Yaşam

Aspirin Eritip Bacağa Sürmek Ne İşe Yarar?

Aspirin Eritip Bacağa Sürmek Ne İşe Yarar?. Aspirin eritip bacağa sürmek jilet ile tüy alma yöntemlerine göre en hızlısıdır. Fakat yan etki olarak hassas ciltlerde tahrişe neden olabiliyor. Aspirini eritip tüy alanlar ve sonrasında tahriş olan bölgeler için tahriş önleyici doğal çözümlerde var. Tahriş ve kızarıkları gidermek için aşağıdaki doğal çözümleri deneyebilirsiniz.

Aspirin Eritip Bacağa Sürmek Ne İşe Yarar?

Aspirinin bu etkisini daha önce hiç duymamış olabilirsiniz. Aspirin şampuan ile karıştırırsanız kepekleri önleyebilirsiniz. Yüzdeki siyah nokta ve akneleri kolayca temizler. Çiçeklerin ömrünü uzatma özelliği vardır. Nasırı tedavi eder. Ter lekesini çıkarır. Sivrisinek ve arı sokması yüzünden oluşan iltihaba iyi gelir. Aspirin eritip bacağınıza sürmek jilet ile tüy alma yöntemidir. Ancak tahrişe neden olabilmektedir. Jilet ile tıraş sonrası tahrişi ve jilet yanıklarını önlemeye yardımcı doğal çözümlere bu makalemizden ulaşabilirsiniz.

1- Bebek Pudrası

Mısır nişastasının kaşıntılı cilde anında rahatlama getirdiğini biliyor muydunuz? Bu yüzden bebeklerin kaşıntılarını gidermek için kullanılan bebek pudralarının içine katılır. Evinizde bebek pudrası varsa bunu tahriş olmuş bölgeye uygulayın, cildinizin yatıştığını fark edeceksiniz.

Eğer evinizde bebek pudrası yoksa bir miktar mısır nişastasının su ile karıştırıp macun haline getirin ve tahriş olmuş bölge üstünde 10 dakika bekletin. Su ile yıkayınız.


2- Bal

Balın yanmayı önleyici ve anti mikrobik özellikleri tahriş olmuş cildinizi pürüzsüz ve yumuşacık yapacaktır.

Bir miktar organik ham balı tahriş olmuş bölgeye uygulayın. 10-15 dakika bekletip ılık su ile yıkayın.


3- Doğal Yağlar

Doğal yağlar yatıştırıcı özellikleri ile bilinirler. Zeytinyağı, çay ağacı yağı ve E vitamini yağı tahriş olmuş cildinizi onarmak için mükemmel çözümdür.

İstediğiniz yağlardan birini seçip tahriş olmuş bölgeye pamuk yardımıyla günde iki kere uygulayın. Zeytinyağı gibi doğal bitki yağları cilde direk uygulanabilirken lavanta yağı, çay ağacı yağı gibi esansiyel yağların su ile karıştırılıp cilde uygulanması gerekir.


4- Soğuk Kompres

Soğuk kompres cilt sıcaklığını düşürür ve sinir aktivitesini azaltır. Kızarıklık ve kaşıntıdan çabuk kurtulmak için çok iyi bir yöntemdir.

Birkaç buz küpünü bir havluya sarıp tahriş olmuş bölge üzerinde birkaç dakika tutun. Eğer evde buz yoksa bir havluyu soğuk su ile ıslatıp aynı yöntemi uygulayabilirsiniz.


5- Vazelin

Vücudunuzu tıraş etmek cildinizi kurutur ve kaşındırır. Tıraş işleminden sonra cildinizin doğal nem miktarını dengelemek çok önemlidir. Bunu yapmanın en kolay yollarından biri nemlendirici özelliği ile nam salmış vazelin kullanmaktır.

Tahriş olmuş alana bir miktar vazelin sürün ve 10-15 dakika bekletin. Islak bir havlu yardımıyla durulayın.


6- Elma Sirkesi

Elma sirkesi, mikropları ve bakterileri öldüren ve yanmayı azaltmaya yardımcı olan bir sirkedir. Asidik içeriği cildinizin pH seviyesini düşürerek kızarıklığı ve pürüzleri giderir.

Eşit miktar elma sirkesi ve suyu karıştırın. Pamuk yardımı ile tahriş olmuş bölgeye uygulayın ve kuruyana kadar bekletin. Daha sonra su ile durulayın. Elma sirkesinin asitli yapısı alerjiye eğilimli ciltlerde tahrişe neden olabileceği için önce bileğinizde cildiniz üzerindeki etkisini test etmeyi öneririz.


7- Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesinin kaşıntı ve yanmaya karşı etkisi sayesinde tıraş sonrası uyguladığınızda cildinizin yatıştığınızı hissedeceksiniz.

Bir miktar yulaf ezmesi ve sadece yoğurdu bir kapta macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Tahriş olmuş bölgeye uygulayan. Yarım saat bekletin sonra ılık su ile yıkayın.


8- Aloe Vera

Çok etkili nemlendirme özelliklerine sahip olan aloe veranın tıraş sonrası cildi rahatlatmak için çok iyi bir çözüm olduğunu biliyor muydunuz?

Aloe veranın özündeki jel kıvamındaki maddeyi ayırın ve tahriş olmuş bölge üzerinde gezdirin. Kurumasını bekleyip ılık su ile yıkayın.


9- Salatalık

Salatalık neredeyse tamamen sudan oluşur ve bu da onu kuru ve tahriş olmuş ciltler için en iyi doğal nemlendiricilerden biri yapar.

Dilimlenmiş taze salatalıkları cildinize sürün ve yaklaşık 15 dakika bekletin. Kızarıklık ve yanma hissini daha hızlı azaltmak için buzdolabında beklettiğiniz soğuk bir salatalık kullanın.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu