Yaşam

Adaçayı Neye İyi Gelir? Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Adaçayı Neye İyi Gelir? Adaçayının Faydaları Nelerdir? Ada çayı tarih boyunca şifalı bitki olarak bir çok hastalıktan korunmak ve tedavi olmak amacıyla çay, baharat ve yağ olarak hazırlanarak tüketilmiştir aynı zamanda  ilaç yapımında kullanılmıştır. Ada çayı, İtalya ve Yunanistan’da sindirim sorunları için bitkisel bir ilaç olarak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için uzun yıllardır kullanılmaktadır. Ayrıca geleneksel Çin ve Hint tıbbında da sıklıkla kullanılmaktadır. Ada çayı çayı, meyvelerde bulunabilen ellagic dahil yüksek miktarda antioksidan içerir.

Adaçayı Neye İyi Gelir?

1. Gevşemeyi Arttırır

Adaçayı çayı, sinirleri yatıştırmaya ve gevşemeyi artırmaya yardımcı olabilecek doğal bir ısınma hissi sunar. Çay ayrıca konsantrasyonu artırmaya ve farkındalığı artırmaya yardımcı olan bileşikler içerir. Çay, ağrıları hafifletmeye ve uyku kalitesini artırmaya yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.


2. Menopoz Belirtilerini Kolaylaştırır

Adaçayı çayı menopoz semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bitki, özellikle sıcak basmaları en aza indirmede etkilidir. Advances in Therapy’de yayınlanan bir çalışmada, haftada en az beş kez sıcak basması yaşayan 71 hasta incelendi. Hastalara 8 hafta süreyle günde bir kez taze adaçayı yaprağı tableti verildi. Sonuçlar, adaçayı alan kadınların orta derecede kızarıklıklarda yüzde 69’luk bir azalma ve çok şiddetli kızarmaların tamamen ortadan kalktığını gösterdi.


3. Boğaz Ağrısını Rahatlatır

Adaçayı Avrupa ülkelerinde uzun süredir boğaz ağrısına doğal bir çare olarak kullanılmaktadır. Adaçayı çayının anti-enflamatuar özellikleri, boğazda ağrıya neden olabilen şişlik ve tahrişi azaltmaya yardımcı olur. Çay ayrıca boğaz ağrısına neden olan patojenleri ortadan kaldırmaya yardımcı olan antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

European Journal of Medical Research’de yayınlanan bir çalışma, lidokain dahil olmak üzere önde gelen ilaçlarla karşılaştırıldığında adaçayının boğaz ağrısının tedavisinde etkinliğini inceledi. Çalışma, her iki saatte bir ekinezya / adaçayı spreyi veya lidokain spreyi verilen 154 hastadan oluşuyordu. Adaçayı spreyinin tedavinin ilk üç günü boyunca lidokain spreyi kadar etkili olduğu gösterilmiştir. İlk üç günden sonra, adaçayı spreyi, yanıt oranı yalnızca yüzde 57,8 olan lidokain spreye kıyasla yüzde 63,8 oranında yanıt verdi.


4. Kalp Sağlığını Korur ve Diyabet Belirtilerini Tedavi Eder

Adaçayı çayı, kolesterol ve kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir. Adaçayı çayındaki ana bileşikler ayrıca kan basıncını düzenlemeye ve kalp krizi ve kan pıhtıları gibi ciddi hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir. Çoğu araştırmacı, bu adaçayı çayının faydalarını antioksidanların ve flavonoidlerin anti-enflamatuar özelliklerine bağlamaktadır.

Amerikan Tıpta Tamamlayıcı Terapiler dergisine göre, adaçayı, tip 2 diyabet hastalarının tedavisine yardımcı olabilir. Araştırmacılar, adaçayı tableti veya plasebo verilen 80 diyabetik hastayı inceledi. Adaçayı alan hastalar daha düşük açlık kan şekeri seviyeleri gösterdi. Sadece kan şekeri seviyeleri düşmekle kalmadı; hastalar ayrıca trigliserid ve toplam kolesterol seviyelerinde bir düşüş görüldü.


Adaçayının Cilde Faydaları Nelerdir?

Adaçayı cilde faydaları da olduğuna inanılan bir bitkidir. Demlenmiş adaçayı bitkisini ya da kullanılmış adaçayı demlik poşetlerini cildinizdeki problemli bölgelere maske gibi uygulayarak çok sayıdaki cilt sorunundan kurtulabilirsiniz. Adaçayının cilt üzerinde yarattığı düşünülen olumlu etkiler ise şöyledir:

 • Demlenmiş adaçayı tortusunu ya da halen ıslak haldeki kullanılmış adaçayı poşedini cildinizdeki kuru bölgeler üzerinde beş dakika bekleterek cilt kuruluklarını giderebilirsiniz.
 • Adaçayı bitkisini çatlama, kızarıklık ve dökülme gibi cilt problemlerine düzenli olarak uygulayarak bu sorunların giderilmesinde fayda sağlayabilirsiniz.
 • Daha parlak ve yumuşak bir cilt elde etmek için de adaçayı bitkisinden yararlanabilirsiniz. Demlenmiş ve ıslak haldeki adaçayını cildinize maske şeklinde düzenli olarak uygulayarak cildinizi parlatabilir ve bebeksi bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Adaçayı Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Bellek performansını arttırır.
 • Dermatit ve cilt mantarlarına iyi gelir. Bir başka taşıyıcı yağ ile seyreltilerek kullanılması tavsiye edilir.
 • Saç bakımında yardımcıdır. Kepekli ve yağlı saçlara iyi gelir. Adaçayı yağını seyrelterek saç derinize uygulayın, 15 dakika bekledikten sonra şampuanla durulayın.
 • Ağız ve diş sağlığına iyi gelir. Yarım bardak suya 1-2 damla adaçayı yağı ve nane yağı dökün ve gargara olarak kullanın.
 • Regl ağrılarına iyi gelir. Yağı seyrelterek karın bölgenize masaj yapabilirsiniz.
 • Enerji verir ve yorgunluğu atar.
 • Uykusuzluğu giderir.
 • Afrodizyak etkisi vardır, masaj yağı olarak kullanılabilir.

Adaçayının Yan Etkileri Nelerdir?

Adaçayı çayı uygun miktarlarda tüketildiğinde güvenlidir. Alımı günde üç ila altı fincanla sınırlayın ve muhtemelen herhangi bir olumsuz yan etki yaşamayacaksınız. Çayların belirli kişileri farklı şekilde etkileyebileceğini unutmayın. İşte dikkat etmeniz gereken birkaç nokta.

1- Alerjiler

Adaçayı bitkisine veya nane ailesindeki diğer bitkilere alerjiniz varsa, dikkat edin. Nefes almada güçlük, kızarıklık ve boğazda kaşıntı gibi alerjik reaksiyon belirtiler hissederseniz hemen kullanmayı bırakın.


2- Hamile ve Emziren Kadınlar

Hamile veya emziren kadınlar adaçayı çayından kaçınmalıdır. Adaçayı çayı, sağlıklı bir hamileliğe müdahale edebilecek hormon seviyelerini etkileyebilecek östrojen benzeri bir etkiye sahiptir. Adaçayı çayının hormon nitelikleri adet döneminizi tetikleyebilir ve düşüklüğe yol açabilir. Adaçayı çayı, emziren kadınlar için süt tedarikini de azaltabilir. Meme kanseri gibi hormona duyarlı bir hastalığınız varsa adaçayı içmekten kaçının çünkü çay durumu daha da kötüleştirebilir. Hamileyseniz veya emziriyorsanız, yeni bir çay içmeden önce daima sağlık uzmanınıza danışın.

Bellek performansını arttırır.Dermatit ve cilt mantarlarına iyi gelir. Bir başka taşıyıcı yağ ile seyreltilerek kullanılması tavsiye edilir.Saç bakımında yardımcıdır. Kepekli ve yağlı saçlara iyi gelir. Adaçayı yağını seyrelterek saç derinize uygulayın, 15 dakika bekledikten sonra şampuanla durulayın.


Adaçayı Tütsüsü Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

Tütsü olarak kullanmak için en uygun adaçayı türü, beyaz adaçayıdır. Birkaç dal adaçayını ya da bir avuç adaçayı yaprağını ucundan yakın ve üfleyerek alevi söndürün. Bir pencereyi aralık bırakın ve tütsüyü de pencereden uzak bir yere koyun.Adaçayı yakmak bulunan ortamın havasını mikroplardan ve zararlı bakterilerden arındırır. Aynı zamanda kötü enerjileri de dağıttığına inanılmaktadır.


Adaçayı Çayı Nasıl Demlenir?

Adaçayı çay poşetleri, taze veya kurutulmuş adaçayı yaprakları kullanılarak demlenebilir. Bahçenizden taze adaçayı yaprakları kullanıyorsanız, bitkileri büyük yollar da dahil olmak üzere kirlilik kaynaklarından uzakta yetiştirdiğinizden emin olun. En otantik lezzet için, adaçayı bitkilerinizi büyütmek için gübre ve diğer kimyasalları kullanmaktan kaçının. İster yaprak çay ister bir poşet çay kullanın, mükemmel bir fincan adaçayı demlemek için aşağıdaki yönergeleri izleyin.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı taze adaçayı yaprağı veya kurutulmuş adaçayı yaprağı
 • Adaçayı mikatarına göre su ekleyin
 • Tatlandırıcı (OPSİYONEL)

Talimatlar:

 1. Suyu ocakta veya bir çaydanlık kullanarak hızlı bir şekilde kaynatın.
 2. 1 çay kaşığı gevşek adaçayı yapraklarını porsiyonlayın ve bir çay demlik haline getirin. Demliği bir çay bardağına koyun ve kaynar suyu ekleyin.
 3. 10 ile 15 dakika demleyin. Size uygun lezzeti bulmak için 10 dakika sonra 30 saniyelik aralıklarla tadın. Unutmayın, çay ne kadar uzun süre demlenirse tadı o kadar güçlü olur.
 4. Lavanta, limon, ginseng, bal, nane veya şeker gibi isteğe bağlı aromaları tatmak için ekleyin

İlginizi Çekebilir  👇

👉 Kombucha Neye İyi Gelir, Faydaları Nelerdir?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu