Teknoloji

Akıllı Telefonların En Çok Ömrünü Bitiren 20 Uygulama

Akıllı Telefonların En Çok Ömrünü Bitiren 20 Uygulama. Bulut depolama ve işletme sistemleri alanında hizmet veren pCloud şirketi akıllı telefonlara en çok zarar veren uygulamaları bulabilmek için bir araştırma başlattı. Araştırmada akıllı telefonlara arka planda çalışma, bellek kullanımı ve pil ömrünü kısaltan uygulamaları göz önüne alan şirket Verizon, Fitbit  ve Uber gibi birçok uygulamanın akıllı telefonların ömrünü bitirdiğini açıkladır.

Akıllı Telefonların En Çok Ömrünü Bitiren 20 Uygulama

Bugüne kadar teknoloji sayfalarında okuduğunuz birçok yazıda akıllı telefonlarımızın ömrünü işletim sistemine gelen yeni güncellemeler olduğunu öğrenmiştik bu araştırma ile birlikte telefonumuzu aldığımız ilk andan itibaren indirmeye doyamadığımız uygulamaların da telefonun ömrünün kısalttığını ortaya çıkarttı.

pCloud şirketi araştırma kapsamında baktıkları ilk şey, uygulamaların telefonun hangi donanımlarından (kamera ve GPS gibi) yararlandıkları oldu. Tüm bunların yanında karanlık mod ve batarya tüketimi de incelendi ve telefonlar için en zararlı uygulamanın Fitbit ve Verizon olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, akıllı telefonlar için en zararlı uygulamaları bulmak için dünya çapında en popüler 100 uygulamayı inceleme altına aldı. Bildiğiniz üzere çoğu uygulama, telefonun kamera ve lokasyonunu arka planda çalıştırmaya devam ederken, tam bir batarya katili olabiliyor. Batarya ömrünün zamanla tükenip telefonu kullanılamaz hale getirmesi bir yana, bazı uygulamaların arka planda yüksek oranda bellek kullanmaya devam ettiği ve bunun da telefonu bir hayli yavaşlattığı ortaya çıktı.

pCloud, en zararlı uygulamaların listesine “akıllı telefon katilleri” adını verdi. Bu araştırma kapsamında telefonlar için en zararlı olduğu anlaşılan uygulamaların bir sağlık ve fitness uygulaması olan Fitbit ve My Verizon olduğu ortaya çıktı. Bu uygulamaların arka planda telefonun kamera, lokasyon, mikrofon ve Wi-Fi özelliklerini kullanırken aynı zamanda bataryanın ömründen de yediği ortaya çıktı. Facebook, LinkedIn, Instagram, Snapchat, YouTube ve WhatsApp da en zararlı sosyal medya uygulamaların arasına girerken, 6’sının da arka planda aynı anda kamera, fotoğraflar, mikrofon ve lokasyon özelliklerini kullandığı ortaya çıktı. Dilerseniz akıllı telefon katili 20 uygulamaya, yüzde kaç zararlı olduklarıyla beraber daha yakından bakalım.

Akıllı telefon katili 20 uygulama:

 1. Fitbit – 92%
 2. Verizon – 92%
 3. Uber – 87%
 4. Skype – 87%
 5. Facebook – 82%
 6. AirB & B – 82%
 7. BIGO LIVE – 82%
 8. Instagram – 79%
 9. Tinder – 77%
 10. Bumble – 77%
 11. Snapchat – 77%
 12. WhatsApp – 77%
 13. Zoom – 77%
 14. YouTube – 77%
 15. Booking – 77%
 16. Amazon – 77%
 17. Telegram – 77%
 18. Grinder – 72%
 19. Likke – 72%
 20. LinkedIn – 72%

Akıllı Telefon Katili Uygulamalar Listesinde Instagram,Twitter, Spotify ve TikTok gibi Uygulamalar Listenin Sonlarında Yer Aldı

Bellek kullanımına bakıldığı zaman listeyi domine eden grubun seyahat uygulamaları olduğu ortaya çıktı. Örneğin ABD’de yaygın bir şekilde kullanılan havayolu uygulaması United Airlines, 437,8 MB alan kaplayarak kendi kategorisinde en çok yer kaplayan uygulama konumunda. Aynı zamanda listede en az diğer uygulamalar kadar sık kullanılan Twitter 25’inci, TikTok 41’inci, Spotify 32’inci ve Netflix de 40’ıncı sırada.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu