Üniversite

Aile Hekimi Nasıl Olunur? Aile Hekimi Maaşları 2024 Ne Kadar?

Aile Hekimi Nasıl Olunur? Aile Hekimi Maaşları 2024 Ne Kadar? Günümüzde hastalara daha çabuk teşhis koyabilmek amacıyla aile hekimliği sistemi kurulmuştur. Aile hekimi, mesleği hastaların sağlık durumlarını inceleyen, hastalıkların gelişmesini önlemek amacıyla kurulmuş bir sistemdir. Peki Aile Hekimi Olma Şartları Nelerdir? Aile Hekiminin Görevleri Nedir? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Aile Hekimi Nasıl Olunur?

Aile hekimi devlet tarafından vatandaşa verilen sağlık hizmetlerinin ilk basamağıdır. Hastalığı, sağlık sorunu olan vatandaş ilk olarak evine yakın olan aile hekimine gider. Aile hekimi genç yaşlı demeden 7’den 70’e herkesle ilgilenir, hastalık ayrımı yapmadan her vatandaşın tedavisini ve muayenesini yapar. Görev bölgesindeki sağlık sorunlarını inceleyen aile hekimleri bölgedeki benzer hastalıklar, salgın, hastalık seviyeleri gibi konuları gözlemler. Ayrıca aile hekimi vatandaşlar için erken tanı ve tedavi hizmeti sağlamayı amaçlar. Aile Hekimleri vatandaşların sağlık durumuna, hastalığına göre aile sağlığı merkezi yetersiz kaldığında gerekli adreslere yönlendirmekle görevlidir. Ayrıca toplumun sağlık seviyesini korumak veya artırmak için çalışır.

Kişiler arasında herhangi bir ayrım gözetmeden ailelere ve kişilere sürekli olarak hizmet veren ve çok yönlü sağlık hizmeti ile bir takım hastalıkların, sağlık sorunlarının önlenmesi için klinik ortamında yapılan hizmete aile hekimliği denir. Aile hekimi olmak için belli sınavlara girerek ve bunlar başarılı olduktan sonra hayatınıza doktor olarak devam etmeniz gerekir. Bunun için doktorluk unvanına sahip olmanız gerekir. Doktor olduktan sonra belli sağlık ocaklarında aile hekimi olarak çalışmak için TUS sınavına girmelidirler. Bu sınava tıpta uzmanlık sınavı denilmektedir.

Bu sınavı geçtiğiniz takdirde aile hekimliği olarak ihtiyaç görülen yere yerleştirilmeniz sağlanacaktır. Eğer bir pratisyen hekimseniz alacağınız programlar ve eğitimler ile aile hekimliği sertifikası alarak başvuru yapabilirsiniz. Tıpta herhangi bir alandan mezun ve uzman iseniz pratisyen hekimler gibi yine aynı eğitim ve programlar ile bu sertifikayı alabilirsiniz. Tıp fakültesinde okuyan öğrenciler için, aile hekimliği alanını tercih ederek bu alanı başarı ile bitirdiklerinde yaptığı başvurular sonucu aile hekimliğine atamaları gerçekleştirilmektedir.


Aile Hekim Branşları Nelerdir?

Bu branşlar alanında uzman olan doktorlar ve bu bölümü bitiren Tıp Fakültesi öğrencileri içindir. Aile hekimliğini tercih eden öğrenciler okul bitiminde bu alana doğrudan başvuru hakkına sahip olabilir. Fakat pratisyen ve uzman hekimler için bazı branşlarda uzman olmaları gerekmektedir. Bu eğitimler uzmanlık alanlarında Türkiye’ de 3 yıl sürmektedir. Bu alanlara bakacak olursak;

 • Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları,
 • Genel Cerrahi Bölümü,
 • İç Hastalıkları,
 • Kadın Hastalıkları Ve Doğum,
 • Kardiyoloji,
 • Psikiyatri,

Bu alanlardan mezun olan ve alanında uzman olan doktorlar aile hekimliğine başvuru yapmaya hak kazanırlar. Bunun için sağlık bakanlığı tarafından açılan eğitim programlarına katılarak belli ders karşılığında alacakları sertifikalar ile sağlık ocaklarında aile hekimi olarak çalışabilirler. Bu programlarda özgün yaklaşım eğitimleri alarak pratisyen ve uzman hekimleri işlerine başlamadan önce bilgilendirilmiş olurlar.


Aile Hekimlerinin Çalışma Esasları Nelerdir?

Aile hekimliği sistemi sayesinde artık doktorlar da hastaları tedavi etmek adına, hastaların evlerine gitmektedirler. Son yıllarda sağlık alanında önemini günden güne arttıran aile hekimlerinin genel görevleri şu şekildedir;

 • Aile sağlık merkezlerine gelen hastalara, çeşitli sağlık muayenesi yapmak,
 • Aile sağlık merkezine gelemeyecek olan yaşlı veya yatalak gibi hastalara evlerinde sağlık hizmeti sunmak,
 • Doğum yapan veya yapacak olan hastaların kayıtlarını yapmak ve hastaları takip etmek,
 • Hastalara aşı uygulanması gerekiyorsa aşı yapmak ve uygulanan aşıların takip muayenelerini sürdürmek,
 • Hastalara ilk teşhisi koymak ve hastalığın başlangıç belirtilerini bulmak,
 • Hastalığın tanımını yapmak ve tedavi için reçete yazmak,
 • Hastaları hastalıklardan kurtulmak ya da hastalıkları önlemek hususunda uyarmak,
 • Hamile kadınların doğum öncesi ve sonra için bakım sağlamak ve bu bakımları takip etmek,
 • Sağlık Bakanlığı’nın uyguladığı eğitimlere eksiksiz katılmak.

Aile hekimleri, bütün yaş gruplarına hizmet ederler ve bütün hataların sağlık durumlarını belirlemekle görevlidir. Bu nedenle gerekli eğitimi almış kişiler aile hekimi olabilirler. Ayrıca, aile sağlık merkezlerine gelebilecek durumda olmayan hastalara, hastaların evlerinde de hizmet sağlamaktadırlar. Bu nedenle aile hekimleri sağlık alanında gün geçtikçe artan bir öneme sahiptir.


Aile Hekiminin Görevleri Nelerdir?

Sağlık hizmetlerinin özellikle ülkemizde evlerimize kadar gelmiş olduğunu görebilirsiniz. Aile hekimlerinin çok çeşitli görevleri vardır. İşte o görevler şunlardır;

 • Aşı takip muayenelerini yaparak bebeklerin ve bireylerin ihtiyaç duydukları aşıları tam olarak uygulamak.
 • Aile sağlığı merkezinde kaydı bulunan kişilere periyodik olarak gerekli sağlık muayenesini tam şekilde yerine getirmek.
 • Başvurmuş olan hastaların öykülerini alarak hastalardan gerekli tanı testlerini yapmak veya bu testleri talep edebilmek.
 • Doğum yapılmasından itibaren hasta kayıtlarını tutarak hastaların gerekli olan takiplerini tam olarak yerine getirmek.
 • Evde tedavi gerektiren yaşlı, yatalak ve engelli hastalara evlerinde ihtiyaç duymuş oldukları tedavileri sağlayarak sağlık hizmetlerinin tam olarak yerine gelmesini sağlamak.
 • Hastalıkların önlenmesi evresinde görev alabilmek için hastaları bilgilendirebilmek.
 • Hastadan alınan bilgilere ve tetkiklere göre hastaya gerekli tanıyı koyarak kişiye tedavi reçetesini yazmak.
 • Hamile olan kadınların doğumlarının öncesinde ve doğumlarının sonrasında gerekli sağlık desteğini sunabilmek.
 • Hizmet içi yapılmakta olan eğitimlere eksiksiz bir şekilde katılmak.

Aile Hekimi Olma Şartları Nelerdir?

Aile hekimi olmak isteyen kişiler öncelikle herhangi bir üniversitenin tıp fakültesinden mezun olmak zorundadırlar. Kişiler öncelikle lise eğitimi almak ve tıp fakültesinden mezun olmak zorundadırlar. Tıp fakültesi eğitimleri her üniversitede 6 yıldır. Tıp fakültesini başarıyla tamamlayan kişiler pratisyen doktor unvanını kazanırlar. Pratisyen hekimler, Sağlık Bakanlığı’nın düzenlediği aile hekimliği eğitim programlarına katılarak “Aile Hekimi Sertifikasını” alabilirler.

Bu eğitim sayesinde aile hekimliği mesleğini yapabilirler. Bu eğitim ülkemizde minimum 3 yıldır. Tıp fakültelerinin düzenlediği aile hekimliği ana bilim dalını bitiren kişilerde aile hekimi olabilirler. Bu alandan mezun olursanız direk aile hekimi olabilirsiniz. Aile hekimleri hastaların ilk tedavisini yapan kişilerdir. Bu hekimler hastaların tedavisinin devamını başka bir sağlık kuruluşunda yapılmasını uygun görürlerse, hastalar tedavilerine başka bir sağlık merkezinde devam etmek zorundadırlar.


Aile Hekimi Maaşları 2024 Ne Kadar?

Aile hekimi maaşları kıdeme, dereceye ve görev yapılan yere göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca medeni hal ve çocuk sayısı da maaşları etkileyen faktörler arasındadır. Maaş etkileyen faktörler olmadan Aile hekimi maaşları 2024 yılında şu şekildedir:

 • Yeni Başlayan Aile Hekimi Maaşı: 53.000 TL
 • Pratisyen Aile Hekimi Maaşı: 36.500 TL
 • Uzman Aile Hekimi Maaşı: 70.000 TL

İlginizi Çekebilir  👇

👉 Okutman Nasıl Olunur?

👉 Akademisyen Nasıl Olunur? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu