Bilgi Arşivi

64 Plaka Nerenin? 64 Hangi Şehrin Plakası? Uşak İlçeleri Plaka Harfleri

64 Plaka Nerenin? 64 Hangi Şehrin Plakası? Uşak İlçeleri Plaka Harfleri. İl plaka kodları, illerin alfabetik sıralamasına göre aracın takibinin yapılmasına ve birbirinden ayırt edilmesi için verilen kodlardır. İl plaka kodu aracın hangi ile kayıtlı olduğunu gösterir. Plakadan sonra başlayan harfler ise aracın kayıtlı olduğu ilçeye göre değişir.

64 Plaka Nerenin? 64 Hangi Şehrin Plakası?

İlk olarak 1893 yılında Fransa’da uygulanmaya başlayan taşıt plaka kodu uygulaması 27 Eylül 1962 tarihinde yayınlanan bir yönetmelikle günümüzdeki uygulamaya geçilmiştir. Plaka kodu uygulamasının amacı karadaki motorlu taşıtların takibinin yapılmasına ve birbirlerinden ayırt edilmelerine yarayan bir kimlik sistemidir. Türkiye’nin uluslararası plaka kodu 1923 yılında “TR” olarak belirlenmiştir.

Plaka kodları illerin alfabetik olarak sıralanması göre sınıflandırılır. Alfabetik harf sıralaması olarak altmış dördüncü ilimiz Uşak olduğu için ülkemizin altmış dördüncü plakası 64 Uşak ilimize aittir.

Bu nedenle 64 Plaka Nerenin? sorusunun yanıtı:

64 plaka kodu ülkemizin Uşak iline aittir.


Uşak İlçeleri Plaka Harfleri

İl plaka kodları sonrasında başlayan harfler aracın kayıt olduğu ilçelere göre değişmektedir. Uşak ilimizin ilçelerinin plaka harfleri aşağıdaki gibidir.

Uşak Merkez Plaka Harfleri

AC, AZ, KA, KZ, T, DA, DZ, M, K, S


Uşak – Banaz Plaka Harfleri

FA, FZ


Uşak – Ulubey Plaka Harfleri

HA, HZ


Uşak – Eşme Plaka Harfleri

EA, EZ

Plaka harfleri 0001 ve 9999 arasında rakamlara sahip olarak ilerlemektedir.👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu