Yaşam

Alıç Sirkesi Ne İşe Yarar? Alıç Sirkesi Zayıflatır mı? Kullananların Yorumları

Alıç Sirkesi Ne İşe Yarar? Alıç Sirkesi Zayıflatır mı? Kullananların Yorumları. Son zamanlarda sıklıkla kullanılan Alıç Sirkesi, sağlık açısından oldukça faydalı olduğu bilinmekte. C Vitamini açısından oldukça zengin olan Alıç Sirkesi Nasıl Kullanılır? Ahmet Maranki tarafından da önerilmekte. Aynı zamanda Alıç Sirkesi Kullanımı İbrahim Saraçoğlu önerileri ile de farklı şekillerde kullanılması tavsiye edilmekte. Peki Alıç Sirkesi Nasıl Tüketilir? tüm soruların cevaplarını ayrıntılı olarak makalemizde bulabilirsiniz.

Alıç Sirkesi Ne İşe Yarar?

Alıç meyvesi meyve olarak bilinmese de fermente edilerek sirkesinden her türlü faydalanılmakta. Diğer sirkelere oranla besin değeri daha yüksek olan Alıç Sirkesi İbrahim Saraçoğlu‘nun da sıkça tavsiye ettiği sirkelerin başında gelmekte. Demir, kalsiyum, potasyum ve ciddi oranda protein içerdiğini söyleyen Saraçoğlu, sirke oluşumunda faydalı bakteriler şekeri parçaladığı için şeker hastaları veya diyet yapanlarda rahatlıkça tüketebileceğini de belirtmiştir. Şifa amaçlı kullanılmasının yanı sıra lezzeti dolayısı ile de sıklıkla tercih edildiği bilinmekte.

Aynı zamanda Ahmet Maranki tarafından da kullanılması önerilmektedir.  Alıç Sirkesi Nasıl Kullanılır? sorusuna Ahmet Maranki ‘ninde önerileri ile sağlığa ne kadar faydalı olduğunu da öğrenmek mümkün.  Maranki; alıç sirkesinin sağlığına dikkat eden, dengeli beslenen ve farklı tatlar arayan kişiler için oldukça için doğal bir seçim olduğunu da belirtmiştir. Salata ve yemek sosların da kullanarak lezzetinden faydalanılacağı gibi, içerdiği yoğun C vitamini ile de oldukça faydalı olduğu da bilinmektedir.

Kayalık yerlerde, dereye bakan yamaç kenarlarında ve dağlık bölgelerde kendiliğinden yetişen Alıç Meyvesi olgunlaşma şekline göre sarı, turuncu veya kırmızı renktedir. Ekim ayından itibaren kendi kendine dağlık alanlarda yetişen alıç meyvesi, toplandıktan sonra şehir ve büyük pazarlarda satılır. Alıç meyvesinden elde edilen bu sirkenin faydaları da oldukça fazladır. Metabolizma hızlandırması, yüksek tansiyon düzenleme, grip, nezle, uykusuzluk, stres, sinir, depresif ruh hali, kalp damar hastalıkları, dermatolojik problemler, cinsellik ve mide parazitleri gibi bir sürü sorunun tedavisi amaçlı kullanılır ve buruk bir tadı vardır.

Alıç Sirkesini Yapmak İçin: Büyük bir kavanoza 2 litre suyu koyun ve 1 kg alıçları iyice yıkayıp süzdürün ve kavanozdaki suya ekleyin. 1 adet elmayı dilimleyip kavanoza ekleyin. 3 tatlı kaşığı tuz, 2 tatlı kaşığı toz şeker ve 1 çay bardağı elma sirkesini ekledikten sonra sıkı bir şeklide kavanozun kapağını kapatalım ve iyice çalkalayalım. Alıç sirkenizi karanlık ve serin bir ortamda muhafaza edin.15-20 gün kadar sonra tüm alıçlar dibe çöktüğünde sirkeniz hazır demektir.


Alıç Sirkesi Nerelerde Kullanılır?

Alıç sirkesi birçok farklı alanda kullanılabilir. Tedavi edici olarak değil, destekleyici şeklinde kullanılması önerilen doğal ürün, doğanın şifasını evlerinize getirir. İçerisindeki doğal alıç meyveleri, maya ve meyvelerin etkisi ile vücuda iyi gelen alıç sirkesi kullanımı oldukça kolaydır. Günlük salataların içinde veya tek olarak içilerek vücuda alınabilir.

  • Mide rahatsızlıklarının da hafifletilmesine yardım eden sirke, hazımsızlık ve mide krampları için kullanılabilir. Mide asit salgısı düzensizliklerinde de rahatlamaya destek verir. Kronik rahatsızlıklarda hekim görüşü alınarak kullanılmalıdır.
  • Kolesterolü dengelemeye yardım eden alıç sirkesi, kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü yükseltir.
  • Alıç sirkesi, damar sertliği rahatsızlığı olanlarca da sıklıkla tüketilir. Alıç sirkesi damar açar mı sorusunun yanıtı, mucizevi bir etki vadetmediği yönündedir. Alıç sirkesinin kalbe faydaları arasında kan dolaşımını hızlandırma, kalp kaslarını güçlendirme, damar genişletme ve damar açılmasına yardımcı olma sayılır ancak ürün tedavi amaçlı değil, düzenli tedaviye ek olarak kullanılabilir.
  • Yüksek tansiyonu kısa sürede dengeleme etkisi bilinir.
  • Rahatlatıcı etki sunan sirke, anksiyete ataklarına etki ederek hızlı yatışma sağlar.

Alıç Sirkesi Zayıflatır mı?

Alıç sirkesi ile zayıflama diyet reçetelerinde sıklıkla önerilir. Metabolizmayı hızlandıran alıç sirkesi, salatalara eklenerek tüketilebilir. Böylelikle yapılan diyetlerin etkisinin hızlanmasına yardımcı olur. Antioksidan etkisi ile bilinen ürün, tokluk hissinin oluşmasına da imkan verir. Ayrıca oldukça besleyicidir. A, B1, B2 ve C vitaminleri içerir. İdrar söktürücü olan ve vücutta biriken ödemin de atılmasına yardım eden alıç sirkesi faydaları arasında şişkinliği giderme de sayılır. Ödem ve şişkinliğin azalması tartıda görünen kilonun da hızla düşmesini sağlar.

Alıç sirkesinin zayıflama için haftada üç gün tüketilmesi yeterlidir. Vücut alıç sirkesine alıştıktan sonra, haftada beş gün alıç sirkesi içilebilir. Düzenli kullanımda, birkaç ayda gözle görülür fark yarattığı deneyimlenen sirke kürü yapılırken rutin diyet programına da uyulmalıdır. Diyet programı için uzman diyetisyenlerden destek alınması daha sağlıklı olacaktır.


Alıç Sirkesi ve Cilde Faydaları

Alıç sirkesinin cilde faydaları arasında akla ilk gelen özelliği, antiseptik olmasıdır. Mikropları öldüren sirke, doğal antiseptik etkisi sayesinde cildin bakterilerden temizlenmesine yardımcıdır. Asidik olan ürün sek olarak değil, su ile biraz seyreltilerek cilde sürülmelidir. Cilde bir pamuk yardımı ile sürülen karışım yarım saat kadar bekletilerek maske şeklinde de kullanılabilir. Detoks etkisi yapan karışım, gözenekleri derinlemesine temizleyerek ciltte pürüzsüzlük sağlar. Seyreltilmiş sirke cilde sürüldükten sonra su ile durulanmalıdır. Ciltte yarım saatten uzun bırakılması önerilmez. Ciltteki kaşıntıları da dindiren sirke, döküntülü ve açık yaralı deri üstüne sürülmemelidir.

Alıç sirkesi yüz temizliğinde kullanılabilir. Günlük bakım ritüelinde derinlemesine temizlik sağlayan sirke, birkaç günde bir tonik gibi cildin silinmesi için seçilebilir. Su ile karıştırılarak kullanılan sirke, ciltteki bakteriye bağlı pürüzleri, akne ve kızarıklıkları hafifletir ve ölü derinin atılmasına yardımcı olur. Sirkenin ardından cildin durulanması ve nemlendirilmesi önerilir.

Ayrıca 15 günde bir maske olarak da tercih edilebilir. Alıç sirkesi, cilt yüzeyine sürülürken göze temas etmemesine özen gösterilir. Göz ile temas halinde, göz temiz su ile hızla yıkanarak durulanır ve sirkeden arındırılır. Cilt üzerindeki ölü katmanı alan sirke, yüzdeki matlığı atarak canlı ve enerji dolu bir görünüm verir. Alıç sirkesi yüzdeki kan dolaşımını hızlandırır ve cilde doğal güzellik kazandırır. Yoğun ve kanamalı akne durumlarında cilt doktoruna danışarak alıç sirkesi kullanımı hakkında öneriler alınmalıdır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Beyaz Çay Ne İşe Yarar? 

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu