Kitap

5-6-7 ve 8. Sınıf Öğrencilerinin Okuması Gereken Kitaplar

5-6-7 ve 8. Sınıf Öğrencilerinin Okuması Gereken Kitaplar. Ortaokul öğrencilerinin okuma alışkanlığı kazanabilmesi ve okuduklarını kavraya bilmeleri için seviyelerine uygun kitap okumaları gerekmektedir. 5-6-7 ve 8. sınıf öğrencileri için gelişimlerine katkıda bulunacak ve aynı zamanda okuduklarını anlama ve yorumlama yeteneği geliştirecek kitaplara bu makalemizden ulaşabilirsiniz. İşte 5-6-7 ve 8. Sınıf Öğrencilerinin Okuması Gereken Kitaplar.

5-6-7 ve 8. Sınıf Öğrencilerinin Okuması Gereken Kitaplar

Türkçe Öğretmeni ve Çocuk kitabı yazarı Şöhret Doğruyol Sağbaş’ın ortaokul öğrencileri için önerdiği kitapları ve kitap hakkındaki açıklamalarını okuyarak sınıfınıza ve kendinize uygun kitabı seçip okuyabilirsiniz.

Son Adanın Çocukları/ Zülfü Livaneli/ Doğan Egmont: (5-6-7)

Dünyadan adeta yalıtılmışçasına iyilik ve sevgi ile harmanlanmış ada halkının başına gelenler anlatılmaktadır. Eski bir devlet başkanının adaya yerleşip dikta ve hitabet sanatındaki ustalığıyla burayı da ülkenin diğer şehirlerine benzetme çabaları konu edilir. İçinde birçok mesaj barındıran, çocukları sorgulamaya sevk eden bir kitap.


Kapiland’ın Kobayları/Miyase Sertbarut/ Tudem: (6-7-8)

Roman, Kapiland isimli ülkenin, gelişmekte olan bir ülke üzerine oynadığı oyunlar üzerine kuruludur. Tıpkı tarihteki Marshall yardımlarına benzer bir yardım söz konusudur. Okullara Kapiland ülkesi tarafından bir şurup dağıtılarak tüm çocukların bu ilaçları düzenli olarak içmesi sağlanır. Bir grup öğrenci aslında bu ilacın onlara zararlı etkilerinin olduğunu fark eder ve olayı çözmeye çalışır. İçinde birçok mesaj barındıran, çocukları sorgulamaya sevk eden bir kitap. Serinin devamı da vardır. .


Süper Gazeteciler/ Aytül Akal/ Tudem: (6-7-8)

Okuldaki bir grup öğrenci kendi hazırladıkları gazete için haber arayışına girmişken okullarına ünlü biri ziyarete gelir. Bu kişi ile röportaj yapmak için kolları sıvarlar. İpuçları ve başlarına gelen olaylar, onları inanmak istemedikleri şeylerle yüzleştirse de sonunda işlerin hiç de göründüğü gibi olmadığı anlaşılır. Serinin devamı da vardır.


Sözcük Korsanı/ Aşkın Güngör/ Tudem: (5-6)

Bir grup çocuk çözemedikleri bir sorunla karşılaşır. Bunun üzerine eğlenceli Dedektif Bol Bel’den yardım istemeye karar verirler. Dedektifin kendine özgü fantastik yöntemleri vardır. Bunun üzerine gelişen olaylar konu edilir.


Bunun Adı Findel/ Anrew Clements/ Günışığı: (5-6)

Nick adında bir çocuk, sözcüklerin kökenini araştırırken kendini, tüm okulu da inandırmayı başardığı bir oyunun içinde bulur. Kalem sözcüğünün karşılığı onun lügatinde “findel” olmuştur artık. Öğretmenlerinin ve okul idaresinin dayatmalarına rağmen bu ısrarından bir türlü vazgeçmemesi konu edilir.


NOT: Listede belirtilen sınıf seviyeleri ortalama olarak düşünülmüş şahsi fikrimdir.

 Kaynak: Şöhret Doğruyol Sağbaş


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu