Gündem

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar 10 Soruda Barajsız Üniversiteye Giriş Sistemini Anlattı

YÖK Başkanı Özvar 2022 YKS barajsız üniversiteye giriş sistemini anlattı. "Her yıl 1 ya da 2 eksik soru yaptığı için baraj altında kalan ve bu nedenle tercih yapamayan aday artık olmayacak."

Yüksek Öğrenim Kurumları Sınavı (YKS) de önlisans tercihi yapabilmek için 150, lisans bölümleri için 180 baraj puanı şartı kaldırıldı. Yeni düzenlemeye göre 0,5 puan ham puan alan adayların TYT, AYT ve YDT puanı hesaplanacak üzerine 0.12 ile çarpılacak ortaöğretim başarı puanı eklenecek. Peki bu değişiklikler ne anlama geliyor? Tercihler nasıl yapılacak? Puanlar nasıl hesaplanacak? İşte 10 soruda yeni YKS:

1- Tercih Yapabilmenin Koşulu Nedir?

Bir adayın 2 yıllık yani ön lisans programlarını tercih edebilmesi için YKS’nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nden (TYT) Türkçe ya da Temel Matematik testlerinin herhangi birinden 0.5 ham puan alması yani yarım net çıkarması gerekiyor.


2- Lisans Bölümlerine Tercih Yapabilmenin Koşulu Nedir?

4 yıllık lisans programlarını tercih edebilmek için adayın Sayısal (SAY), sözel (SÖZ) ya da Eşit Ağırlıklı (EA) puanlarından birinin hesaplanması gerekiyor. Adayın YKS’nin ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi’ndeki (AYT) puan türüne ilişkin iki testin en az birinden yarım net çıkarması gerekiyor.


3- Puanlar Nasıl Hesaplanacak?


Yeni düzenlemeye göre 0.5 ham puan kuralını TYT, AYT ve YDT’de yerine getirenlerin puanları hesaplanacak ve bunların üzerine 0.12 ile çarpılacak ortaöğretim başarı puanı eklenecek.


4- Başarı Sıralaması Barajları Ne Olacak?

Tıp, hukuk, mimarlık, mühendislik, tıp, diş hekimliği, eczacılık, öğretmenlik gibi alanlarda başarı sırası barajını sürdürüyor. Hukuk bu yıl ilk 100 binden öğrenci alacak. Tıp’ta başarı sıralaması 50 bin, diş hekimliğinde 80 bin, mühendislikte 300 bin.


5- Sınav Süresi Ne Oldu?

135 dakika olan sınav süresi, 30 dakika artırılarak 165 dakika oldu. Bu değişiklik özellikle uzun paragraf soruları nedeniyle ”Süre yetmedi” şikayetini de ortadan kaldırmış oldu. AYT’nin süresinde değişiklik yapılmadı. Süre 180 dakika olacak.


6-  Özel Yetenek Sınavıyla Alan Bölümlere Nasıl Girilecek?

Özel yetenek için gereken TYT’de 150 puan şartı da kaldırıldı. Üniversiteler kaç puandan öğrencinin başvurabileceğini üniversiteler kendileri belirleyecek.


7- TYT Puanı 200’ü Üzerinde Olanlar Ne Yapacak? 

TYT’de 200 puan alanların bu puanı iki yıl kullanmaları da bu yıl son buluyor. 2023 yılında artık bu uygulanmayacak. Ancak TYT-2021 puanı 200 ve üzerinde olanlar bu puanı 2022 YKS’de kullanabilecek.


8- Geçen Yıl ki TYT Puanı 200 ve Üzerinde Olanlar Bu Yıl Özel Yetenekle Üniversiteye Yerleşmek İsterlerse Ne Yapmaları Gerekiyor?

Bu durumda olup ilgili yükseköğretim kurumlarınca yapılacak özel yetenek sınavı sonucu yükseköğretim programlarına yerleşmek isteyen adayların da dönüştürülmüş puanlarının hesaplanabilmesi için 2022-YKS’ye başvuru yapmaları gerekecek.


9- Ortaöğretim Puanları Ne Olacak?

Uygulama devam ediyor. Adaylar, önceki yıllarda olduğu gibi sınav puanına orta öğretim başarı puanının eklenerek oluşacak yerleştirme puanıyla, puan üstünlüğüne göre yerleşme imkanı elde edecek.


10- 2022 YKS Başvuruları Nasıl Yapılacak?

18-19 Haziran’da yapılacak 2022-YKS’nin başvuru kılavuzu “https://osym.gov.tr” sitesinde yayımlandı. Başvurular, 7 Mart’a kadar ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulamasından yapabilecek.


👉 Akıllardaki Tek Soru: Üniversite Baraj Puanı Neden Kaldırıldı?

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu