Yaşam

Beyaz Çay Ne İşe Yarar? Beyaz Çay Zayıflatır mı?

Beyaz Çay Ne İşe Yarar? Beyaz Çay Zayıflatır mı?. Beyaz çay, siyah çay, yeşil çay ve oolong çay gibi Camellia sinensis bitkisinden gelir. Gerçek çay denilen beş çay türünden biridir. Beyaz çay yaprakları açılmadan önce, beyaz çay üretimi için tomurcuklar hasat edilir. Bu tomurcuklar genellikle çaya adını veren küçük beyaz tüylerle kaplıdır. Beyaz çay çoğunlukla Çin’in Fujian eyaletinde hasat edilir, ancak Sri Lanka, Hindistan, Nepal ve Tayland’da da üreticiler vardır. Beyaz çay diğer çaylara göre daha az işlendiği için, daha fazla antioksidan içerir. Bu nedenle sağlımıza birçok faydası bulunmaktadır.

Beyaz Çay Ne İşe Yarar?

Beyaz çay kullandığımız diğer çaylara göre daha az işlendiği için daha fazla antioksidan içerir. Antioksidan hücre hasarını önlemeye yardımcı olan moleküllerdir. Bu nedenle beyaz çay cilt sağlığı, kalp sağlığı, Saç sağlığı, Ağız sağlığı ve kanser önleyici fayları bulunmaktadır. Beyaz çayın faydaları aşağıdaki gibidir: 

  • Beyaz çay, antiseptik ve antioksidan özellikleri sayesinde parlak bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.
  • Beyaz çaydaki antioksidanlar, RNA oluşturmaya ve kansere yol açan genetik hücrelerin mutasyonunu önlemeye yardımcı olur.
  • Beyaz çaydaki Epigallocatechin gallate adı verilen antioksidanın saç büyümesini hızlandırdığı gibi  erken saç dökülmesini önler.
  • Beyaz çay, en yüksek L-theanine konsantrasyonuna sahiptir. L-theanine, aşırı aktiviteye yol açabilecek heyecan verici uyaranları engelleyerek beyindeki uyanıklığı ve odaklanmayı arttırır.
  • Beyaz çay, dişlerin sağlıklı ve güçlü kalmasına yardımcı olan flavonoid, tanen ve florür içerir.
  •  Beyaz çaydaki kateşinlerin Tip 2 diyabeti önlemeye veya düzenlemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Beyaz çay, ince bağırsakta glikoz emilimini işaret eden amilaz enziminin aktivitesini etkili bir şekilde inhibe eder. Tip 2 diyabetli kişilerde, bu enzim nişastaları şekerlere ayırır ve kan şekerinde ani yükselmelere neden olabilir. Beyaz çay içmek, amilaz üretimini engelleyerek bu artışları düzenlemeye yardımcı olur.

  • Beyaz çay, az işlendiği için fazla antioksidan içerir. Beyaz çaydaki kateşinler kan basıncını düşürmeye, dolaşımı iyileştirmeye ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur.

Beyaz Çay Zayıflatır mı?

Beyaz çay, vücudunuzun besinleri daha hızlı bir şekilde emmesine ve metabolizmayı hızlandırarak daha kolay kilo vermeye yardımcı olur. 2009 yılında Almanya’da yapılan bir araştırma, beyaz çayın depolanan vücut yağını yakmaya yardımcı olurken yeni yağ hücrelerinin oluşumunu da engellediği bulundu. Beyaz çayda bulunan kateşinler ayrıca sindirim süreçlerini hızlandırarak ve kilo vermeye yardımcı olur.


İlginizi Çekebilir 👇

👉Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır? 

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu