Gündem

Akıllardaki Tek Soru: Üniversite Baraj Puanı Neden Kaldırıldı?

YÖK sürpriz bir kararla üniversite giriş sınavındaki baraj puanını kaldırdığını duyurdu. Artık üniversite sınavında 1 net yapanlar üniversiteli olabilecek.

YÖK’ün dün sürpriz bir kararla üniversite sınavı baraj puanlarını kaldırmasıyla sınavda 1 net yapan öğrenciler teknik olarak üniversiteli olacak. YÖK Başkanı Saraç yeni sistemin daha fazla sayıda öğrencinin tercih yapabilme fırsatı yakalaması, rekabeti dolayısıyla hem kaliteyi hem de puanları yukarı doğru çekebileceğini düşündüklerini açıkladı. Uzmanlar ise yeni sistemin boş kontenjanları doldurmaya yönelik bu hamle, üniversiteli işsiz sayısını artırırken okulların niteliğini daha da azaltacağı görüşünde.

Avrupa’da Nüfusa Göre En Çok Üniversite Öğrencisi Türkiye’de

Türkiye’de uygulanan ‘her ile bir üniversite’ politikası hem akademik verimliliği düşürdüğü hem de diplomalı işsizliğe yol açtığı gerekçesiyle uzun yıllardır eleştirilere konu oluyor.

80 milyon nüfuslu Türkiye’de çoğu 2006’dan sonra açılan 200’ün üzerinde üniversite ve buralarda okuyan 8 milyondan fazla öğrenci bulunuyor.

Toplam nüfusu 450 milyon olan Avrupa Birliği üyesi 27 ülkede ise yükseköğrenim öğrencisi sayısı sadece 18 milyon. Avrupa’da nüfusa göre en çok üniversite öğrencisi Türkiye’de


Türkiye’de 4 İşsizden 1’i Üniversite Mezunu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye’de üniversite mezunu işsizlerin sayısı 15 senede 10 kat artmış durumda. Bu verilere göre 4 işsizden 1’i üniversite mezunu.

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine göre işsizliğin yükseköğretimde, ilköğretimden fazla olduğu tek ülke Türkiye.

Peki Üniversite Sınavında Baraj Uygulaması Neden Kaldırıldı?

YÖK’ün dünkü kararıyla birlikte TYT’de yarım net çıkaran ön lisans programlarını tercih edebilecekken, AYT’de iki testten birinden yarım net alan lisans programlarını tercih edebilecek. Eğitim uzmanı Pervin Kaplan’a göre alınan kararın arkasında hem sınavlardaki başarısızlığı göz önünden kaldırmak hem de vakıf üniversitelerinde boş kalan kontenjanların dolmasını sağlamak hem de gençlerden oy alma düşüncesi var.


“TYT’de 789 Bin, AYT’de 1 Milyon 285 Bin Aday Barajı Aşamadı”

“AYT ve TYT toplam 1 net çıkaran bir aday lisans programlarını tercih edebilecek. Yani 1 net ile fen-fen edebiyat fakültelerinin fizik, kimya, biyoloji gibi bölümlere yerleşebilecek. Gelecekte de pedagojik formasyon ile bu adayları öğretmen olarak sınıflarda görebileceğiz.’ diyen Kaplan, son sınavdaki başarısızlık tablosuna ilişkin olarak da şunları söyledi:

‘2021 YKS istatistikleri eğitimdeki tabloyu gözler önüne sermişti ki, bu rakamlar son üç yılın en kötü sonuçlarıydı. YKS’nin ilk oturumu TYT incelendiğinde sınava giren 2,4 milyon adaydan 789 bin 748’i 150 puan barajını aşamadı. 120 soruda 15 netleri olmadığı için elendiler. Bu sayı 2020 yılında 550 bin 496, 2019’da ise 628 bin 796’ydı.

2021 YKS sonuçlarında AYT’deyse, TYT’ye giren ve sınavı geçerli sayılanlardan 1 milyon 285 bin 525’i 180 puan barajını aşamadı ve puanları hesaplanmadı.’


Eğitim yazarı Abbas Güçlü de her yıl boş kalan kontenjanların dolacağına dikkat çekerek “Dikey geçiş ve formasyonla bölüm barajları da delinecek” dedi. 👇


Prof. Dr. Selçuk Şirin ise karara tepkisini “Kapatın üniversiteleri her liseliye bir üniversite diploması verin olsun bitsin” sözleriyle gösterdi. 👇


Kişisel düşüncelerini yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz…


👉 YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar 10 Soruda Barajsız Üniversiteye Giriş Sistemini Anlattı


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu