Yaşam

Aile Hekiminden Randevu Alma 2024 – Aile Hekimi Randevu Al

Aile Hekiminden Randevu Alma 2024. Aile Hekimi Randevu Al. Kış ayları gelmesi ile birlikte hastalıklarda baş göstermeye başladı. Hal böyle olunca öncelikle Aile Hekimi Öğrenme ve Aile Hekiminden Randevu Nasıl Alınır 2024? merak edilmekte. e-devlet ve e-nabız dan aile hekimi için internetten randevu alma araştırılırken bir yandan da MHRS aile hekimi randevu alma da araştırılmakta. Gelin birlikte T.C ile aile Hekiminden Nasıl Randevu alınır? öğrenelim…

Aile Hekiminden Randevu Alma 2024

Her mahallede bulunan ve her aile için mevcut Aile Hekimi Randevu alma araştırılmaya başlandı. Gelişen teknoloji ile birlikte hastane randevuları sonrasında Sağlık Ocaklarında Aile Hekimlerinden de randevu alınabilmekte. Hal böyle olunca e-Devlet ve e-nabız ile Aile Hekiminden nasıl randevu alınır? merak edilmekte. Biz de bu yazımızda internet ve telefon ile Aile Hekiminden Nasıl Randevu Alınır 2023 hakkında tüm merak edilenleri cevaplayacağız..

Sağlık sektörünün de teknoloji ile entegresi sonrası Nüfusa kayıtlı adreslerin her aileye özel bir Aile Hekimi olmakta. Küçük şehirlerde sağlık ocağına direk giderek muayene olunabilirken büyük şehirlerde maalesef ki uzun bir süre sıra beklenmekte. Hal böyle olunca Sağlık Ocaklarından Aile Hekiminden Randevu alma hakkında bilgiler araştırılıyor. Aile Hekiminden Randevu Almak için 3 fark yöntemle randevu alabilirsiniz..

 • MHRS (Merkezi Hekim Randevu Sistemi).
 • ALO 182 MHRS Çağrı Merkezi.
 • e-Devlet Sağlık Ocağı Randevu Sistemi.

MHRS ve ALO 182 çağrı merkezi ile aile hekiminizden kolaylıkla randevu alabilirsiniz. Ayrıca sistem üzerinden geçmiş randevularınızı ve tedavi adımlarınızı görüntüleyebilirsiniz..


MHRS ile Aile Hekiminden Randevu Alma.

Merkezi Hekim Randevu Sistemi ile aile hekimi randevusu almak için şu adımları takip etmeniz yeterli oluyor. Bu adımları ise şu şekilde takip edebilirsiniz:

 1. İnternet arama motoruna “MHRS” yazarak Merkezi Hekim Randevu Sistemi resmi web sitesine girin..
 2. Açılacak olan ana sayfanın sağ üst kısımda yer alan “Randevu al” butonuna tıklayın..
 3. Sonrasında ise sizden giriş yapmanız isteniyor. Siteye girebilmek için size ait bir MHRS hesabı açmış olmanız gerekiyor. Eğer MHRS hesabı açmadıysanız e-Devlet şifreniz ile de sisteme giriş yapabiliyorsunuz..
 4. Sisteme hesabınız ile giriş yaptıktan sonra “Aile hekiminden randevu al” seçeneği size açılıyor. Sağlık ocağı randevu alma işlemini gerçekleştirmek için sizden istenen tarih ve saatte aile hekiminizin müsait olup olmadığı sistem üzerinde görülüyor. Sizin için uygun ve aile hekiminizin de müsait olduğu bir saati seçerek randevunuzu alabilirsiniz..
 5. Saat ve tarihi seçtikten sonra ise ekranda almak istediğiniz randevu bilgileri görülüyor..
 6. En son adım olarak da bu bilgileri kontrol ettikten sonra “Randevuyu kaydet” butonuna tıklayarak aile hekimi randevu alma işleminizi tamamlamış oluyorsunuz..

Alo 182 ile Sağlık Ocağı Randevu Alma.

Sağlık ocağı Aile Hekiminden telefonla randevu almak için T.C. numaranızı bilmeniz yeterlidir. Alo 182 hattı, Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan bir merkezi randevu sistemi olup sağlık birimlerinden randevu alma, randevunuzu iptal etme, alınmış olan randevunuza ait bilgileri tekrar öğrenme gibi işlemleri çok daha kolay çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. aşağıdaki adımları izleyerek Aile Hekiminizden telefonla randevu alabilirsiniz..

 1. İlk önce telefonunuzdan “182” numarasını arayın..
 2. Sonrasında ise operatörün yönlendirilmesi bekleyin..
 3. Size sunulan menüden randevu almak istediğiniz kişiye ait “TC kimlik numarası” girin..
 4. Buradaki çağrı merkezi operatörü size randevu almak istediğini ili soracak. “Randevu almak istediğiniz ili” söyleyin..
 5. Sonrasında ise randevu almak istediğiniz hastaneyi sorduğunda ise “aile hekiminden randevu almak istiyorum” şeklinde belirtin..
 6. Daha sonra sistem otomatik olarak sizi aile hekimi randevusu almak için çağrı merkezi temsilcisine bağlıyor. Bu temsilci belirttiğiniz işlemleri teyit etmek için randevu bilgilerini sizinle paylaşacak..
 7. Eğer bilgiler doğru ise randevu işleminizi onaylayarak sağlık ocağı randevu alma işleminizi tamamlayabilirsiniz..
 8. Eğer bilgilerde eksik ya da hata varsa bu adında düzelttirdikten sonra randevunuzu onaylayabilirsiniz..

e-Devlet Sağlık Ocağı Randevu Alma Yöntemi.

Aile hekiminden randevu almak için e-Devlet hizmetini de kullanabilirsiniz. e-Devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ile birlikte şifrenizi de yazarak giriş yapmalısınız. Ana sayfada yer alan arama butonuna MHRS yazdığınızda Sağlık Bakanlığı Merkezi Hekim Randevu Sistemi açılacaktır. Uygulamaya git alanına tıkladığınızda MHRS sayfasına yönlendirileceksiniz..

Böylelikle e-Devlet hesabınız ile MHRS sistemine bağlanmış olacaksınız. Aşı, aile hekimi ve diğer devlet hastaneleri için randevularınızı bu şekilde oluşturabilirsiniz. e-Devlet şifreniz yok ise en yakın PTT şubesine, kimlik kartınız ile giderek şifrenizi ufak bir ücret bedeli ödeyerek belirleyebilirsiniz. Bu sayede e-Devlet sağlık ocağı randevu alma işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz..


Aile Hekimi Görüntülü Randevu Nasıl Yapılır?

Ülkemizde, sağlık hizmetleri arasında yer alan ”Görüntülü Muayene” tekniği ile hastaneye ve aile hekimine yani Sağlık Ocağı’na gitmeden bulunduğunuz alanda doktorunuza muayene olabilirsiniz..

Daha çok riskli vatandaşların tercih ettiği görüntülü muayene için MHRS’den randevu almak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz..

Görüntülü muayene olma adımları aşağıdaki gibidir:

 • İlk olarak MHRS sistemine T.C kimlik numarası ve şifre ile giriş yapın..
 • ”Aile Hekimi Randevusu Al” sayfasına tıklayın..
 • Açılan sayfada size ”Aile Hekimi Görüntülü Muayene” seçeneği sunulacak..
 • Riskli grupta yer alıyorsanız sistem tarafından otomatik olarak yönlendirileceksiniz..
 • Uygun olan gün ve saati seçerek ”Tamam” a basın..
 • Muayene gününüz ve saatiniz geldiğinde sistemde kayıtlı olan telefon numaranıza SMS ile bilgilendirme mesajı gelecektir..

Online görüşme için mikrofon özelliği olan cep telefonu, bilgisayar veya tablet olmalıdır. Hastaneye gittiğinizde fiziki muayenede sorduğu tüm soruları hekim size görüntülü olarak yöneltecektir. Doktor gerekli gördüğü durumda ilaç tedavi başlatabilir..


Sağlık Ocağı Randevusu İptal Etme.

Sağlık ocağı randevunuzu iptal etmek için yukarıda sizin için belirttiğimiz randevu alma adımlarını takip ederek “randevu iptal et” butonuna tıklamanız veya MHRS operatörüne “randevumu iptal etmek istiyorum” şeklinde belirterek gerekli işlemler için yönlendirileceksiniz. Örneğin MHRS resmi internet sitesi ücretinden aile hekimi randevusu aldıysanız yine resmi siteye giriş yaparak aile hekimi randevunuzu iptal edebilirsiniz..


Aile Hekimi Ne Demek?

Aile hekimi son bir kaç yıldır uygulanan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde hem sağlık ocaklarının iş yükü azaltılmakta hem de vatandaşların daha kolay sağlık hizmeti alması sağlanmaktadır. Sağlık ocaklarında görev yapan doktorlara verilen bir isimdir. Her vatandaşın iç işleri bakanlığı nüfus sisteminde yer alan adresine göre bir aile hekimi bulunmaktadır..

İkamet edilen bölgede yer alan sağlık ocaklarında çalışan doktorlara bölgelerindeki kayıtlı vatandaşlar sistem üzerinden kaydedilmektedir. Bu uygulama ile aile hekimi olarak görev yapan doktorların hastalarını kolay takip etmesi ve daha iyi bir şekilde ilgilenmesi sağlanmaktadır. Vatandaşlar ikametlerinin bulunduğu yerdeki sağlık ocaklarında kendi kayıtlarının olduğu aile hekimi ile belirli randevu kanallarını kullanarak muayene olabilmektedir..

Aile hekimi olarak görev yapan doktorlar birçok farklı konuda kendilerine kayıtlı hastalara yardımcı olmaktadır. Özellikle pandemi dönemi ile birlikte aile hekimi olarak görev yapan doktorlarında iş yüklerinde ciddi manada bir artış olmuştur. Bu nedenle aile hekimi muayene sistemleri de artık randevu ile verilmektedir..


Aile Hekiminden Randevu Alma Hakkında En Çok Merak Edilenler

MHRS Aile Hekimi Randevu nasıl alınır?

MHRS sisteminden veya e-Devlet üzerinden e-Nabıza girerek Aile hekimine sekmesi üzerinden randevu oluşturabilirsiniz.

Aile Hekiminden Sağlık Raporu Alınıyor mu?

Aile Sağlığı Merkezinde görev yapan aile hekimleri, gerekli ve uygun gördüklerinde bakmakla yükümlü oldukları hastaları için sağlık raporu düzenleyebilirler. Aile hekiminin yetki ve tedavi alanı dışında kalan bir konuda rapor istenmesi durumunda farklı bir hastaneye sevk yapılabilir.

Aile Hekimi Yoksa Yerine Kim Bakar?

Sağlık ocağınızdaki aile hekiminiz izinli olduğunda veya sağlık merkezinde bulunmadığında, muayenenizi ve tedavinizi diğer aile hekimleri yapmaktadır. Sağlık hizmetinin aksamaması adına, diğer hekimlerin sorumluluğu altında olacaksınız. Fakat başka bir hekim yok ise, sağlık merkezinden başka bir hekim görevlendirilecektir.

Aile Hekimi Randevu Ücretli mi?

Hayır, aile hekiminden randevu almak tamamen ücretsizdir. Birinci basamakta yapılan tahliller, muayene, aşılama, enjeksiyon, pansuman ve film hizmetlerinin hepsi ücretsiz olarak uygulanmaktadır. Ayrıca bu hizmetler için SGK istenmemektedir. Fakat, muayeneden sonra verilen reçetelerde yazan ilaçlar, sosyal güvence durumuna göre değişik şekillerde ücretlendirilmektedir.

Sağlık Ocağı Randevulu mu?

Sağlık ocağında oluşabilecek yoğunlukları önlemek amacı ile sağlık ocaklarına gitmeden önce randevu alınması gerekmektedir.

Sağlık Ocağı Randevu nasıl alınır?

Aile hekimi randevunuz MHRS web sitesi, uygulaması ve ALO 182’den alabilir ve randevu alabilirsiniz.

Sağlık Ocağı Misafir Hasta Bakar mı?

Sağlık ocaklarında bulunan aile hekimlerinden sigortalı ya da sigortasız hastalar faydalanabilmektedir. Hasta kişi ikametgah adresinden uzakta bir alanda hastalanmış veya kendisini kötü hissetmiş ise en yakınında yer alan sağlık ocağına giderek, muayene ve tedavi olabilirler. İl dışından gelen vatandaşlar da aynı şekilde bir sağlık sorunu yaşarsa, dilediği sağlık merkezine giderek, aile hekimine muayene olabilir. Misafir olarak gelen hasta vatandaşlar her zaman, hekimlerin sorumluluğu altındadır.

Farklı Aile Hekimine Gidilir mi?

Farklı aile hekimlerine gidildiğinde doktor hastaya bakmak istemediğinde bakmama hakkı vardır veya misafir hasta olarak bakabilir. Hastalar aile hekimlerinden memnun değil ise ilk 3 ay dolduktan sonra aile hekimlerini değiştirebilir.

Aile Hekimi Telefon numarası Nasıl Öğrenilir?

Aile hekiminizi öğrenmek için e-Devlete giriş yaparak arama butonuna “Aile Hekimi Sorgulama” yazarak Aile hekim bilgisi öğrenebilirsiniz.

Sağlık Ocağına Randevu Olmadan Gidilir mi?

Sağlık ocağına randevu almadan da gidebilirsiniz fakat yaşanacak olası bir kalabalık durumunda saatlerce sıra bekleme, aynı gün içerisinde tedavi olamama gibi sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Hastaneye veya sağlık ocağına gitmeden önce randevu alınması hem sizin hem de sağlık merkezlerinde yaşanacak olan yoğunluk için önem taşımaktadır.

Sağlık Ocağını Arayarak Randevu Alınır mı?

Sağlık ocağını arayarak da aile hekiminizden randevu alabilirsiniz. Fakat sağlık ocakları karışıklık olmasın diye kendi içinde numaralandırılmıştır. Örneğin; 1 No’lu Aile Hekimliği, 2 No’lu Aile Hekimliği, 3 No’lu Aile Hekimliği gibi. Bunun için bağlı bulunduğunuz sağlık ocağının kodunu ve iletişim numarasını bilmeniz gerekecektir. Eğer iletişim numarasını bilmiyorsanız internet üzerinden sağlık ocağınızı aratarak iletişim kanallarına ulaşabilirsiniz. Örneğin: Arama butonuna ”Pendik 5 No’lu Aile Hekimliği iletişim numarası” yazarsanız sağlık merkezinin tüm iletişim adresleri çıkacaktır. Böylece sağlık ocağını arayarak da randevu alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden hastane randevusu almak isterseniz MHRS ve e-Devlet hizmet kanallarını kullanabilirsiniz.

Hangi Sağlık Ocağına Bağlı Olduğumu Nasıl Öğrenebilirim?

Hangi aile hekimine bağlı olduğunuzu e-Devlet sistemi üzerinden öğrenebilirsiniz. Sağlık ocağınızı ve doktorunuzu öğrenmek için tarayıcınızdan www.turkiye.gov.tr adresine bağlanarak T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Sorgulama bölümüne ”Aile Hekim Bilgisi Sorgulama” yazıp aile hekiminizi hemen öğrenerek tedavi olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir 👇

👉 Aile Hekimi Nasıl Olunur? 

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu