Yaşam

30 Yaşında Herkesin Öğrenmesi Gereken 13 Önemli Şey

30 Yaşında Herkesin Öğrenmesi Gereken 13 Önemli Şey. Yaşam 30’dan sonra başlar. O zaman sonunda bir farkındalık ve bağımsızlık hissini anladığımız zamandır. Bununla birlikte, hayallerinizi gerçekleştirmek ve yaşamın tüm alanlarında maksimum başarıyı elde etmek için bazı şeyleri öğrenmeye başlarız.

30 Yaşında Herkesin Öğrenmesi Gereken 13 Önemli Şey

Her yaş için farklı önemli öğrenme alanları olabilir, ancak genel olarak 30 yaşında olan birinin hayatında değerli olabilecek bazı şeyler şunlar olabilir: Borç yönetimi, yatırım yapma, emeklilik planlaması gibi temel finansal konuları anlamak ve uygulamak. Kendini tanıma, özgüven geliştirme, etkili iletişim ve ilişki becerileri gibi kişisel gelişim alanlarında çalışmak.

Sizle için her insanın 30 yaşına kadar yapması gereken 13 gerekli şeyi seçtik

1. Sevdiğiniz Bir İş Bulun

Bir üniversiteden mezun olduktan sonra değişen işler, çalışma ofisleri, maaşlar ve meslekler denediniz. Ancak 30 yaşına geldiğinde, daha fazla gelişme için çabalayacağınız ve kariyer basamaklarını tırmanacağınız severek yapacağınız bir işi bulmak oldukça önemlidir.


2. Size Özel Bir Yemeğiniz Olsun

Yemek pişirmekten nefret edebilir veya Türk yemeklerinin tüm tariflerini ezbere bilebilirsiniz, ancak her iki durumda da, herkesten daha iyi pişireceğiniz bir yemeğe sahip olmanız gerekir. Ana yemek olmalı – özel bir tatlıya sahip olmak isteğe bağlıdır. Deneyin ve bu yeteneğe hakim olmak için yemeğinize yeni özellikler eklemekten korkmayın. Size özel bir yemeğe sahip olmak, evinize gelen önemli ziyaretçilerle sunduğunuzda size güven sağlar.


3. Gerçek Dostlarınızın Kim Olduğunu Anlayın

30 yaşından önce, birçok insan tanışır ve arkadaş oluruz.  Ancak, bir süre sonra kaybolurlar ve sadece gerçek arkadaşlarımızla kalırız kendimizi yalnız hissettiğimiz de onlar olur yanınızda üzüntünüz ile üzülür başarılarınız ile sevinirler.


4. Herkese Kişisel Hayatınızın Ayrıntılarını Anlatmayı Bırakın

İlişkilerinizi güçlü tutmak istiyorsanız, herkese sizin ve eşinizin karşılaştığı sorunlar hakkında bilgi vermemeniz gerektiğini unutmayın. Bunu yapmak için bir dürtü hissediyorsanız ve endişelerinizi biriyle paylaşmak istiyorsanız, bir psikoterapisti ziyaret edin. Bir profesyonel sizi dikkatlice dinleyecek ve hem sizin hem de eşinizin eylemlerini analiz etmeye yardımcı olacaktır. Kendi zayıflıklarınızı başkalarına anlatmak size ilerde zarar getirebilir.


5. Önceliklerinize Unutmayın

Hayatımız boyunca daima acele ediyoruz, mümkün olduğunca çok şey yapmaya çalışıyoruz. Ancak bir süre sonra, küçük şeylere odaklandığımızı ve önemli şeyleri ihmal ettiğimizi anlıyoruz. Genellikle, hatırladığımız geziler ve aile ile geçirilen zaman; hiç kimse bir Cuma akşamı ofiste fazla mesai yaptığını hatırlamaz. Öncelik vermeyi ve gerçekten ne istediğinizi olabildiğince sık yapmayı öğrenmeliyiz.


6. Tatil İçin Para Ve Zaman Ayırın

Dinlenme eksikliği ahlaki ve fiziksel tükenmeye yol açar ve genel verimlilik düzeyinizi azaltır. Bu yüzden en son akıllı telefon modeline değil, hak ettiği bir tatile para ayırmak daha iyidir. Gelecek yaz için  maaşınızın % 20’sini ayırmak için kendinize bir finansal plan hazırlayın.


7. Ehliyetinizi Alın

Ehliyet almak, sizi daha çalışmak için motive eder. Aldıktan sonra, bir araba satın almayı düşünmeye başlayacaksınız ve bu nedenle gelir seviyenizi artıracaksınız. Seyahat etmek ve yeni yerler keşfetmek için daha heyecanlı olacaksınız.


8. Kendinize Ekstra Gelir Sağlayın

30 yaşına kadar ek bir gelir kaynağınız olduğundan emin olun. Serbest çalışma, pasif gelir veya kendi işiniz olabilir. Şehrinizdeki en istikrarlı şirketlerden birinde çalışmak bile istikrarlı bir geleceği garanti edemez. Bu nedenle, herhangi bir kritik durumu ele alabilmeniz için kendinize ekstra bir gelir kaynağı sağlamak gerekir.


9. Ailenizin Evinden Çıkın

Ailenizle yaşamak çok rahat kira yok her zaman yemekleriniz hazır elbiseleriniz yıkanıyor, faturalar yok . Ancak, er ya da geç, ebeveynlerinizin evinden taşınmaya karar vermeniz gerekir ve bunu 30 yaşına kadar yapmak iyidir. Muhtemelen yapmadığınız masrafları dikkate alarak bütçenizi planlamayı öğrenmenize yardımcı olacaktır.


10. Kamuya Açık Konuşma Yapmayı Öğrenin

Birçoğumuz halka açık bir konuşma yapma, sizin bakış açınıza dayanma veya sadece bir yabancıyla konuşma zorunluluğu olduğunda garip davranıyoruz. Korkularınızın üstesinden gelmeyi öğrenin. Her zaman sakin kalan ve parazit kelimeleri kullanmayan bir kişiye saygı ve dikkatle yaklaşılır. Güzel konuşabilmek için güvensizlikten kurtulacak, projenizi başarıyla sunabilecek, patronunuzu maaşınızı artırmaya ikna edeceksiniz ve her türlü tartışmayı veya çatışmayı yararlı bir şekilde durdurabilirsiniz.


11. Tarzınızı Bulun

Yetişkin bir kişi, kendilerini rahat hissettiren kendi kişisel tarzına sahip olmalıdır. Kişisel tarzınızı bulduktan sonra, hangi kıyafetlerin giyileceğini seçmenin ebedi sorununu unutacaksınız. Hepsi çünkü kişiliğinizi ve benzersizliğinizi belirlemek için hangi kıyafetleri seçeceğinizi zaten bileceksiniz. Dahası, tarzınızı bilmek, gardırobunuzun geri kalanına uyan yeni kıyafetleri kolayca seçmenize yardımcı olacaktır. Sizin hakkınızda ilk izlenimi yaratan görünümünüzün bu yüzden rahat hissetmeniz çok önemlidir.


12. Klasik Literatürü Okuyun

Okulda klasik edebiyatı öğreniyoruz, ancak genç yaşımız nedeniyle bu hikayelerin gerçek derinliğini anlayamadık. Bu yüzden tembel olmamalı ve tüm o ünlü klasik romanları tekrar okumalıyız. Onları farklı algılayacağınızdan eminiz daha fazla ayrıntı, gizli ipuçları ve hatta bugünün dünyası ile bağlantılarını fark edeceksiniz.


13. Kendinize İyi Bakın

Belli bir yaşa kadar fiziksel egzersizler olmadan kolayca yapabiliriz. Gece geç saatlerde cips yemek bile vücut şeklimizi etkilemez. Bununla birlikte, genel kas tonusu zamanla azalır ve metabolizma yavaşlar. Bu yüzden boş zamanınızı 50 yaşında bir bankta oturmak istemiyorsanız, spor yapma alışkanlığına sahip olmalısınız. Haftalık programınız iyi durumda ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olacak fiziksel aktiviteyi içermelidir.


Bonus: Daha Mutlu Olmak İçin 4 Basit Adım

İşte ilginç bir gerçek: İstatistiklere göre  “en mutlu yaş” diye bir kavram yoktur. İstediğimiz zaman mutlu olabiliriz. Mutluluk seviyesini maksimum seviyede tutmak için birkaç basit adım:

  • Her gün sessizce 10-15 dakika geçirin  her şeyin fişini çekin: telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, iş vb.
  • Kötü alışkanlıklarınızı ve arzularınızı reddedin  enerjinizin çok fazlasını alırlar.
  • Kendinizi pozitif insanlarla çevreleyin.
  • Kendinize temiz bir ev alın – dağınık ev dağınık bir zihin yaratır.

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu