Öğrenci Gazetesi

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tanıtım

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tanıtım. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) 2010 yılında kurulan henüz daha çiçeği burnunda bir devlet üniversitesidir. Eğitim dili Türkçe ve İngilizce olan, dil eğitimini henüz daha çok yeni kurulan bir üniversite olmasına rağmen hakkını vererek öğreten sayılı üniversiteler arasında.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tanıtım

Üniversiteye ilk 3’te giren öğrencilere de sırasıyla bilgisayar +500 TL, 1500 TL,750 TL’lik para ödülleri takdim ediliyor. Üniversitenin ODTÜ’ ye rakip olarak kurulduğu gibi bir efsane dolaşmakta. AYBÜ’nün lisans programlarının yer aldığı kampüsler Esenboğa, Etlik ve Bilkent’te bulunuyor. Meslek yüksekokulu ise Çubuk’ta. Günümüz itibariyle AYBÜ’de 13 fakülte, 3 yüksekokul, 4 enstitü ve 1 konservatuvar bulunmakta. Esenboğa külliyesi şehre 25 km uzaklıkta ve ulaşım sorunu her ne kadar giderilmeye çalışılsa da ders çıkış saatlerinde merkeze dönmek için kuyruğa girmeniz gerekiyor.

Ayrıca Esenboğa Kampüsünde KYK yurt inşaatı devam ediyor fakat yine de kampüse yakın birkaç öğrenci apartı mevcut. Etlik Yerleşkesi Esenboğa Kampüsüne nazaran rağmen daha merkezi bir yer olan Keçiören civarında ve İvedik metrosuna 8 dakika uzaklıkta. Ayrıca Etlik binasının hemen karşısında Antares AVM bulunuyor, yemek yemek için alternatif oluşturabileceğiniz bir seçenek. Okulun yemekhane ücreti 2 TL ve bu fiyata beklentilerinizin karşılayabileceğinizi söylenebilir. Bilkent yerleşkesi metroya 10 dk mesafede. Akademisyen kadrosu ve öğrencileri ile sosyal medyada çok aktif bir üniversite. Ek olarak; uluslararası sempozyum ve konferanslara fazlasıyla önem veren, onun haricinde her yıl düzenli olarak bahar şenliği kapsamında öğrencilerini doyasıya eğlendiren ve profesyonel sanatçılardan canlı müzik fırsatı sunan Ankara’nın göbeğinde bir üniversitedir. .

Ankara’nın beşinci devlet üniversitesi. 27648 Sayı ve 21 Temmuz 2010 tarihli T.C. Resmî Gazete’de yayımlanan karar uyarınca, 7 fakülte, 1 yüksekokul ve 4 enstitü ile 1 konservatuvarla kurulmuş, 2011-2012 Öğretim yılında öğrenci alımına başlamıştır.

2011-2012 eğitim öğretim yılında, Tıp, Hukuk, Siyasal Bilgiler ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakülteleri ile Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümleri öğrenci alımına başlamıştır.

Kuruluşunun ilk yılında Erasmus Beyannamesi almaya hak kazanan üniversite Florida Üniversitesi, San Antonio Texas Üniversitesi, Sterling Üniversitesi, Chester Üniversitesi, Han Yang Üniversitesi, Maxim Gorki Enstitüsü gibi üniversiteler dahil 100’ün üzerinde uluslararası üniversite ile iş birliği protokolü imzalamıştır.

Bir milyona yakın basılı yayın, YBÜ Basılı Yayın Merkezinde toplanıp araştırmacıların ve öğrencilerin hizmetine sunulmuştur.


Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tanıtım Videosu


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu