Kitap

Aşkı Anlamanızı Sağlayacak En İyi 10 Kitap

Günümüzde evliliklerin % 50’si boşanmayla sonuçlanıyor bunun nedeni insanların sevginin, aşkın ne demek olduğunu tam olarak bilmemesinden kaynaklanıyor olması olabilir. Bu yüzden aşkın ne demek olduğunu derin bir düzeyde anlaşılmasına yardımcı olacak kitapları derledik.

İlişkiler üzerine derlediğimiz en iyi kitaplar, araştırmalarla desteklenmiş çözümler sunan dünya çapında ilişki uzmanları tarafından en çok tavsiye edilen kitaplardır.

1. Zor Konuşmalar (Difficult Conversations)

Çiftlerle en sık karşılaşılan sorunlardan biri iletişimdir. Bu anlamda zor konuşmalar yapmamak da bir sorundur. Çiftler bir ilişkinin sürmesini istiyorsa, bu zor konuşmaları yapmaları gerekir. Ancak çoğu çiftin bu sohbetlerden kaçınmasının nedeni, ne yapacaklarından emin olmamaları veya bu konuşmaların ilişkiyi engelleyeceğinden endişelenmeleridir.

Böyle bir durumdaysanız, bu kitaba bir göz atmanızı öneririm. Dışarıda size harika bir sohbet uzmanı olmayı öğreten birçok kitap varken, bu kitap her türlü zor konuşmada veya kavgada gezinmenize yardımcı olacak basit bir kılavuzdur – sadece çiftlerle değil, diğer insanlarla da.

2. 5 Aşk Dili (The 5 Love Languages)

Bu kitap, sevginin neyle ilgili olduğuna dair benzersiz bir dönüşe sahip ve onu derin bir şekilde anlamanıza yardımcı oluyor.

Kitaba göre, sevgiyi verme ve alma şeklimiz beş bölüme ayrılabilir. Biz bu beş “dil” ile sevgiyi sunarken, bir veya iki tanesi diğerinden daha baskın. Bu kitap, birbirinize olan sevginizi daha iyi iletmenize yardımcı olmak için sizin ve eşinizin sevgi dillerini belirlemenize yardımcı olur.

3. Dikkatli İlişki Alışkanlıkları (Mındful Relatıonshıp Habıts)

Elbette ilişkilerde inişler ve çıkışlar vardır ve bunları halletmenin birkaç yolu vardır. Bazen bu konuşmaları yapıp işleri düzeltebilmektir. Diğer zamanlarda, partnerinizle dikkatli ilişki alışkanlıkları geliştirmek gibi benzersiz çözümler elde edersiniz.

Bu kitaplarda bahsedilen alışkanlıklarla ilgili fikir, net bir şekilde iletişim kurmanıza, tartışmalardan kaçınmanıza ve düşünceli yollarla birbirinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olmaktır. Sonuç olarak, sizin ve eşinizin uğraşması gereken küçük ilişki sorunlarını ele alır.

4. Sonsuza Kadar Mutluluk Bilimi (The Scıence Of Happıly Ever After)

Bu kitap, bu kavramdan daha çok yetişkinlere yönelik bir açılımdır. Ama kitap, kafiye ve sebepsiz her türlü umuduyla doldurmak yerine, bilim ve zor gerçekler üzerine kuruludur.

Yazar, Dr. Ty Tashiro, “sonsuza dek mutlu” yaşamak için bir ortak aradığımıza dair yıllarca süren araştırma ve analizi tercüme ediyor ve bunu basitleştiriyor. Gerçek hayat senaryolarını kullanan bu kitap, sizi diğer yarınıza götürmek için bir yol çiziyor.

Bu kitap hala çiftler için de geçerli çünkü bu birinin birbirlerine kalıcı sevgiyi nasıl bulabileceğine dair benzersiz bakış açıları sağlıyor.

5. Eklendi (Attached)

Bilim temelli başka bir kitap, bu aşk arayışına farklı bir yaklaşım getiriyor. Bunun yerine, bu kitaptaki araştırma “bağlanma teorisinden” bahsediyor. Teorinin öncülü, neden her zaman bir ilişki olmamız gerektiğini ve bu ilişkilerde nasıl davrandığımızı belirtir.

Teori üç kategoriyi özetliyor: endişeli, çekingen ve güvenli. Bir sinirbilimci ve bir psikolog tarafından yazılan, bu alanlarda ve sevgiyi nasıl içerdiği konusunda benzersiz bir bakış açısı elde edersiniz. Genel olarak, üç kategoriden hangisine girdiğinizi ve bunun etrafında ilişkinizi nasıl kurabileceğinizi öğreneceksiniz.

6. Önce Aşk, Sonra Para Gelir (Fist Comes Love, Then Comes Money)

Yazarın ilişkilerde vurgulamak istediği belirli bir mücadele paradır. Tek başına mali durum, çiftler için çok fazla aksaklığa neden olur. Bunun nedeni, çiftlerin bir sorun haline gelene kadar para hakkında konuşmaması ve bu noktada, konuşmayı yönlendirmenin veya yönetmenin gerçek bir yolu olmayan iki kişinin para hakkında tartışmasıdır.

Pek çok kişi, bırakın partneriyle, para hakkında nasıl konuşulacağını bilmediğinden, bu kitap, insanların para hakkında nasıl düşündüklerine dair harika bir fikir veriyor. Kitap ayrıca farklı para kişilik türlerini ve bu bilgilere dayanarak birbirinizle nasıl etkileşim kurmanız gerektiğini açıklıyor.

7. Erkekler Mars’tan, Kadınlar Venüs’ten (Men Are From Mars, Women Are From Venüs)

Bu, ilişkiler üzerine eski bir kitap, ama hala bugüne kadar varlığını sürdürüyor. Bu kitabın genel tezi, Marslıların (erkeklerin) ve Venüslülerin (kadınların) farklılıkları pozitif olarak kabul ettiklerinde ilişkilerinde en mutlu oldukları fikri etrafında dönüyor. Bu tanıdık bir kavram olsa da, ilişkilerdeki bazı temel mücadelelere ve zorluklara değiniyor, birbirini anlamak ve sorunlar üzerinde çalışmak. Bunun da ötesinde, bu eski bir evlilik danışmanı tarafından yazılmıştır, bu nedenle kitap gerçek hayattaki çiftlerin deneyimlerini ve görüşlerini alır.

8. Evliliği Yürütmenin Yedi İlkesi (The Seven Principles for Making Marriage Work)

 

Satılan bir milyondan fazla kopya ile The Seven Principles for Making Marriage Work, evlilikleri düşünme ve anlama, onarma ve geliştirme şeklimizde devrim yaratan bir kitap. Yazar Araştırmasını evlilik kuran ya da onları yıkan alışkanlıklara indirgedi. Bu alışkanlıklardan, evlilikleri uzun süreli ilişkilere giden yolda yönlendirmeye yardımcı olan yedi ilkeyi yarattı.

9. İlişki Hedefleri (Relatıonshıp Goals)

Kitap, yazarın -Michael Todd- kendi gönül yarası ve iyileştirme hikayesine odaklanıyor. Bunu güçlü gerçeklerle ortaya çıkarır ve doğrudan hayatınızın her alanında ilişkilerde nasıl kazanacağınızı söyler. Ayrıca ilişkilerde bulacağınız yaygın tuzaklar hakkında ayrıntılara girecek ve bunların hemen üstesinden nasıl gelineceği konusunda size tavsiyelerde bulunacaktır. Aşırı dindar bir birey olmasanız bile, kitap derin bilgiler ve dikkate alınması gereken ilginç bir bakış açısı sağlar.

10. Sevgiyi Kalıcı Yapan Nedir? (What Makes Love Last?)

The Seven Principles for Making Marriage Work ile aynı yazarlardan, bakılması gereken ilginç bir kitap daha geliyor: Aşk Sonu Ne Yapar?

Daha önce bahsedilen kitap, evliliği yapan veya bozan şeylere odaklanırken, bu kitap daha derin aşk meselelerine dalmaktadır. John Gottman’ın ünlü “Aşk Laboratuvarı” na dayanan kitap dört temel soruyu yanıtlıyor:

  • Aşk nereden gelir?
  • Neden bazı aşklar sürüyor?
  • Neden bazıları soluyor?
  • Onu nasıl canlı tutabiliriz?

Genel olarak, ilişkiler hakkındaki bu kitap, ilkelerin neden bu kadar iyi işlediğine dair daha fazla bilgi ve bu ilkelerin uygulanmasında daha fazla teşvik sağlar. Dahası, çökmekte olan bir ilişki olduğunu düşündüren işaretleri, davranışları ve tutumları tanımlayabilecek ve kaybolmuş veya bozuk görünse bile onu düzeltmek için stratejiler öğrenebileceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu