Lise

2024 Bursluluk Sınavında 3 Yanlış 1 Doğruyu Götürüyor mu? Bursluluk Sınavında Yanlış Doğruyu Götürüyor mu?

2024 Bursluluk Sınavında 3 Yanlış 1 Doğruyu Götürüyor mu? Bursluluk Sınavında Yanlış Doğruyu Götürüyor mu? Bursluluk sınavına hazırlanan adaylar tarafından en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor. Bursluluk sınavında adaylar yanlış yaptıkları soruların doğrularını götürecek mi? olduğunu öğrenerek, kaç yanlışla Bursluluk sınavını kazanabileceklerini öğrenmek istiyor.

2024 Bursluluk Sınavında 3 Yanlış 1 Doğruyu Götürüyor mu?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2024 İOKBS Bursluluk Sınavı 21 Nisan 2024 Pazar günü yapılacak. Bursluluk sınavına katılacak 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11 sınıf öğrencileri başarılı oldukları taktirde her ay düzenli olarak burs yardımı alıyor.

Bursluluk sınavında Türkçe 25, Matematik 25, Fen Bilimleri 25 ve Sosyal Bilimler 25 olmak üzere tüm sınıflara 100  soru sorulmaktadır ve sınav süresi 120 dakika yani 2 saattir. Bursluluk sınavını kazanmak için tüm sınıf düzeylerinde 85-95 net arası yapmak gereklidir. 1 net sınavı kazanmanıza veya kaybetmenize neden olabilir. Bursluluk sınavında 3 yanlış cevap 1 doğruyu götürüyor. Bu nedenle bilmediğiniz soruları boş bırakmanız sizin faydanıza olacaktır.


Bursluluk Sınavında Yanlış Doğruyu Götürüyor mu?

İOKBS Bursluluk Sınavında 3 yanlış cevabınız 1 doğru cevabınızı silmektedir. Bursluluk sınavı puanı yayınlanan kılavuzun detaylarına göre; Her derste bulunan yanlış cevap sayılarının üçte biri belirlenecek ve bu belirlenen sayı doğru cevap sayısından çıkarılarak ham puanlar ortaya çıkarılacaktır. Bu sayede her öğrencinin dört farklı ham puanı ortaya çıkacaktır.

Her öğrencinin ham puanı belirlendiğinde bursluluk sınavı puan belirleme işlemi gerçekleştirilecek ve bu puanlar sınava girmiş olan öğrencilerin sayılarına bölünerek her ders için bir ortalama ortaya çıkarılacaktır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Bursluluk Sınavı Konuları 2024 MEB (Tüm Sınıflar)

👉 Bursluluk Sınavı Taban Puanları 2024 MEB

👉 2024 Bursluluk Sınavını Kazanmak İçin Kaç Puan Gerekir?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu