştiren bir kehanettir. Bunun imkansız olduğuna inanıyorsanız, gerçekten değildir. Başarılı girişimciler bunun yerine her şeyin mümkün olduğuna inanan bir mantıkla hareket ederler. Bu konuda bilgiliyseniz, elinizden gelenin en iyisini yapın ve gerçek kararlılık gösterin, hiçbir şey imkansız değildir. İlerlemek için ihtiyacınız olan özgüven, savaşın yarısıdır ve eğer bu özgüven anlamsız bir bencilliğe dönüşmezse, sizi ileriye götürür ve ihtiyacınız olan cahiliyeti verir. Bu nedenle, kendinize güvenmeniz ve yüksek hedefler belirlemeniz gerekir.


2) Çok Zaman Alsa Bile, Sıkı Çalışma Her Zaman Karşılığını Verir

Başarılı girişimcilerin bir diğer ortak paydası, yüreklerinin derinliklerinde sıkı çalışmanın karşılığını verdiğine inanmalarıdır. İşleri halletmek için çalışma saatlerinden, haftalarından ve hatta aylarından şikayet etmezler. Çünkü kesinlikle sonuç alacaklarına inanıyorlar. Bazen sonuç almak aylar hatta yıllar alır, ancak inancınızı sürdürürseniz, bu gerçekleşecektir.

Gerçek fark, başarılı girişimcilerin uzun vadede başarılı olma sabrına sahip olmasıdır. Zevki ertelemek bugün başarının anahtarı değil, başarının anahtarıdır. Aslında bizi hayvanlardan ayıran da budur.


3) Mükemmel Olmanıza Gerek Yok

Zanaatlarının ustası olan insanlar aynı hatayı yaparlar, ama her zaman. Her şeyin mükemmel olmasını beklerseniz bu yolculukta karşılaşacağınız pek çok şey sizi zorlayacaktır. Kendine anlamsız yüksek hedefler koyacaksın, bu hedeflere ulaşamadığında kendini yenilmiş ve başarısız hissedeceksin ve her hata yaptığında cesaretin azalacak.

Bir işe başlamadan önce, doğru yeri bulmak, harika insanlarla tanışmak için mükemmel zamanın gelmesini bekliyorsanız, size kötü haberlerim var: O gün asla gelmeyecek. Bu nedenle, o günü beklemek yerine, harekete geçmek için yeterli kaynak bulur bulmaz çalışmaya başlayın ve bundan sonra geliştirmeye başlayın. Hatalarınızı kabul edin, kabul edin ve cesaretinizin kırılmasına izin vermeyin, hatalarınızdan ders alın ki onları tekrarlamayın. Bir sonraki adım, tahmin ettiğiniz gibi yolunuza devam etmektir.


4) Her Şeyi Tek Başınıza Yapamazsınız

Kendi başınıza bir şeyi başarmaya ne kadar iyi çalışırsanız çalışın, kendi işinizi bulabileceğiniz tek bir yer vardır. Aslında, bu noktada gerçekten yalnız olmadığınızı bilmelisiniz. Buraya gelene kadar, ailenizin ve arkadaşlarınızın desteği sayesinde, moralinizin yüksek olması sürecin ilerleyişinde düşündüğünüzden daha büyük bir etkiye sahiptir. Bir şeyi sıfırdan elde etme sürecinde tanımadığınız insanlara güvenmek kolay değildir, ancak bir noktada onlara güvenmek zorunda kalacaksınız. Öyleyse neden şimdi değil?

İşin sırrı elinizden gelenin en iyisini yapmak ve gerisini çevrenizdeki en yetenekli, yetenekli ve güvenilir insanlara emanet etmektir. Yardımcıları işe alırsanız, işinizin çoğunun daha hızlı ilerleyeceğinden emin olabilirsiniz.


5) Risksiz Bir Araya Gelemezsiniz

Evet, tabi ki her risk aynı değil. Elbette tüm riskler aynı değildir. Ancak insanları iki gruba ayırırsanız, risk alabilenler ve riskten kaçınanlar, aslında risk alabilen insanların diğerlerinden daha başarılı olduğunu ve hayatta daha ileriye gittiğini fark edeceksiniz. Başarılı girişimcilerin her riski hafife almadığı doğrudur, ancak sonuçları hesapladıktan sonra risk almaktan da çekinmezler. Bu sayede büyük ve başarılı projeleri hayata geçirme şansına sahip oluyorlar.


6) Bakış Açısı Ve Deneyim Birçok Şeyi Değiştirir

Başarılı girişimciler, sektördeki en zeki ve en deneyimli kişiler olmadıklarının farkındadır. Bu nedenle olaylara diğer iş adamlarının prizmasından bakmak isterler çünkü farklı deneyimler yaşadıklarını bilirler. Bu nedenle onlardan yardım talep ediyorlar.

Başarılı girişimciler samimi insanlardır, ihtiyaç duyduklarında yardım istemekten utanmazlar ve başkalarının görüşlerine saygı duyarlar. Attıkları her adımda olabildiğince çok öğrenmeyi hedefler ve bunu yapmak için çeşitli kaynaklar kullanırlar.


7) Her Zaman Öğrenecek Bir Şeyler Vardır

Kaç yıl eğitim aldığınız, hangi dersleri okuduğunuz veya kaç yıllık iş tecrübesine sahip olduğunuz önemli değil. Kariyeriniz için her zaman işiniz ve faaliyet alanınız hakkında öğrenebileceğiniz yeni bir şeyler vardır. Her zaman yeni bir şeyler öğrenme ve ilham kaynağınızı sürdürme arzunuz sizi yıllar içinde rakiplerinizden ayıracaktır.

Düşünme sisteminizi sıfırdan yeniden inşa etmenin ve yeniden şekillendirmenin çok zor bir süreç olduğunu biliyorum. Dahası, fikrini neredeyse hiç değiştirmeyen biriyseniz. Bu 7 temel kuralı kendi düşünce tarzınıza uyarlamayı başarırsanız, inisiyatifinizde ilerleyecek ve diğerlerine göre büyük bir avantaj elde edeceksiniz.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu