KPSS

3001 Nitelik Kodu Nedir? 3001 Nitelik Kodu İle Alım Yapan Kurumlar Nelerdir?

3001 Nitelik Kodu Nedir? 3001 Nitelik Kodu İle Alım Yapan Kurumlar Nelerdir?. Merkezi atama yöntemiyle personel alımı yapan kurumlar 3001 nitelik kodu kullanıyorsa bu ön lisans mezunu olan herkesin bölüm fark etmeksizin KPSS P93 puanı ile başvurabileceği kadro anlamına gelir. ÖSYM tercih kılavuzunda herhangi bir kadro için bu kodu gördüğünüzde eğer başka nitelik kodu istenmiyorsa bu kadroya başvurabilmeniz için Önlisans mezunu ya da mezun durumda ön lisans öğrencisi olmanız yeterli olmaktadır. Bu nitelik kodu özellikle kendi bölümü ile ataması bulunmayan ya da yeterli sayıda olmayan önlisans mezunları tarafından çok tercih edilen bir koddur.

3001 Nitelik Kodu ile Alım Yapan Kurumlar Nelerdir?

Merkezi atama yöntemiyle alım yapan Belediyeler, İl Özel İdareleri, üniversiteler vs. kurumlar ön lisans mezunu programlarından mezun olan adaylar arasından zabıta, itfaiye eri, ambar memuru, bilgisayar işletmeni gibi kadrolarda alım yapıyor. En fazla ön lisans mezunu alımı yapılan kadrolarla birlikte tekniker, orman muhafaza memuru, hareket memuru ve ARFF memuru gibi kurum ve kuruluşların personel alımlarında 3001 nitelik kodu ile alım yapılmaktadır.


3001 Nitelik Kodu Taban Puanları Nedir?

3001 nitelik kodu ile alım yapan kurumlara tüm ön lisans mezunları P93 puanı ile başvuru yapabildiği için alımlar yüksek puanlarla olmaktadır. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü 2018 KPSS’de  93- 95 puan aralığında kapattı. Üniversiteler ve bazı kamu kurum kuruluşları’nda taban puan 88-90 arasını bulabilmektedir. İlgili kadro ile ilgili istenilen belgeler bu atamaları daha düşük puanla atanmaya olanak sağlamaktadır. Kalorifercilik belgesi, 5 Yıl Ehliyet olma şartı, Bilgisayar sertifikası gibi belgeler bu alımda sizi bir adım öne geçirebilmektedir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 KPSS Ön lisans 60-70 Puanla Alım Yapan Kurumlar Listesi

👉 Ön Lisans Nitelik Kodları Listesi

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu