Bilgi Arşivi

39 Plaka Nerenin? 39 Hangi Şehrin Plakası? Kırklareli İlçeleri Plaka Harfleri

39 Plaka Nerenin? 39 Hangi Şehrin Plakası? Kırklareli İlçeleri Plaka Harfleri. İl plaka kodları, illerin alfabetik sıralamasına göre aracın takibinin yapılmasına ve birbirinden ayırt edilmesi için verilen kodlardır. İl plaka kodu aracın hangi ile kayıtlı olduğunu gösterir. Plakadan sonra başlayan harfler ise aracın kayıtlı olduğu ilçeye göre değişir.

39 Plaka Nerenin? 39 Hangi Şehrin Plakası?

İlk olarak 1893 yılında Fransa’da uygulanmaya başlayan taşıt plaka kodu uygulaması 27 Eylül 1962 tarihinde yayınlanan bir yönetmelikle günümüzdeki uygulamaya geçilmiştir. Plaka kodu uygulamasının amacı karadaki motorlu taşıtların takibinin yapılmasına ve birbirlerinden ayırt edilmelerine yarayan bir kimlik sistemidir. Türkiye’nin uluslararası plaka kodu 1923 yılında “TR” olarak belirlenmiştir.

Plaka kodları illerin alfabetik olarak sıralanması göre sınıflandırılır. Alfabetik harf sıralaması olarak otuz dokuzuncu ilimiz Kırklareli olduğu için ülkemizin otuz dokuzuncu plakası 39 Kırklareli ilimize aittir.

Bu nedenle 39 Plaka Nerenin? sorusunun yanıtı:

39 plaka kodu ülkemizin Kırklareli iline aittir.


Kırklareli İlçeleri Plaka Harfleri

İl plaka kodları sonrasında başlayan harfler aracın kayıt olduğu ilçelere göre değişmektedir. Kırklareli ilimizin ilçelerinin plaka harfleri aşağıdaki gibidir.

Kırklareli Merkez Plaka Harfleri: AC, AZ, DA, DZ, EA, ET, M, T

Kırklareli – Lüleburgaz Plaka Harfleri: LA, LZ, M, SA, SD, T

Kırklareli – Babaeski Plaka Harfleri: M, NA, NZ, T👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu